عمل بلفاروپلاستی + نمونه کار [ دکتر رضا عرفانیان سلیم]

عمل بلفاروپلاستی، یک روش جراحی زیبایی است که برای بهبود افتادگی پلک و پف‌ آن در پلک‌های بالا و پایین استفاده می‌شود. این عمل جراحی به منظور حذف پوست اضافی، چربی و عضلات ضعیف در ناحیه پلک‌ها انجام می‌شود. در عمل بلفارو، جراح یک برش را در خط طبیعی پلک قرار می‌دهد تا به پوست اضافی و بافت زیرین دسترسی داشته باشد. سپس پوست اضافی و چربی‌های غیرضروری بریده شده و عضلات ضعیف تقویت می‌شوند. بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری در بیمارستان نیست. ما در این نوشته، درباره اهمیت انجام این عمل صحبت می‌کنیم، بعد در مورد اینکه با انجام این عمل چه مشکلات ظاهری برطرف خواهند شد شما را راهنمایی می‌کنیم، به سوال این جراحی برای چه کسانی مناسب است، پاسخ می‌دهیم، به مزیت‌های مهم این جراحی اشاره می‌کنیم، در خصوص میزان زمان لازم برای این عمل صحبت خواهیم کرد، این سوال را جواب می‌دهیم که چه سنی برای انجام آن ناسب است، آیا این عمل خطرناک است یا نه، ماندگاری آن چقدر است و چه اقداماتی را پیش از عمل باید انجام داد.

01:12
truncate dir-rtl

بلفاروپلاستی انجام بدیم؟

بلفاروپلاستی چیست و انجام آن چه اهمیتی دارد؟

بلفاروپلاستی که به عنوان جراحی پلک نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که هدف آن بهبود ظاهر چشم‌ها با رفع مسائل مربوط به پلک است. این روش شامل برداشتن پوست، چربی و ماهیچه اضافی از پلک های بالا یا پایین است که در نتیجه ظاهری جوان تر ایجاد می کند.

اهمیت بلفاروپلاستی

 1. پوست اضافی و چین و چروک: با افزایش سن، پوست اطراف چشم شل می شود و منجر به ایجاد چین و چروک می شود. بلفاروپلاستی پوست اضافی را از بین می برد، پلک ها را سفت می کند و ظاهر چین و چروک را کاهش می دهد و به چشم ها ظاهری جوان و زیباتر می بخشد.
 2. پلک‌های پف کرده و کیسه‌های زیر چشم: تجمع رسوبات چربی در پلک‌ها می‌تواند ظاهری پف کرده ایجاد کند و باعث شود افراد خسته یا مسن تر از آنچه هستند دیده شوند. در عمل بلفاروپلاستی چربی اضافی از بین برده می‌شود یا جا به جا می‌شود. این عمل موجب از بین رفتن پف و کیسه‌های زیر چشم می‌شود.
 3. افتادگی پلک: برخی از افراد ممکن است دارای افتادگی پلک بالایی باشند که می تواند بینایی آنان را تحت تاثیر قرار دهد یا خسته به نظر برسند. بلفاروپلاستی می‌تواند با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه‌های زیرین، این وضعیت را اصلاح و شکل چشم را بازتر نشان دهد.
 4. بهبود تقارن: در مواردی که عدم تقارن زیادی بین پلک‌ها وجود دارد، بلفاروپلاستی می تواند به دستیابی به تعادل و تقارن بهتر کمک کند. با تنظیم دقیق مقدار بافت برداشته شده یا تغییر موقعیت، جراح می تواند هماهنگی کلی چشم‌ها را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: عمل بلفاروپلاستی پلک پایین

به طور کلی، بلفاروپلاستی می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر ظاهر افراد داشته باشد و باعث شود چشم‌ها جوان‌تر، شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسند. در ویدیوی زیر، توضیحات دکتر رضا عرفانیان را در مورد لزوم یا عدم لزوم انجام بلفاروپلاستی می‌بینید. اگر می‌خواهید، بدانید این عمل برای شما لازم است یا نه، این 2 فیلم زیر را ببینید.

چه مشکلات ظاهری می‌تواند باعث نیاز به عمل بلفاروپلاستی شود؟

برخی از مشکلات ظاهری می تواند افراد را به فکر بلفاروپلاستی سوق دهد:

 1. پوست اضافی: یکی از دلایل رایج بلفاروپلاستی وجود پوست اضافی در پلک بالایی است. این می تواند ظاهری سنگین یا افتاده ایجاد کند و باعث شود چشم ها خسته و پیر به نظر برسند.
 2. کیسه های زیر چشم: پلک های پایین پف کرده یا پف کرده می تواند به دلیل تجمع رسوبات چربی یا احتباس مایعات ایجاد شود. این کیسه ها می توانند ظاهری خسته یا غمگین ایجاد کنند و ممکن است در نتیجه افزایش سن، ژنتیک یا نوع سبک زندگی باشند.
 3. افتادگی پلک: با افزایش سن، پوست پلک و ماهیچه های زیرین می توانند خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و باعث افتادگی پلک ها می شوند. این بیماری که به نام پتوز شناخته می شود، می تواند هر دو پلک فوقانی و تحتانی را تحت تاثیر قرار دهد و در موارد شدید در دید مناسب اختلال ایجاد کند.
 4. چین و چروک و خطوط ظریف: پوست ظریف اطراف چشم مستعد ایجاد چین و چروک، پنجه کلاغی و خطوط ریز است. این علائم پیری می تواند به ظاهر خسته یا پیر کمک کند و ممکن است برای برخی از افرادی که به دنبال بلفاروپلاستی هستند نگران کننده باشد.
 5. فرورفتگی پلک: در برخی موارد، چربی طبیعی زیر چشم کاهش می‌یابد که منجر به ظاهری گود می‌شود. این می تواند سایه ایجاد کند و چشم ها را خسته یا پیر به نظر برساند.

جراحی بلفاروپلاستی و نحوه انجام آن [ دکتر عرفانیان]

در این عمل، پزشک ناحیه پلک بالایی، پایینی یا هردو را برش می‌دهد و اقدام به از بین بردن پوست اضافه، چربی و عضله اضافی اطراف چشم می‌کند. این اقدامات بهبود افتادگی پلک و پف‌پلک‌ها را فراهم می‌کند و به فرد ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر می‌بخشد. در ادامه به برخی جزئیات بیشتر درباره این عمل جراحی پرداخته می‌شود:

 • بلفاروپلاستی بالایی : در این نوع عمل، پزشک برش کوچکی در ناحیه پلک بالایی انجام می‌دهد. سپس پوست اضافه، چربی و عضله اضافی از این ناحیه بریده و برمی‌دارد. این عمل موجب بهبود افتادگی پلک بالایی می‌شود.
 • بلفاروپلاستی پایینی : در این نوع عمل، پزشک برش کوچکی در ناحیه پلک پایینی انجام می‌دهد. سپس پوست اضافه، چربی و عضله اضافی از این ناحیه بریده و برمی‌دارد. این عمل بهبود افتادگی پلک پایینی را فراهم می‌کند.
 • بلفاروپلاستی همزمان : در برخی موارد، برش‌ها در ناحیه پلک بالا و پایین هر دو انجام می‌شود. این نوع بلفاروپلاستی همزمان بهبود ظاهر کلی ناحیه چشم را فراهم می‌کند و می‌تواند به جوان‌تر و شاداب‌تر شدن چهره فرد کمک کند.

بیشتر بخوانید: ماندگاری عمل بلفاروپلاستی

در صورتی که می‌خواهید نحوه انجام عمل بلفارو را بدانید، این انیمیشن کوتاه را ببینید.

بیشتر بخوانید : جراحی ترمیم بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی برای چه کسانی لازم است؟

عمل بلفاروپلاستی برای افرادی که مشکلات زیر را دارند، مناسب است :

 • افتادگی پلک : با گذر زمان، پوست پلک‌ها شل و افتاده شده که می‌تواند به مشکلات دید و ظاهری خسته در نظر دیگران منجر شود. بلفاروپلاستی می‌تواند پوست اضافه را بردارد و پلک ها را جوان‌تر کند.
 • توده چربی زیر چشم : برخی افراد در ناحیه زیر چشم خود توده های چربی بیش از حدی دارند که موجب پف و تورم زیر چشم می‌شود. بلفاروپلاستی با از بین بردن این توده های چربی می‌تواند ظاهر پف‌ها را بهبود ببخشد.
 • پوست شل و چروک‌دار اطراف چشم : با بالا رفتن سن، پوست اطراف چشم شل و چروک‌ می‌شود. بلفاروپلاستی می‌تواند با برش و لایه‌برداری از پوست اضافه و سفت کردن پوست اطراف چشم، چروک‌ها را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

جراحی بلفاروپلاستی و 7 مزیت مهم آن [ دکتر رضا عرفانیان]

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی مزیت‌های متعددی دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. برطرف شدن پف و شلی پوست : با گذر زمان پوست پلک‌ها شل و پف‌دار می‌شود با انجام این جراحی، پوست اضافه برداشته شده و پلک‌ها جمع و جورتر می‌شوند.

2. رفع چین و چروک‌های پلک پایینی : جراحی زیبایی پلک می‌تواند چین و چروک‌های پلک پایینی را کاهش داده و ظاهر جوان‌تری به پلک‌ها بدهد.

3. رفع افتادگی پلک پایین : افتادگی پلک پایین می‌تواند به مشکلاتی مانند اختلال در بینایی و ظاهر غیرجوان منجر شود. با این جراحی پلک پایینی به جایگاه طبیعی خود بازگردانده می‌شود.

4. برطرف شدن تورم زیر چشم : در برخی افراد، توده چربی زیر چشم می‌تواند باعث پف و تورم زیر چشم شود. با انجام بلفاروپلاستی، توده چربی زیر چشم برداشته می‌شود و پف زیر چشم بهبود می‌یابد.

5. بهبود بینایی : در برخی موارد، افتادگی شدید پلک می‌تواند به اختلال در بینایی منجر شود. با انجام جراحی زیبایی پلک و برطرف کردن افتادگی پلک، بینایی بهبود یافته و این مشکل برطرف می‌شود.

6. شاداب به نظر رسیدن بدون آرایش : با رفع پف، چین و چروک‌های پلک، و شدیداً جوانسازی پلک‌ها، ممکن است نیاز کمتری به استفاده از آرایش برای ظاهر شاداب و جوانانه‌تری داشته باشید.

7. افزایش اعتماد به نفس : پلک‌ افتاده می‌تواند بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد. با بهبود ظاهر پلک‌ها، احساس خوبی درباره خود پیدا کرده و اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.

ما در متن بالا، در خصوص برخی از مزیت‌های بلفارو صحبت کردیم یکی از این مزیت‌ها برطرف شدن پف و افتادگی پوست است که شما نتیجه آن را می‌توانید در نمونه جراحی زیر ببینید.

بیشتر بخوانید: خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی

آیا بلفاروپلاستی برای رفع چین و چروک پلک مناسب است؟

بلفاروپلاستی برای رفع چین و چروک پلک به عنوان یک روش موثر شناخته شده است. این عمل جراحی به شما امکان می‌دهد تا پوست اضافی، چربی یا عضلات ضعیف را که باعث چین و چروک پلک می‌شوند را برطرف کنید.

بلفاروپلاستی در دو نوع اصلی انجام می‌شود: بلفاروپلاستی بالا و بلفاروپلاستی پایین. در بلفاروپلاستی بالا، پوست اضافی و عضلات ضعیف در پلک بالا برداشته می‌شوند. در بلفاروپلاستی پایین، پوست اضافی و چربی زیر چشم و در پلک پایین برداشته می‌شوند. این عمل جراحی می‌تواند به شما ظاهر جوان‌تری به چشم‌ها بدهد. مهم است که با یک جراح مشورت کنید. او در مورد مناسب بودن یا نبودن این روش به شما کمک خواهد کرد. نتیجه‌گیری بر اساس ویژگی‌های فیزیکی شما، میزان چین و چروک پلک و اهداف شما صورت می‌پذیرد.

عمل بلفاروپلاستی چقدر طول می کشد؟

عمل بلفاروپلاستی فوقانی حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. اگر هر دو پلک بالا و پایین به طور همزمان عمل شوند، حدود دو ساعت طول می‌کشد.

نتایج بلفاروپلاستی دائمی است یا موقت؟

نتایج بلفاروپلاستی معمولا دائمی هستند. این جراحی برای بهبود افتادگی پوست پلک‌ها و از بین بردن چروک‌های زیر چشم انجام می‌شود و نتیجه‌ای که به دست می‌آید، برای مدت طولانی باقی می‌ماند. با این حال، فرایند طبیعی پیری و تغییرات در پوست، ممکن است بر ماندگاری این عمل تاثیر بگذارد.

چه عواملی بر ماندگاری بلفاروپلاستی تاثیرگذار است؟

 1. سن: سن یکی از عوامل مهم در ماندگاری بلفاروپلاستی است.
 2. وضعیت پوست: وضعیت پوست شما نیز تاثیر زیادی در ماندگاری بلفاروپلاستی دارد.
 3. تکنیک جراحی: روش و تکنیکی که پزشک در بلفاروپلاستی استفاده می‌کند نیز تاثیرگذار است. پزشک با استفاده از تکنیک‌های مناسب می‌تواند پوست، چربی و عضلات اضافه را بهبود دهد و بخیه زدن و ترمیم را به خوبی انجام دهد. تجربه و مهارت پزشک در انجام بلفاروپلاستی نیز نقش مهمی در ماندگاری عمل دارد.
 4. عوامل محیطی: عوامل زندگی روزمره مانند تغذیه، مراقبت‌های پوستی و عدم استفاده مصرف سیگار و مواجهه در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز تاثیرگذار هستند. مراقبت مناسب از پوست پس از جراحی و رعایت راهنمایی‌های پزشک می‌تواند به ماندگاری بلفاروپلاستی کمک کند.

برای انجام بلفاروپلاستی چه سنی مناسب است؟

در حالی که اکثر مردان و زنان در سن 30 و 40 سالگی به جراحی پلک فکر می‌کنند، هیچ قانونی در مورد اینکه چه زمانی می توانید آن را انجام دهید وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:عوارض بلفاروپلاستی

در ویدیوی زیر، توضیحات علمی دکتر عرفانیان را در خصوص سن مناسب عمل بلفارو مشاهده می‌کنید

آیا بلفاروپلاستی باعث درد می‌شود؟

در طی روزهای اولیه پس از بلفاروپلاستی، تورم، کبودی و سفت شدن اطراف چشم ها رایج است. این می تواند منجر به ناراحتی یا درد خفیف تا متوسط شود. محل های برش نیز ممکن است برای مدتی حساس باشند. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است خشکی یا تغییرات موقتی در تولید اشک را تجربه کنند که می تواند منجر به احساس خشکی یا تحریک چشم شود. درد و ناراحتی مرتبط با بلفاروپلاستی معمولا قابل تحمل و موقت است. جراح شما دستورالعمل‌هایی را در مورد مراقبت های بعد از عمل، از جمله تکنیک های کنترل درد و مسکن های تجویز شده در صورت لزوم به شما ارائه می دهد. کمپرس سرد و بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب می تواند به کاهش تورم و کاهش ناراحتی کمک کند.

برای بهتر طی کردن روند بهبود و به حداقل رساندن هرگونه درد یا ناراحتی احتمالی، رعایت دقیق دستورالعمل های بعد از عمل جراح بسیار مهم است. اگر در مورد سطح دردی که تجربه می کنید نگرانی دارید یا احساس می کنید که ناراحتی شما بیش از حد است یا در طول زمان بدتر می شود، مهم است که با جراح خود تماس بگیرید تا در مورد علائم خود صحبت کنید و به دنبال راهنمایی مناسب باشید.

نتایج بلفاروپلاستی چه زمانی قابل مشاهده هستند؟

پس از جراحی بلفاروپلاستی، نتایج اولیه به طور نسبی سریع قابل مشاهده است. اما برای دیدن نتایج نهایی و کامل، شما نیاز به صبر و زمان دارید. در هفته‌های اول پس از عمل، ممکن است علائم تورم و کبودی در اطراف چشم‌ها را تجربه کنید. این علائم معمولا در طول یک تا دو هفته کاهش می‌یابند. در این مرحله، ممکن است نتایج اولیه در ارتفاع پلک‌ها و حذف بخشی از چین و چروک‌های پلک قابل مشاهده باشد.

با گذشت زمان و بهبود تورم و کبودی، نتایج بیشتری از بلفاروپلاستی قابل مشاهده خواهد بود. در طول چند هفته و ماه پس از عمل، تغییرات در شکل و جوانی چشم‌ها و پلک‌ها بیشتر قابل تشخیص خواهد بود. همچنین، عواملی مانند شرایط فردی، روش جراحی، سلامت عمومی و مراقبت‌های بعد عمل می‌توانند تاثیرگذار باشند. برای اطمینان از پیشرفت صحیح و دستیابی به نتایج مطلوب، مهم است که توصیه‌های جراح خود را به دقت دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی

اگر قصد انجام این جراحی را دارید و از ماندن جای بخیه آن نگران هستید، بهتر است توضیحات دکتر رضا عرفانیان را ببینید.

آیا بلفاروپلاستی عملی خطرناک است؟ موفقیت بالای[ 90/9%]

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، عمل جراحی ایمن است و با احتمال کمی از عوارض جدی همراه است. مانند هر عمل جراحی دیگری، بلفاروپلاستی نیز دربرگیرنده برخی از خطرات است، اگرچه احتمال بروز آن بسیار کم است.

حالا که اطلاعات لازم را در مورد جراحی بلفاروپلاستی بیان کردیم در بخش زیر، تعدادی از نمونه کارهای جراحی را که توسط دکتر رضا عرفانیان انجام شده را به اشتراک می‌گذاریم.

[elementor-template id=”3181″]

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

پنج × پنج =

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان