درمان خشکی چشم

بهترین روش درمان خشکی چشم چیست؟ آیا خشکی چشم سبب تغییر در بینایی فرد می شود ؟خیلی از افراد به هنگام مراجعه به مطب دکتر رضا عرفانیان سلیم از علائم خشکی چشم شکایت می کنند و در رابطه با علت بروز و درمان آن سوال می پرسند، اگر شما هم پاسخ به این سوالات را نمی دانید توصیه می کنیم مقاله را تا انتها بخوانید.

علت بروز خشکی چشم

علت بروز خشکی چشم

در حالت کلی می توان گفت هر موردی که سبب تغییر در کیفیت اشک شود در نهایت سبب بروز خشکی چشم ها می گردد، اما اگر بخواهیم مهمترین دلایلی که سبب بروز خشکی چشم می شوند را نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •  جراحی های داخل چشمی مثل کاتاراکت، جراحی های عیوب انکساری قرنیه مثل لیزیک لازک و … تا مدتی خشکی چشم را افزایش می دهند.
 • جراحی های مختلف پلک هم تا مدتی خشکی چشم را تشدید می‌کند.
 • عفونت های مختلف ویروسی و میکروبی باعث از بین رفتن غده های اشکی فرعی شده و خشکی چشم ایجاد می‌کند.
 • بعضی داروهای پوستی بخصوص راکوتان خشکی چشم شدیدی ایجاد می‌کند.
 • هر چقدر سن افراد افزایش می یابد، سبب تغییر در کیفیت و تولید اشک می شود، همچنین در افراد مسن چربی پوست به نسبت کاهش پیدا می کند، در نتیجه ترشح چربی در چشم نیز به نسبت کمتر می شود این موضوع مقدار تبخیر لایه آبکی چشم را افزایش می دهد.
 • تغییر در شرایط جوی و محیطی نیز می تواند از عوامل بروز خشکی چشم شناخته شود، قرار گرفتن در محیط های سرد و خشک سبب بروز خشکی چشم و استفاده از شومینه، گرد و غبار شدید علائم خشکی چشم را تشدید می کند.
 • گاهی افراد به دلیل وجود برخی از بیماری ها مجبور به مصرف دارو می باشند، برخی از دارو ها ممکن است سبب خشکی چشم شود مانند: مصرف دارو های ضد فشار خون، دارو های قلبی، داروهای ضد افسردگی، مصرف برخی از قطره های چشمی، قرص های ضد بارداری و…
 • گاهی افراد به دلیل شغلی که دارند از چشمان خود به مدت طولانی کار می کشند، پلک زدن متناوب برای پخش لایه اشک بر روی چشم ها ضروری است، زمانی که فرد به مدت طولانی خیره شود و پلک نزند، علائم خشکی چشم شدیدتر می شود.
 • تغییرات هورمونی مانند شروع یائسگی، بارداری و… می تواند سبب تغییر در چربی لایه اشک شوند.
 • گاهی به دلیل بروز مشکلات ساختاری، پلک ها کاملا بسته نمی شوند، همین امر سبب تبخیر اشک چشم می گردد.
 • استفاده از لنز یکی از دلایل شایع خشکی چشم است، زیرا خاصیت لنز ها به گونه ای است که سبب جذب اشک می شود، همچنین سبب کاهش حس قرنیه و کاهش پلک زدن نیز می گردد که می تواند منجر به خشکی چشم شود.
دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی می باشد.
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

روش های تشخیص خشکی چشم

انجام معاینه چشم توسط متخصص چشم می تواند به تشخیص علت خشکی چشم کمک کند. در طی این معاینه با مشاهده لایه اشک موجود در سطح چشم، خشکی چشم بررسی می گردد.
اندازه گیری حجم اشک های بیمار: پزشک شما ممکن است میزان تولید اشک شما را با استفاده از آزمایش Schirmer اندازه گیری کند. در این تست نوارهای کاغذ روغنی در زیر پلکهای زیرین شما قرار می گیرد. بعد از پنج دقیقه پزشک میزان نوار خیس شده با اشک شما را اندازه گیری می کند.
بررسی ترکیب شیمیایی اشک: در طی این روش متخصص چشم به بررسی مقدار املاح و پروتئین چشم می پردازد.
رنگ آمیزی سطح چشم: در طی این روش رنگ های مخصوص را به نواحی خشک چشم می چسباند تا بررسی های بیشتر انجام دهند.

ویدیوی فوق در خصوص خشکی چشم و راه های جلوگیری آن از زبان دکتر رضا عرفانیان سلیم می باشد.

درمان خشکی چشم

بسته به شدت خشکی چشم ممکن است روش های درمانی مختلفی استفاده شود، درمان با دو روش جراحی و دارویی انجام می شود، در مورد هر کدام از این روش ها به اختصار صحبت خواهیم کرد.

درمان دارویی خشکی چشم

اشک مصنوعی: اولین دارویی که برای درمان خشکی چشم استفاده می شود، استفاده از اشک مصنوعی است که تاثیر بسیار زیادی در درمان خشکی چشم دارد. زمانی که خشکی چشم شما شدید نباشد، در اینصورت استفاده از آن 3 یا 4 مرتبه در روز کمک زیادی در به درمان می کند، ولی حتما به این نکته توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد قطره چشم ممکن است عوارض زیادی را در چشم ایجاد کند، پس حتما در خصوص تعداد دفعات مصرف قطره با پزشک خود مشورت کنید.

پمادهای چشمی: ممکن است بعضی از افراد حتی در زمان خواب نیز خشکی چشم داشته باشند در اینصورت طبق نظر پزشک می توانید از پماد های چشمی استفاده کنید، یک نکته در خصوص پماد های چشمی باید گفت که حتما در هنگام خواب استفاده شود چرا که منجر به تاری دید و تاثیرات قطره چشم را کمتر می کند.

آنتی بیوتیک خوراکی: التهاب ایجاد شده در چشم و همچنین غدد چربی منجر به خشکی چشم می شود برای درمان چنین مشکلی از آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده کنید ولی این مورد هم حتما باید طبق نظر پزشک باشد.

استفاده از شامپوی پلک: التهاب چشم ها منجر به خشکی پلک می شود، که برای بهبود این عارضه می توانید از شامپو بچه، شامپوی پلک استفاده کنید.

جراحی خشکی چشم

زمانی که درمان دارویی موثر نباشد در اینصورت باید از روش جراحی استفاده کرد که شامل موارد زیر می شود.

بستن سوراخ های خروج اشک: سوراخ هایی که باعث خارج شدن اشک می شوند پزشک آن را به صورت موقت و یا دائمی می بنند.

بستن پلک ها: فلج شدن پلک ها منجر به باز ماندن آن می شود، این مشکل می تواند اشک چشم را تبخیر کند، بستن موقتی پلک ها از تبخیر شدن بیش تر آن جلوگیری می کند.

دکتر رضا عرفانیان سلیم بعد از بررسی شرایط کامل بیمار بهترین روش درمان را انتخاب می کنند.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان