لیفت آندوسکوپی پیشانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لیفت آندوسکوپی پیشانی که لیفت ابروها را هم شامل می شود، عمل زیبایی است که با هدف لیفت و جوانسازی ناحیه پیشانی و ابرو انجام می‌شود که طی ۱۵ سال گذشته روش طلایی لیفت ابرو ها شناخته می گردد. این روش جایگزین کمتر تهاجمی برای جراحی‌های سنتی لیفت پیشانی است. در طول لیفت آندوسکوپی پیشانی، جراح چندین برش کوچک در پشت خط مو ایجاد می کند. از طریق این برش‌های کوچک، یک آندوسکوپ (دوربین کوچک) وارد می‌شود تا دید واضحی از ساختارهای زیرین ارائه دهد. سپس جراح از ابزارهای جراحی تخصصی برای بلند کردن و جا به جایی عضلات و بافت‌های پیشانی استفاده می‌کند. در ادامه، توضیحات بیشتری را بیان می‌کنیم.

لیفت آندوسکوپی پیشانی

نحوه انجام لیفت آندوسکوپی پیشانی

1. بیهوشی: این روش با بیهوشی شروع می‌شود.

2. ایجاد برش: جراح چندین برش کوچک، معمولا به طول حدود ۳ تا ۶ سانتی متر پشت خط مو ایجاد می‌کند.

3. درج آندوسکوپ: از طریق این برش‌های کوچک، آندوسکوپ (لوله نازک و انعطاف‌پذیر مجهز به دوربین) وارد پیشانی می‌شود. آندوسکوپ راهنمایی بصری را در طول عمل ارائه می دهد و به جراح اجازه می دهد تا ساختارهای زیرین پیشانی را ببیند. مزیت اصلی این روش آنست که با استفاده از اندوسکوپ عروق و اعصاب حسی و حرکتی را ملاحظه و مراقب عدم صدمه آنها هست

4. با استفاده از ابزارهای جراحی تخصصی و با ایجاد برش‌های کوچک اضافی، جراح به ناحیه مورد نیاز برای تشریح بافت دسترسی پیدا می‌کند.و اصلا عضلات و لیگامان ها از استخوان جدا و امکان بالا تر کشیدن آنها فراهم می گردد

5. دستکاری ماهیچه‌ها و بافت‌ها: جراح با استفاده از آندوسکوپ و ابزار جراحی، عضلات و بافت‌های زیرین پیشانی را جا به جا و و در محل جدید و بالاتر سفت می‌کند. این مرحله به صاف کردن چین و چروک‌های پیشانی، بالا بردن ابروهای افتاده و بهبود خطوط کلی پیشانی کمک می‌کند.

6. برداشتن پوست ویژگی مهم این روش آنست که نه پوست و نه هیچ بافت دیگری حذف نشده و تنها موقعیت جدید آناتومیک پیدا می کنند.

7. بهبودی: پس از تکمیل عمل، برش‌ها معمولا با باند یا پانسمان پوشانده شده و دستورالعمل‌های خاص بعد از عمل در مورد مراقبت از زخم، داروها و قرار ملاقات‌های بعدی بیان می‌شوند.

بیشتر بخوانید: لیفت اندوسکوپیک ابرو

نحوه انجام لیفت آندوسکوپی پیشانی

مزیت‌های لیفت آندوسکوپی پیشانی

1. برش‌های کوچک‌تر: این روش شامل ایجاد برش‌های کوچک است که در مقایسه با جراحی سنتی ، کمترین جای زخم ایجاد می شود. محل برش ها لابلای موها می باشد و قابل مشاهده نیست و اسکاری روی صورت وجود نخواهد داشت

2. کاهش ترومای بافتی: در تکنیک‌های آندوسکوپی از ابزارهای تخصصی و دوربین کوچکی به نام آندوسکوپ برای دیدن و دسترسی به ناحیه درمان استفاده می‌شود. این رویکرد به جراح اجازه می‌دهد تا با دقت عمل را انجام دهد و آسیب عروق و اعصاب مهم را به حداقل برساند.

3. در این روش برش‌ها به گونه‌ای است که کمترین تغییری در الگوی طبیعی خط مو ایجاد شود. این امر برای افرادی که نگران تغییرات قابل مشاهده در خط موی خود هستند، بسیار کاربردی است. به طور خاص، برش‌ها در این روش در ناحیه‌ای قرار می‌گیرند که بتوانند از دیدگان دیگران پنهان بمانند و تغییرات قابل توجهی در خط موی طبیعی ایجاد نشود.

4. آندوسکوپ نمای بزرگنمایی از ساختارهای زیرین را ارائه می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند تا جراح موقعیت و کشش بافت‌ها و ماهیچه‌های پیشانی را دقیق‌تر تنظیم کنند. این مزیت پزشک را قادر می‌سازد تا نتایج را مطابق با نیازهای خاص هر بیمار انجام داده و به یک نتیجه طبیعی و هماهنگ‌تر دست یافت.

5. زمان بهبودی کوتاه‌تر: با برش‌های کوچک‌تر و کاهش ترومای بافتی، زمان بهبودی پس از لیفت آندوسکوپی پیشانی به طور کلی در مقایسه با جراحی باز کوتاه‌تر است. شما می‌توانید زودتر به فعالیت‌های عادی خود برگردید.

6. کاهش خطر عوارض: ماهیت کم تهاجمی این روش، خطر عوارضی مانند عفونت، خونریزی بیش از حد و آسیب عصبی را که با تکنیک‌های جراحی تهاجمی‌تر همراه است، کاهش می‌دهد.


7. نتایج طولانی مدت: لیفت آندوسکوپی پیشانی نتایج طولانی مدتی را ارائه می‌دهد و ظاهر جوان پیشانی برای سالیان طولانی حدود ۲۰ سال باقی می‌ماند. این روش می‌تواند به طور قابل توجهی علائم پیری را در ناحیه تحت درمان به تاخیر بیندازد.

بیشتر بخوانید: جراحی انسداد مجرای اشک به روش اندوسکوپیک  

مزیت‌های لیفت آندوسکوپی پیشانی

انجام لیفت آندوسکوپی پیشانی برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

1. افتادگی ابروها: این روش برای افرادی مناسب است که ابروهایی افتاده دارند.

2. چین و چروک پیشانی و خطوط اخم: لیفت آندوسکوپی پیشانی می‌تواند به طور موثر چین و چروک‌های عمیق پیشانی و خطوط اخم را برطرف کند. با تغییر موقعیت بافت‌های زیرین، چین و چروک‌ها برطرف می‌شوند.

3.عدم تقارن: اگر عدم تقارن قابل توجهی در ناحیه ابرو یا پیشانی وجود داشته باشد، لیفت آندوسکوپی پیشانی می تواند با تنظیم ساختارهای زیرین به داشتن ظاهری متعادل و متقارن کمک کند.

4. شلی پوست کم و متوسط: این روش برای افرادی که شلی پوست خفیف تا متوسط دارند، موثر است. این روش می‌تواند بافت‌های زیرین را بدون نیاز به تکنیک‌های تهاجمی‌تر مانند لیفت سنتی پیشانی، سفت کرده و تغییر موقعیت دهد

5. کاندیدهای لیفت آندوسکوپی پیشانی باید از سلامت کلی خوبی برخوردار باشند و هیچ گونه بیماری زمینه ای که ممکن است خطرات مرتبط با جراحی و بیهوشی عمومی را افزایش دهد یا روند بهبودی را مختل کن، نداشته باشند.

6. اگر قصد انجام لیفت آندوسکوپی پیشانی را دارید مهم است که انتظارات واقع بینانه در مورد نتیجه عمل داشته باشید.

7. لیفت آندوسکوپی پیشانی معمولا برای افرادی در 20 تا 60 سالگی که مایل به جوانسازی صورت هستند انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: هزینه لیفت آندوسکوپی ابرو

ماندگاری لیفت آندوسکوپی پیشانی

دوام و ماندگاری لیفت آندوسکوپی پیشانی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی نتایج طولانی مدتی را ارائه می‌دهد. در متن زیر توضیح دقیق‌تری در مورد دوام لیفت آندوسکوپی پیشانی را بیان می‌کنیم.

1. تغییر موقعیت بافت: در طول لیفت آندوسکوپی پیشانی، موقعیت بافت‌ها و ماهیچه‌های زیرین جا به جا می‌شوند. این تغییر موقعیت منجر به ظاهری صاف و سفت‌تر در پیشانی و ابروها/ می‌شود. این تغییرات تا چندین سال نسبتا پایدار هستند.

2. عوامل فردی: ماندگاری نتایج می‌تواند به عوامل مختلف فردی از جمله کیفیت پوست، ژنتیک، شیوه زندگی و روند طبیعی پیری بستگی داشته باشد. بدن هر فرد با سرعت خاص خود به پیر شدن ادامه می‌دهد، اما لیفت آندوسکوپی پیشانی می تواند بهبود قابل توجهی را ایجاد کند.

3. سبک زندگی سالم: حفظ یک سبک زندگی سالم نیز می‌تواند به ماندگاری نتایج کمک کند. این شامل محافظت از پوست در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، هیدراته ماندن و اجتناب از سیگار کشیدن یا مصرف بیش از حد الکل است. این عوامل سبک زندگی می توانند به کند کردن روند طبیعی پیری و حفظ مزایای لیفت آندوسکوپی پیشانی کمک کند.

4. تغییرات فردی: توجه به این نکته مهم است که تغییرات فردی در روند بهبود و واکنش بدن به این روش می‌تواند بر ماندگاری نتایج تاثیر بگذارد. برخی از افراد ممکن است نتایج طولانی‌تری را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای حفظ نتایج به درمان‌های اضافی در آینده نیاز داشته باشند. برای به حداکثر رساندن طول عمر نتایج و اطمینان از نتایج بهینه، پیروی از دستورالعمل‌های پس از عمل ارائه شده توسط جراح بسیار مهم است.

به طور کلی، در حالی که روند پیری ادامه دارد، لیفت آندوسکوپی پیشانی می تواند بهبود قابل توجه و طولانی مدتی در ظاهر پیشانی و ابروها ایجاد کند و به افراد کمک کند ظاهری جوان تر و با طراوت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: لیفت اندوسکوپیک ابرو

ماندگاری لیفت آندوسکوپی پیشانی

نتیجه‌گیری

لیفت آندوسکوپی پیشانی یک روش زیبایی است که برای لیفت و جوانسازی ناحیه پیشانی و ابروها استفاده می‌شود و جایگزین کمتر تهاجمی برای جراحی‌های سنتی لیفت پیشانی محسوب می‌شود. ما در این نوشته، به بررسی نحوه انجام این عمل، مزیت‌های انجام آن، ماندگاری آن و اینکه انجام این عمل به چه کسانی توصیه می‌شود، صحبت کردیم.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

16 + 3 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان