نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

یک روز در آینه نگاه می‌کنید و ناگهان متوجه می‌شوید که خیلی پیر به نظر می‌رسید، زیرا پلک‌هایتان افتاده است یا لایه‌های کوچک چربی چشمانتان را پف کرده نشان میدهد.

شما تصمیم گرفتید با جراحی بلفاروپلاستی ظاهر جوان خود را بازیابی کنید و اکنون که جراحی شما انجام شده است، برای دیدن  نتیجه باید صبر کنید که البته سخت است .

نقاهت بعد از بلفاروپلاستی به انرژی زیادی نیاز دارد. شاید برای شما سخت باشد که برای بهبودی پلک‌هایتان صبر کنید. در اینجا بهترین نکات برای اینکه بهبودی شما در سریع ترین زمان ممکن انجام شود، آورده شده است.

نقاهت بعد از جراحی پلک

چند نکته برای تسریع بهبودی بعد از بلفاروپلاستی

برای زمان بهبودی خود را آماده کنید

اکثر افراد در حدود 3 تا 5 روز پس از جراحی پلک  می توانند به فعالیت های عادی خود باز گردند، اما شما باید آماده باشید که برای بهبود پلک خود استراحت بیشتری کنید و از انجام فعالیت های سخت پرهیز کنید. یک راه خوب برای تسریع بهبودی این است که مسئولیت های اصلی خود را قبل از جراحی انجام دهید.

شاید نیاز داشته باشید که یخچال را با غذاهایی که به راحتی آماده می شوند پر کنید. این مهم است که برنامه خود را مشخص کنید تا بتوانید روی استراحت تمرکز کنید.

دستورالعمل های مراقبت از خود را با جدیت دنبال کنید

قبل از جراحی با پزشکتان صحبت کنید تا بدانید بعد از عمل جراحی زیبایی پلک به چه مواردی برای خودمراقبتی نیاز دارید. به این ترتیب، می توانید آنچه را که نیاز دارید دریافت کنید و زمانی که از عمل جراحی به خانه برگشتید، آن را در دسترس داشته باشید.

برخی از اصول اولیه نقاهت بعد از بلفاروپلاستی عبارتند از کمپرس سرد برای کاهش تورم، قطره چشم برای جلوگیری از خشکی چشم و پماد برای روان نگه داشتن آنها. شما همچنین باید گاز در خانه داشته باشید. اگر برش شما در حین بهبودی ترشح کرد، می توانید آن را با گاز استریل پاک کنید.

برای دیدن نتایج عجله نکنید

برای مدت کوتاهی عالی به نظر نخواهید رسید. پلک های شما پف کرده، برش های شما قرمز به نظر می رسد و تورم و کبودی داشته باشید. این زمان برای اکثر بیماران ما سخت است زیرا آنها نگران دیدن نتایج هستند.

تورم در حدود چند هفته از بین می رود. مدت کوتاهی پس از آن، تغییر را خواهید دید  و متوجه تفاوت خواهید شد. شما جوان تر به نظر می رسید، چشمان شما درخشان تر می شوند واحساس می کنید که دنیا رو فتح کردید.

محافظت در برابر آفتاب ضروری است

شما باید از چشمان خود در برابر نور خورشید و سایر عناصر مانند باد محافظت کنید. از عینک آفتابی تیره با فریمی استفاده کنید که چشمان شما را از طرفین بپوشاند. برای محافظت بیشتر یک کلاه اضافه کنید.

استراحت کافی داشته باشید

استراحت برای بدن شما و همچنین چشمان شما لازم است. در واقع، خواب خوب شبانه یکی از بهترین راه‌ها برای تسریع بهبودی است، زیرا کمبود خواب روند بهبود زخم را کند می‌کند.

بهبودی به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین احتمالاً بیش از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد. برای چرت زدن در زمانی که احساس خستگی می کنید برنامه ریزی کنید. اگر می خواهید هر چه سریعتر بهبودی پیدا کنید اکنون زمان آن نیست که خودتان را مجبور به ادامه فعالیت کنید.

از فعالیت های سخت بگذرید

در طی دو تا چهار هفته اول پس از جراحی پلک، مهم است که از فعالیت هایی که جریان خون را در چشمان شما افزایش می دهد اجتناب کنید. این بدان معنی است که شما باید از ورزشهایی مانند دویدن وایروبیک اجتناب کنید.

همچنین باید مراقب فعالیت‌های روزمره‌ای باشید که فشار را در سرتان افزایش می‌دهد و خون بیشتری را وارد چشم‌هایتان می‌کند، مانند خم شدن، بلند کردن وسایل سنگین و دراز کشیدن به پشت.

دوری از استرس در دوران نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

یکی دیگر از راه‌های بهبود زخم و تسریع بهبودی، اجتناب از استرس است. می‌توانید این کار را در طول دوران نقاهت با دور شدن از محل کار (بدون تماس تلفنی یا ایمیل) و با برنامه‌ریزی برای راه‌هایی برای گذراندن زمان که نشاط ‌آور است و نیازی به استفاده از چشمانتان ندارد، انجام دهید. ممکن است بخواهید لیست پخش خود را تقویت کنید یا کتاب های صوتی را ذخیره کنید.  

سیگار نکشید

اگر سیگار می کشید، باید بدانید که سیگار بر روند بهبودی تأثیر می گذارد و مدت آن را طولانی می کند. سیگار کشیدن همچنین خطر ابتلا به عفونت را پس از جراحی افزایش می دهد. اگر حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید، می توانید از این مشکلات جلوگیری کنید.

چند نکته برای تسریع بهبودی بعد از بلفاروپلاستی
دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

One thought on “نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

  1. سارا - اکتبر 17, 2022 در 11:36 ق.ظ

    بخیه ها جذبی یا باید بیایم بکشید

    پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان