مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی | 9 نکته مهم

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی شامل چه مواردی است؟ استفاده از عینک، استراحت کردن، عدم استفاده از لنز حداقل تا دو هفته، عدم استفاده از لوازم آرایشی در اطراف چشم، عدم مصرف سیگار و قلیان و… از جمله مواردی است که باید بعد از انجام بلفاروپلاستی رعایت کنید.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی شامل چه مواردی است؟

استفاده از عینک، عدم استفاده از لنز، عدم استفاده از لوازم آرایشی، استراحت کامل و… از مراقبت‌های لازم بعداز عمل بلفاروپلاستی است.

از عینک آفتابی استفاده کنید


پس از عمل جراحی پلک، مراقبت‌های مناسب بسیار مهم است. یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی پلک استفاده از عینک آفتابی است. عینک آفتابی می‌تواند به شما کمک کند تا چشمان خود را از نور آفتاب محفاظت کنید، زیرا ممکن است پس از جراحی، چشمان شما به نور آفتاب حساس شوند. عینک آفتابی باعث کاهش تماس مستقیم چشمان با نور مستقیم خورشید شده و به شما کمک می‌کند از تحریک و التهاب بیشتر چشمانتان جلوگیری کنید. همچنین مطمئن شوید که عینک آفتابی شما دارای فیلتر UV است تا از اشعه مضر خورشید محافظت کند.


تار شدن دید در ساعات اولیه پس از عمل بلفاروپلاستی طبیعی است


تار شدن دید در ساعات اولیه پس از عمل بلفاروپلاستی ممکن است برخی از افراد را نگران کند، اما این تاری به دلیل استفاده از پمادهایی که در حین عمل بر روی چشم ها استفاده می‌شوند، به وجود می‌آیند و معمولا در چند ساعت اولیه پس از عمل مرتفع می‌شوند. این پمادها به منظور حفاظت و بهبود زخم‌های جراحی استفاده می‌شوند. بنابراین، نیازی به نگرانی نیست و با گذشت زمان، تاری به طور طبیعی برطرف می‌شود و دید شما بهبود می‌یابد.

بیشتر بخوانید: عمل بلفاروپلاستی


در روزهای ابتدایی بعد از عمل استراحت کنید


بعد از عمل جراحی، در ۳ یا ۴ روز ابتدایی، استراحت نسبی بسیار مهم است و باید از انجام فعالیت‌های سنگین حتی الامکان تا دو هفته خودداری کرد. استراحت به ترمیم سریع‌تر برش جراحی و کاهش ورم پس از عمل کمک می‌کند.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی شامل چه مواردی است؟


حداقل تا دو هفته بعد از جراحی از لنز استفاده نکنید


بعد از عمل، تا دو هفته نباید از لنزهای تماسی استفاده کنید. این محدودیت به دلیل این است که لنزها ممکن است موجب ایجاد تحریک و التهاب در چشمان تازه جراحی شده، گردد و مشکلاتی مانند عفونت را افزایش دهد.

اجسام سنگین بلند نکنید


در دو هفته اول پس از عمل بلفاروپلاستی، توصیه می‌کنیم، خم نشوید و از بلند کردن وسایل سنگین (بیشتر از دو کیلوگرم) خودداری کنید. این محدودیت‌ها به منظور بهتر طی شدن فرآیند بهبودی پس از عمل است. خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین ممکن است فشار زیادی را به نواحی جراحی تحمیل کند.

بیشتر بخوانید: کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی


در ۳ تا ۴ هفته اول بعد از عمل از لوازم آرایشی اطراف چشم استفاده نکنید


در دو هفته اول پس از جراحی، استفاده از لوازم آرایشی اطراف چشم اجتناب کنید. استفاده از این محصولات می‌تواند عفونت، التهاب و تحریک پوست اطراف چشم را افزایش دهد و فرآیند بهبودی را کند نماید.


از مصرف سیگار و قلیان پرهیز کنید


مصرف سیگار و قلیان قبل و بعد از هر عمل جراحی مضر است، زیرا می‌تواند روند بهبود زخم ها را تحت تاثیر قرار دهد. بهتر است تا دو هفته پس از عمل، سیگار و قلیان نکشید. سیگار شامل مواد مضر و تحریک کننده است که می‌تواند باعث افزایش خونریزی، کاهش اکسیژن در بافت‌ها و تاخیر در روند بهبود زخم‌ها شود. همچنین، قلیان نیز می‌تواند به بافت‌ها آسیب برساند و روند بهبود را به تاخیر بیندازد. بنابراین، بهتر است از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنید تا بهبودی بهتر و سریع‌تری داشته باشید.


برای خشکی چشم، طبق تجویز پزشک خود از قطره اشک استفاده کنید


خشکی چشم یکی از عوارض شایع پس از جراحی بلفاروپلاستی است. این مشکل معمولا به دلیل تخلیه کمتر اشک و تغییر در ترتیب عملکرد غدد اشکی ایجاد می‌شود. برای کنترل خشکی چشم، پزشک قطره‌های اشک مصنوعی را تجویز می‌کند. این قطره‌ها کمک می‌کنند تا چشمان رطوبت کافی داشته باشند و از خشکی و ایجاد تحریک بیشتر جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: عوارض بلفاروپلاستی

تا 3 روز از کمپرس سرد استفاده کنید


پس از ۳ روز که لازم است برای کمپرس سرد انجام دادن در منزل بمانید ،می‌توانید به محل کار برگردید و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. در این دوره، بهتر است از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. انجام فعالیت‌های سنگین می‌تواند فشار زیادی روی چشمان و پلک‌های جراحی شده ایجاد کند و باعث تحریک و خونریزی شده یا بهبود زخم‌ها را به تاخیر بیندازد.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی


نتیجه‌گیری


مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی بسیار با اهمیت است. پس از جراحی، باید دستورات پزشک را رعایت کرده و داروها را به‌طور منظم مصرف کنید. نباید به چشم‌ها فشار وارد کنید و از خم شدن و بلند کردن وزنه‌های سنگین خودداری کنید.


سوالات متداول

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

One thought on “مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی | 9 نکته مهم

  1. سارا - اکتبر 17, 2022 در 11:36 ق.ظ

    بخیه ها جذبی یا باید بیایم بکشید

    پاسخ

پاسخ

هجده + نه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان