کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

معمولا با افزایش سن پوست پلک کشیده می شود، ممکن است ماهیچه های اطراف چشم ضعیف شوند و چربی زائد تولید شود. این امر باعث افتادگی پلک های بالایی و همچنین افتادگی ابروها می شود که در نتیجه باعث می شود چشم ها خسته یا پف کرده به نظر برسند. افتادگی شدید پوست اطراف چشم علاوه بر پیری صورت، باعث کاهش دید جانبی (دید محیطی) بخصوص در قسمت های فوقانی و بیرونی میدان دید می شود. بلفاروپلاستی می تواند این مشکل را کاهش دهد ولی سوالی که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم در رابطه با کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی است. آیا کوچک شدن چشم پس از جراحی بلفاروپلاستی طبیعی است؟ در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم.

کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

دلایل کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

مشاهده تغییرات در ظاهر چشم های بیماران پس از بلفاروپلاستی غیرمعمول نیست و تصور کوچک تر به نظر رسیدن چشم ها، می تواند به دلایل مختلفی بستگی داشته باشد. این دلایل عبارتند از؛

 1. تورم و کبودی: تورم و کبودی عوارض جانبی رایج هر عمل جراحی از جمله بلفاروپلاستی است. در واقع بلافاصله پس از عمل، پلک ها ممکن است متورم بنظر برسند که همین موضوع می تواند توهم چشم های کوچکتر را ایجاد کند. با کاهش تورم به مرور زمان چشم ها ظاهر طبیعی تری پیدا می کنند. 
 2. سفت کردن پوست پلک: در حین بلفاروپلاستی، جراح ممکن است پوست پلک ها را کشیده و سفت کند. این سفت شدن می تواند منجر به تغییر شکل اندازه چشم شود. هدف معمولا ایجاد ظاهری صاف تر و جوان تر است، اما ممکن است فرد آنها را کاهش اندازه چشم تلقی کند. 
 3. تغییرات در کانتور پلک: برداشتن پوست و چربی اضافی و بطور کلی هرگونه تغییر در ساختارهای زیرین پلک می تواند کانتور کلی پلک را تغییر دهد. بسته به آناتومی چشم های فرد و تکنیک جراحی بکار گرفته شده، این تغییر در کانتور می تواند به عنوان کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی تلقی شود. 
 4. ادراک فردی: زیبایی و زیبایی شناسی فاکتورهای ذهنی هستند و ادراک فردی از جذابیت می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است ظاهری شاداب و با طراوت را به چشم های کوچکتر تعبیر کنند، بخصوص اگر به این تغییرات عادت نداشته باشند. 

بیشتر بخوانید: بیماری های ژنتیکی چشم

درمان کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

درمان کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

اگر احساس کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی را دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که تصورات فردی از ظاهر ذهنی است و می تواند از فرد به فرد متفاوت باشد. با این حال اگر نگرانی هایی در مورد نتیجه جراحی خود دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید. در ادامه به برخی از روش هایی که می توانید برای درمان کوچک شدن چشم پس از عمل بلفاروپلاستی در نظر بگیرید را آورده ایم؛

 • پیگیری از جراح خود: یک وقت ملاقات با جراح خود ترتیب دهید و نگرانی هایتان را با او در میان بگذارید. هرگونه جزئیات در مورد مشاهدات و احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید.
 • زمانی را برای بهبودی در نظر بگیرید: تورم و کبودی پس از جراحی کاملا طبیعی است و رفع آن نیاز به زمان دارد. صبور باشید و اجازه دهید بدنتان بطور طبیعی بهبود پیدا کند. 
 • قبل از عمل در مورد عوارض احتمالی بعد از جراحی صحبت کنید: از جراح خود در مورد تغییرات احتمالی بعد از بلفاروپلاستی سوال کنید و این احتمالات را در نظر داشته باشید.
 • جراحی مجدد را در نظر بگیرید (در صورت نیاز): در برخی موارد در صورت وجود مشکلات خاصی که نیاز به اصلاح دارند، جراحی مجدد می تواند یک گزینه باشد. با این حال جراحی مجدد یک تصمیم بسیار مهم است که باید به دقت بررسی شود. 

در کل این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است با عادت کردن به ظاهر پس از جراحی، دوره ای از سازگاری وجود داشته باشد. انتظارات واقع بینانه را با جراح خود در میان بگذارید و در صورت لزوم نظر یک متخصص واجد شرایط دوم را نیز جویا شوید. 

بیشتر بخوانید: درمان انحراف چشم

احتمال کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی در چه افرادی بیشتر است؟

کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد و لازم است به این نکته توجه داشته باشید که تجربیات و نتایج فردی می تواند متفاوت باشد. درحالیکه هیچ گروه خاصی از افراد وجود ندارند که احتمال بیشتری برای تجربه کوچک شدن چشم پس از بلفاروپلاستی را داشته باشند، عوامل خاصی هستند که می توانند در نحوه درک فرد از تغییرات ظاهری چشم خود نقش داشته باشند. این عوامل عبارتند از؛

 • تنوع آناتومی فردی: آناتومی هر فرد منحصر بفرد است و حالت چشم ها بعد از جراحی می تواند به عوامل فردی مثل شکل چشم ها، میزان پوست و چربی اضافی و ساختارهای زیرین پلک بستگی داشته باشد.
 • تکنیک جراحی: تکنیک های خاص جراحی که توسط جراح استفاده می شود می تواند بر روی نتیجه تاثیر بگذارد. رویکردهای مختلف مانند مقدار پوست و چربی برداشته شده یا میزان سفت شدن عضلات می تواند ظاهر چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد.
 • سن: روند پیری بر خاصیت ارتجاعی پوست تاثیر می گذارد و افراد مسن ممکن است تغییرات متفاوتی را نسبت به افراد جوان تر تجربه کنند. 

بیشتر بخوانید: درمان تومور چشم

احتمال کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی در چه افرادی بیشتر است؟

نتیجه‌گیری

بلفاروپلاستی به دلیل آناتومی منحصر به فرد، تکنیک جراحی و تورم موقت، ظاهر چشم را برای هر فرد به طور متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد. اعتماد به جراح خود، تعیین انتظارات واقع بینانه و دادن زمان به روند بهبود از جمله نکات کلیدی است. تغییرات اولیه ممکن است باعث نگرانی شود ولی بهتر است آنها را با پزشک خود در میان بگذارید تا خیال خود را از این فرایند راحت کنید.

سوالات متداول

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

سه × سه =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان