فمتولیزیک زندگی بدون عینک

فمتو لیزیک یکی از روش های لیزری به روز برای اصلاح بینایی است. فناوری Femtolaser به معنای سطح بالاتری از ایمنی و دقت است و در آن قرنیه به‌گونه‌ای تغییر می‌کند که عینک غیرضروری می‌شود.

فمتو لیزیک چیست؟

فمتو لیزیک یکی از جدیدترین روش های لیزر برای اصلاح نزدیک بینی و دور بینی و آستیگماتیسم است. جراحی‌ فمتو لیزیک  از با توسعه روش لیزیک که به دلیل ایمنی و سرعت بهبودی آن بسیار محبوب شده است، یک گام بیشتر به جلو برداشته است. جراحان می توانند پوسته خارجی قرنیه را با استفاده از لیزر فمتوثانیه با تکنولوژی بالا باز کنند و این روش جدید FemtoLASIK نامیده می شود.

بر خلاف لیزیک معمولی، در فمتو لیزیک برش قرنیه با کاتر مکانیکی انجام نمی شود، بلکه با لیزر فمتوثانیه انجام می شود. این روش بسیار با دقت تر، امکان درمان بیمارانی را فراهم می کند که به دلیل نقص بینایی یا قرنیه بیش از حد نازک تاکنون از جراحی لیزیک محروم بودند.

فمتو لیزیک چیست؟

لیزر فمتوثانیه چیست؟

لیزر فمتوثانیه با پالس های مادون قرمز بسیار کوتاه کار می کند. هر پالس لیزر تنها چند فمتو ثانیه، یک کوادریلیوم ثانیه طول می کشد. یک فمتوثانیه 0.000.000.000.000.001 ثانیه است.

لیزر فمتوثانیه انرژی خود را به عمق دقیق و از پیش تعیین شده در قرنیه متمرکز می کند. هر پالس لیزر فوق کوتاه یک حباب گاز میکروسکوپی تولید می کند که بافت قرنیه اطراف را جدا می کند. این روش فیزیکی به عنوان اختلال نوری شناخته می شود. هزاران پالس لیزری با هدایت کامپیوتری نزدیک به هم می پیوندند و برش بسیار دقیقی در بافت قرنیه ایجاد می کنند.

جراحی‌ فمتو لیزیک  از با توسعه روش لیزیک که به دلیل ایمنی و سرعت بهبودی آن بسیار محبوب شده است، یک گام بیشتر به جلو برداشته است. جراحان می توانند پوسته خارجی قرنیه را با استفاده از لیزر فمتوثانیه با تکنولوژی بالا باز کنند و این روش جدید FemtoLASIK نامیده می شود.

 تفاوت لیزیک و فمتولیزیک

تفاوت لیزیک و فمتولیزیک چیست؟

لیزیک فمتو یا فمتو لیزیک نسخه توسعه یافته جرا حی لیزیک چشم است. این عمل  شامل باز کردن پوسته خارجی قرنیه وایجاد یک فلپ با استفاده از لیزر فمتوثانیه به جای میکرو اسکالپلل مورد استفاده در لیزیک سنتی است.

درروش فمتولیزیک باز کردن قرنیه بسیار دقیق و قابل اعتماد است و به طور قابل توجهی بهتر از لیزیک سنتی است. فلپ ایجاد شده توسط لیزیک فمتو یکنواخت‌تر و بسیار نازک‌تر است و به قرنیه نازک در هنگام انجام جراحی لیزر چشم آسیبی نمی زند.

پس از باز کردن فلپ قرنیه، قرنیه با توجه به اندازه‌گیری قرنیه و عیب انکساری موجود تغییر شکل می‌دهد و بدون استفاده از بخیه جراحی، فلپ قرنیه جایگزین می‌شود.

بیمار می تواند پس از انجام عمل بدون عارضه به خانه برود و برایش دارو و قطره چشمی آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می شود.

مزایای فمتولیزیک

وجه تمایز روش های فمتو لیزیک از لیزیک سنتی دقت در باز کردن قرنیه با استفاده از لیزر فمتوثانیه است.  اما از نظر کاهش درد پس از عمل، دوره نقاهت کوتاه و توانایی درمان درجات شدید بسیار شبیه به روش های سنتی لیزیک است.

چه زمانی فمتو لیزیک ضروری می شود؟

جراحی لیزر چشم یا لیزیک برای هر بیمار مناسب تلقی نمی شود، زیرا سن و ماهیت مشکل انکساری چشم و وجود بیماری های دیگر در چشم ممکن است از دستیابی بیمار به نتایج مطلوب جلوگیری کند.

 قبل از جراحی فمتو لیزیک جراح یک تاریخچه پزشکی کامل از بیمار می گیرد تا اطمینان حاصل کند که عمل فمتو لیزیک برای او مناسب است و همچنین معاینه کامل چشم را انجام می دهد. بنابراین جراح چشم باید به طور کامل وضعیت چشم بیمار را  ارزیابی کند و بهترین تصمیم را بگیرد.

موارد منع جراحی فمتولیزیک چیست؟

 • خشکی شدید چشم
 • عفونت قرنیه و چشم
 • بیماری های خود ایمنی
 • نقص ایمنی
 • استفاده از برخی داروها

لنزهای تماسی

استفاده از لنزهای تماسی شکل قرنیه را به طور موقت تغییر می دهد، بنابراین حداقل دو هفته قبل از عمل نباید از لنزهای تماسی استفاده کرد و در مورد برخی از لنزهای تماسی بیمار باید یک ماه قبل از معاینه از لنز استفاده نکند.

نحوه معاینه چشم قبل از جراحی فمتو لیزیک

 • معاینه لامپ شکاف: برای اطمینان از عدم وجود عفونت در چشم و پلک و عاری بودن چشم از هرگونه آلاینده مانند لوازم آرایشی
 • معاینه قرنیه: برای اندازه گیری قطر قرنیه زیرا این روش به قطر قرنیه، توپوگرافی و ضخامت آن بستگی دارد.
 • اندازه گیری سایز مردمک ها: بیمارانی که مردمک بزرگ دارند، بلافاصله پس از عمل در معرض خطر ابتلا به مشکل دید در شب و ناراحتی هستند. جراح اقدامات خاصی را برای این بیماران انجام خواهد داد تا این علائم کاهش یابد.
 • اندازه گیری فشار داخل چشم.
خطرات عمل فمتو لیزیک

خطرات و عوارض جانبی عمل فمتو لیزیک چیست؟

 • از جمله مهم ترین عوارض، بروز برخی مشکلات در دید شب، مقداری روشنایی یا خیرگی در دید است.
 • عدم اصلاح کامل مشکل نزدیک بینی، دوربینی ویا آستیگماتیسم، اما می توان در دوره بعد از عمل بدون نیاز به تکرار عمل، مقداری تنظیم کرد.
 • خشکی چشم: بیمار می تواند از برخی مرطوب کننده های مخصوص چشم برای درمان خشکی چشم استفاده کند.
 • التهاب یا عفونت قرنیه: بسیار نادر است، اما یکی از جدی ترین عوارضی است که ممکن است باعث نابینایی شود.

نتایج بلند مدت فمتو لیزیک

 نتایج این عمل مشابه عمل لیزیک است و با انجام آن مشکل نزدیک‌بینی یا دوربینی یا آستیگماتیسم اصلاح می‌شود. با انجام عمل فمتو لیزیک دیگری نیازی به استفاده از لنز و عینک برای تمام فعالیت‌های روزانه را از بین می‌برد. شما می توانید جهت مشاوره به چشم پزشکان فوق تخصص قرنیه مراجعه کنید.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

5 + هجده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان