نقاط تزریق بوتاکس

نقاط تزریق بوتاکس

بهترین مناطق تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو  کدام است ؟ بوتاکس به چه افرادی توصیه می شود ؟ آیا بوتاکس عوارضی هم دارد ؟بهترین نقاط تزریق بوتاکس کدام نواحی از صورت است ؟ آیا شما هم نیاز به تزریق بوتاکس دارید و اطلاع  کافی در این زمینه ندارید ؟ در ادامه دکتر رضا عرفانیان سلیم جراح و متخصص چشم  به بررسی تزریق بوتاکس  و اطلاعات لازم در این رابطه می پردازند .

تزریق بوتاکس(بوتولینیوم توکسین)

بوتولینیوم توکسین، یک سم موثر بر سیستم عصبی عضلانی است و توسط میکروبی بنام کلستریدیوم بوتولینیوم درست می شود. اثر آن ابتدا در مسمومیت ناشی غذای فاسد شناخته شد و بعد بعنوان یک سلاح شیمیایی در جنگ جهانی اول بکار رفت.امروزه از این ماده فقط برای مصارف درمانی و زیبایی استفاده می‌شود .

بوتولینیوم توکسین موجب فلج کردن عضله می شود بطوریکه عضله ای که این ماده به آن تزریق شده به فرمان عصب خود هیچ واکنشی نشان نمی دهد و منقبض نمی شود.

نقاط تزریق بوتاکس
نقاط تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس عوارضی هم دارد؟

امروزه بوتولینیوم توکسین برای حدود ۵۰ مورد درمانی و زیبایی بصورت تزریقی استفاده می‌شود . مقادیر تزریق شده بسیار بسیار اندک است و به هیچ وجه جذب بدن نمی شود و هیچ اثری بر سایر نواحی بدن ندارد.برای از بین بردن یک موش آزمایشگاهی لازم است ۱۶ هزار تا از آمپول هایی که برای زیبایی استفاده می شود، به آن موش تزریق بشود پس نباید از عوارض عمومی تزریق این دارو هراس داشت.

کاربرد بوتاکس در زمینه درمانی

موارد درمانی استفاده از این دارو شامل درمان بعضی از انواع انحراف چشم( استرابیسم )، اسپاسم پلک و صورت ، تعدادی از بیماری های ارتوپدی و بعضی اختلالات مری و بلع، می باشد.

اما شهرت بیشتر این دارو ، استفاده در موارد زیبایی است.

اولین  فرم دارویی این ماده که به بازار آمد بوتاکسBOTOX نام داشت و دارد که تولید کشور امریکاست و نام عمومی برای اطلاق به انواع این ماده دارویی را بدست آورده است. این دارو اولین مارکی بود که تایید سازمان غذا و داروی امریکا(FDA) را بدست آورد، در گذشتهاین دارو به کشور ما صادر نمی‌شود.

پس از بوتاکس داروی تولیدی کشور انگلیس بنام دیسپورت (Dysport)مجوز  تجویز گرفت و این دارو به کشور ما وارد می شود و اجازه وزارت بهداشت را دارد.

دوسال پیش از کشور آلمان داروی زئومین(Xeomin)هم تایید FDA را بدست آورد و در کشور ما وجود دارد و استفاده می شود.

چند ماه پیش دارویی بنام Jeuveau هم به این بازار وارد شد، که طرفداران بسیاری دارد .

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

نحوه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در مطب و یا درکلینیک  توسط پزشک باید انجام شود .  برای بوتاکس معمولا از سوزن های بسیار ظریفی استفاده می کنند  که معمولا درد شدید و غیر قابل تحمل ندارد، در نتیجه نیاز به استفاده از مواد بی حس  کننده موضعی نمی باشد .

ابتدا لازم است برای تزریق  نواحی مورد نظر برای تزریق بوتاکس ضد عفونی شود، سپس پزشک با کمک  سرنگ مقداری از مواد بوتاکس را  به  نواحی از صورت همچون چانه، پیشانی و.. تزریق کند .

نتیجه بوتاکس معمولا  همان روز  مشخص نمی شود و لازم است  کمی صبور باشید .  لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس ماندگار نیست و  باید  به صورت دوره  ای معمولا ۳ تا ۴ماه بعد  مجدد  تزریق صورت گیرد .

نقاط تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای کم کردن چین و چروک های اطراف چشم مانند خط اخم ، خطوط پیشانی و خطوط گوشه چشم استفاده می شود. می توان از تکنیک های خاص برای کمی بالاتر بردن انتهای ابرو ها استفاده کرد تا چشم ها زیبا تر به نظر بیایند.

دکتر رضا عرفانیان سلیم، از سال ۸۲ تزریق بوتاکس را برای کاربرد های زیبایی و درمانی  انجام می دهند و در این زمینه تجربه بسیار بالایی دارند .

محدودیت استفاده از بوتاکس

بر اساس توصیه اداره غذا و داروی امریکا مصرف داروی بوتاکس برای افراد زیر ۱۸ سال ، خانم های باردار و شیرده ممنوع است هرچند تا کنون عارضه ای در این موارد گزارش نشده است و همینطور در بیماران مبتلا به MS و بیماری‌های عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس منع مصرف نسبی دارد،

بهتر است جهت پیشگیری از ایجاد کبودی در محل تزریق از چند روز قبل داروهای رقیق کننده خون قطع شوند.

آیا بوتاکس عوارض هم دارد ؟

در صورت وجود ناحیه تورم در محل تزریق مانند جراحی پلک و بینی و یا تاتو ابرو یا کانون عفونی مانند جوش پوستی ، از تزریق پرهیز شود تا تورم بر طرف گردد چراکه احتمال گسترش دارو به طرف چشم و ایجاد عوارض وجود خواهد داشت.

مهم‌ترین عوارض بعد از بوتاکس، درد در هنگام تزریق و گاهی ایجاد کبودی در محل تزریق، ایجاد افتادگی پلک و یا دوبینی است که در صورت استفاده از داروی اصل و کاربرد تکنیک صحیح احتمال بروز آنها اندک است.

آیا بوتاکس برای خطوط گردن هم موثر است ؟

معمولا خطوط گردن در زمان حرف زدن و یا دیگر فعالیت های بدن نمایان می شوند . خیلی از افراد به دلیل بالا رفتن سن دچار افتادگی در این نواحی می شوند ، تزریق بوتاکس  برای خطوط  گردن هم می تواند انتخاب خوبی باشد .  برای  تزریق بوتاکس به نواحی گردن  باید با فشار دادن  دندان ها به یکدیگر این خطوط را بیشتر نمایان کنیم، بعد  از مشخص شدن نواحی عضلانی این ناحیه  باید تزریق به فاصله  1تا 1/5 سانتی متری از  خط فکم تا پایین گردن انجام شود . لازم به ذکر است که برای خطوط نازک تر گردن نیاز به 5 تا10 واحد تزریق است ، هر چه این خطوط ضخیم تر باشد، این مقدار  افزایش پیدا می کند و به 10 تا 15 واحد  هم می رسد .

نکات مورد توجه

توجه بفرمایید داروهایی که با نام آنها اشاره شده است، تنها دارو های مجوز دار علمی هستند که تزریق آنها بدون عارضه عمومی و مناسب برای تزریق است،

ولی در این آشفته بازار فعلی بسیاری دارو های دیگر با و بدون شناسنامه وجود دارند که گاهی حتی مجوز های داخلی هم دارند! ولی متاسفانه عوارض موضعی و عمومی خطرناکی دارند که توصیه می شود تنها، به دلیل  ارزان تر بودن این داروها از تن دادن به تزریق این قبیل داروها بپرهیزید .

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

دو × 5 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان