مراقبت های بعد از بالا کشیدن ابرو

مراقبت های بعد از بالا کشیدن ابرو شامل نکات مهمی است که رعایت آن‌ها برای رسیدن به نتایج دلخواه، ضروری است. در صورتی که مراقبت‌های پس از لیفت ابرو به درستی انجام نگردد، می‌تواند منجر به طولانی شدن دوره بهبود شده و عوارضی را نیز در پی داشته باشد. به همین خاطر، بهتر است نکته‌های مهم در این زمینه را بشناسید.

مراقبت های بعد از بالا کشیدن ابرو

مراقبت های بعد از بالا کشیدن ابرو شامل چه مواردی می‌شود؟

بعد از لیفت ابرو، لازم است مراقبت‌های مهمی را انجام داد. در چند پاراگراف بعدی به بیان نکات مهم در این باره می‌پردازیم.

از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید

یکی از عوامل اصلی بروز چین و چروک و روند پیری پوست، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش (UV) است. این اشعه‌ می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست، آسیب به کلاژن و الاستین پوست و در نتیجه، پیری زودرس پوست شود. برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید. هنگام بیرون رفتن نیز بهتر است زمانی را انتخاب کنید که نور خورشید نسبتا ضعیف‌تر است. استفاده از کلاه، عینک آفتابی و استفاده از ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی مناسب (SPF) نیز توصیه می‌شود.

از مصرف زیاد الکل پرهیز کنید

مصرف زیاد الکل بر روی پوست تاثیرات منفی بسیاری دارد و بهتر است از آن خودداری کنید. الکل می‌تواند باعث خشکی و ایجاد چین و چروک در پوست شود. علاوه بر این، مصرف الکل می‌تواند به التهاب پوست و جوش منجر شود و منافذ پوست را باز کند که همین موضوع می‌تواند به ایجاد جوش‌های سرسفید یا سرسیاه منجر شود. علاوه بر تاثیرات بیرونی، الکل بر ساختار داخلی بدن نیز می‌تواند اثرات منفی بگذارد.

بیشتر بخوانید: بیماری های ژنتیکی چشم

سیگار نکشید

سیگار کشیدن یک عادت مضر است که بهتر است آن را ترک کنید. سیگار علاوه بر اثرات نامطلوبی که بر سیستم تنفسی و عمومی بدن دارد، تاثیرات منفی بسیاری روی پوست شما می‌گذارد. یکی از اثرات سیگار بر روی پوست، افتادگی آن است. مواد مضر موجود در دود سیگار باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست می‌شود که باعث افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک‌های زودرس می‌گردد.

مراقبت های بعد از بالا کشیدن ابرو شامل چه مواردی می_شود؟

به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی برای حفظ سلامت و زیبایی پوست بسیار مهم است. در طول خواب، بدن شما فرصت دارد تا ترمیم و بازسازی پوست را انجام دهد و بهبود ظاهر آن را آسان‌تر کند. حین خواب، فرایندهایی مانند تولید کلاژن و الاستین پوست افزایش می‌یابد. همچنین، نواحی مشکل دار پوست مانند التهاب و آسیب‌های ناشی از عوامل خارجی در طول خواب بهبود می‌یابند. اگر به اندازه کافی نخوابید، این فرآیند به درستی انجام نمی‌شود و ممکن است به ضعف عملکرد و ناهمواری پوست منجر گردد.

بیشتر بخوانید: تراخم یا التهاب ملتحمه

از ورزش سنگین خودداری کنید

پس از جراحی لیفت ابرو، مهم است که از ورزش‌های سنگین خودداری کنید. جراحی لیفت ابرو یک فرآیند ترمیم و بازسازی است که نیازمند زمان برای بهبودی کامل است. ورزش‌های سنگین و فعالیت‌های شدید ممکن است باعث فشار و تنش بیشتر در ناحیه جراحی شود. بهتر است به توصیه پزشک خود درباره نوع و زمان مناسب برای شروع ورزش‌ پس از جراحی عمل کنید. رعایت توصیه‌های پزشکی و تدریجی بودن فعالیت‌های ورزشی در این مرحله، به شما کمک می‌کند تا بهبودی بهتری داشته باشید و عوارض ناخوشایند را کاهش دهید.

نحوه خوابیدن

پس از جراحی لیفت ابرو، در مرحله استراحت اولیه حداقل تا 48 ساعت، توصیه می‌کنیم دو یا 3 بالش اضافی را زیر سر خود قرار داده و سر را کمی بالاتر از بدن قرار دهید. این اقدام به کاهش و کنترل التهاب و تورم پس از جراحی کمک می‌کند. با قرار دادن بالش‌های اضافی، فشار بر روی ناحیه جراحی کاهش می‌یابد و خواب بهتری خواهید داشت. این عمل در کنترل تورم، بهبود جراحی و راحتی شما در مرحله اولیه بهبودی کمک کننده است.

بیشتر بخوانید: افتادگی پلک در کودکان

نتیجه‌گیری

مراقبت‌های بعد از بالا کشیدن ابرو بسیار مهم هستند؛ عدم مواجهه با نور آفتاب به مدت طولانی، به اندازه کافی خوابیدن، عدم مصرف سیگار، عدم مصرف الکل و… از جمله مراقبت‌های بعد از جراحی است که باید رعایت شوند. با رعایت این مراقبت‌ها و پیروی دقیق از دستورات پزشک، می‌توان به بهبودی سریع‌تر دست یافت و خطر عوارض بعد از عمل را کاهش داد.

سوالات متداول

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

12 + دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان