به روزترین راهکارها برای مراقبت از چشم ها

در آخرین به روز رسانی آکادمی چشم پزشکی آمریکا آخرین تذکرات و راهکارها برای مراقبت از چشم ها توصیه شده است. به منظور آشنایی بیشتر شما با مراقبت های چشم و جلوگیری از بروز بیماری های چشم، این راهکارها را در ۲۰ مورد به صورت در اختیار شما قرار دادیم. با ما همراه باشید.

مراقبت از چشم ها

چشم ها را از اشعه ماورابنفش محافظت کنید

اشعه ماورا بنفش برای چشم ها مضر است. اشعه ماورا بنفش نور خورشید می تواند موجب ایجاد ناخنک، پیشرفت آب مروارید (کاتاراکت) و آب سیاه شود و همچنین خطر بروز سرطان بافتهای اطراف چشم را افزایش دهد. استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها در برابر این اشعه مضر بسیار مفید است و اگر به بهترین متخصص چشم مراجعه نمایید، حتماً شما را به استفاده از آن توصیه می کند.

از تاتو چشم و اطراف آن خودداری کنید

تاتو چشم و بافت های اطراف چشم زمینه بروز عوارض زیادی منجمله عفونت و التهاب و خطر سوراخ شدگی چشم را ایجاد می‌کنند. اقدامات زیبایی که اخیراً با عنوان خط چشم دائم یا تاتو گسترش پیدا کرده اند، می توانند باعث بروز عفونت چشم و در موارد شدید تر، سوراخ شدن چشم شوند. از انجام چنین اقداماتی پرهیز نمایید.

با رژیم غذایی مناسب از چشم ها مراقبت کنید

رژیم غذایی برای سلامت چشم اهمیت زیادی دارد. متخصصان خوب چشم توصیه می شود در رژیم غذایی خود گیاهانی با برگ سبز (مانند اسفناج) و یا نارنجی‌رنگ (مانند هویج) حتماً وجود داشته باشد. رژیم غذایی باید سرشار از انواع ویتامین ها باشد تا به سلامت چشم ها کمک کند.

مصرف دخانیات را متوقف کنید

استفاده از سیگار و سایر دخانیات موجب پیشرفت کاتاراکت و آب سیاه می شود و به شبکیه چشم آسیب می رساند. دخانیات تشدید خشکی چشم را نیز افزایش می دهند. از مصرف سیگار و سایر دخانیات به شدت پرهیز نمایید.

از داروها بدون تجویز استفاده نکنید

به طور سر خود و ناآگاه از داروهای شیمیایی و یا درمان های سنتی استفاده نکنید. بعضی از این داروهای گیاهی هیچ اساس و مبنای علمی ندارند. گاهی افراد از داروها فقط به این دلیل استفاده می کنند که در خانه بلا استفاده مانده است. از انجام چنین اقداماتی به شدت پرهیز نمایید. مصرف بعضی از این داروها به صورت موضعی خطرات زیادی برای چشم ها به همراه خواهد داشت.

مراقب مواد شیمیایی باشید!

مراقب بعضی از مواد شیمیایی باشید که ظرف آنها شبیه قطره های چشمی هستند مانند بعضی از انواع چسب های مایع باشید تا آنها را به صورت اشتباه داخل چشم نریزید. این گونه مواد را از دسترس کودکان و یا سالمندان نیز دور قرار دهید.

سلامت کلی بدن خود را بررسی کنید

شرایط عمومی بدن شما مانند فشار خون بالا دیابت و سایر بیماری‌های عمومی بدن مانند روماتیسم ها نیز می توانند بر روی چشم ها اثرات مضری داشته باشد. با تغذیه مناسب، فعالیت جسمی و چکاپ های منظم از سلامت بدن خود اطمینان پیدا کنید.

هنگام ورزش از چشم ها مراقبت کنید

هنگام انجام ورزش هایی که در آنها احتمال صدمه چشم وجود دارد، مانند ورزش های رزمی، فوتبال، تنیس و نظایر این ها حتماً از عینک های محافظ چشم استفاده نمایید.

در صورت لزوم از عینک استفاده کنید

همانطور که در مواقع لازم در محل کار خود از عینک محافظ استفاده می کنید، در منزل هم هنگام انجام اموراتی که احتمال خطر صدمه به چشم وجود دارد از عینک محافظ استفاده کنید.

صدمه به چشم را جدی بگیرید

در صورت صدمه و آسیب به چشم سریعاً به اورژانس چشم یا بهترین متخصص چشم مراجعه نمایید. از خوددرمانی و صبر پرهیز کنید.

از قطره های چشمی بدون تجویز پزشک استفاده نکنید

به طور سر خود و ناآگاهانه از قطره های چشمی که در منزل دارید، فقط به این امید که بر روی آنها استریل چشمی نوشته شده است، استفاده نکنید.

هنگام خورشید گرفتگی از چشم ها محافظت کنید

 هنگام خورشید گرفتگی هرگز به خورشید نگاه نکنید. اگر برای انجام این کار اصرار دارید حتماً از عینک های مخصوص که دارای فیلترهای ویژه مخصوص نگاه به خورشید هستند استفاده نمایید. در فیلم زیر، در مورد آسیب خورشیدگرفتگی به چشم توضیحاتی را می شنویم:

برای استفاده از لنزهای تماسی بهداشت را رعایت کنید

اگر از استفاده کنندگان لنزهای تماسی هستید، بدانید که در مورد استفاده در رعایت از اصول بهداشتی استفاده از لنز تماسی دقیق باشید.

با لنز تماسی به استخر نروید

هرگز با لنز تماسی در استخر شنا نکنید. این کار می تواند باعث بروز عفونت چشم ها شود.

مدت استفاده از لنز را در نظر بگیرید

اگر از لنز تماسی استفاده می کنید به طول مدت مصرف آن توجه کنید؛ لنزهای روزانه فقط برای یک روز هستند، لنزهای هفته ای برای یک هفته و لنزهای ماهانه برای یک ماه استفاده هستند. استفاده طولانی تر از مدت زمان مخصوص لنزها  می‌تواند منجر به عوارض و عفونت شود.

لنزهای باکیفیت خریداری کنید

از لنزهای تماسی با مارک معتبر و استاندارد استفاده کنید. لنزهای غیراستاندارد باعث آسیب جدی به چشم ها می شوند.

آرایش چشم ها را پاک کنید

قبل از خواب حتماً آرایش چشم ها و مژه ها و ابروهای خود را به طور کامل تمیز کنید.

محصولات آرایشی با کیفیت استفاده کنید

از محصولات آرایشی و بهداشتی باکیفیت و مرغوب استفاده کنید. محصولات بی کیفیت و غیرمعتبر سلامت چشم ها را به خطر می اندازند.

واکسیناسیون را فراموش نکنید

به دستورات واکسیناسیون عمومی کشور در رابطه با خود و افراد خانه خانواده به دقت توجه فرمایید.

مراجعه به بهترین چشم پزشک را فراموش نکنید

معاینات منظم و دوره ای چشم پزشکی را جدی بگیرید اگر سابقه بیماری چشمی دارید حتماً از چشم پزشک خود نوبت ویزیت بعدی خود را سوال بفرمایید.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

2 thoughts on “به روزترین راهکارها برای مراقبت از چشم ها

 1. اسما - ژانویه 18, 2021 در 9:46 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  پسر ٥ساله دارم كه تيرماه سال جاري متوجه انحراف چشمش شديم و طي مراجعه به چندين چشم پزشك اعلام نمودند ديد مشكلي ندارد و تنها ميبايست بسته شود باتوجه به پيگيريهاي متعدد در نهايت متوجه شديم كيست اپيدرموئيد در هيپوفيز مغزبه عصب چشم فشار وارد ميكند كه تحت عمل جراحي قرار كرفت ولي همچنان انحراف باقي مانده،
  آيا ميتوانيم به شما مراجعه كنيم؟

  پاسخ
  • دکتر رضا عرفانیان - ژانویه 28, 2021 در 10:01 ق.ظ

   سلام
   البته در خدمتم
   ولی بهتر است بستن چشم ها یک روز راست و روز بعد چپ انجام و حداقل سه ماه پس از جراحی مغز ویزیت استرابیسم انجام بشود

   پاسخ

پاسخ

ده − 7 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان