عوارض بلفاروپلاستی

عوارض بلفاروپلاستی اغلب نادر، جزئی و گذرا هستند و به ندرت عمده و دائمی با عواقب عملکردی یا زیبایی است. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و این با غربالگری بیماران در معرض خطر انجام می شود. هنگامی که عوارض ایجاد می شود، اهمیت آنها را می توان با مدیریت مناسب کاهش داد.

عوارض جراحی پلک

عوارض بلفاروپلاستی چیست؟

برخی عوارضی که مرتبط با پلک هستند شامل موارد زیر است:

 • پتوز پلک فوقانی یا لاگوفتالمی ناشی از برداشتن نادرست پوست
 • اسکار و ناهنجاری های چین خوردگی پلک

 شدیدترین عارضه زیبایی، قرار گرفتن نامناسب پلک تحتانی است که منجر به انقباض، لاگوفتالمی، اکتروپیون، تغییر شکل کانتوس خارجی یا شل شدن بافت پلک تحتانی می شود. این ناهنجاری‌ها اغلب جزئی و قابل برگشت هستند.عوارض عمومی ممکن است شامل ناهنجاری های رنگدانه یا عفونت هایی باشد که تا بافت چربی مداری گسترش می یابد.

عوارض مشاهده شده پس از روش های جدیدتر مانند جراحی لیزر شامل اکتروپیون، سوختگی و قرمزی باقی مانده است. برخی عوارض مربوط به تزریق دور چشمی مواد پرکننده نیز ذکر شده است.

عوارض احتمالی مرتبط با جراحی پلک

به عنوان جراح، مهم است که از عوارض احتمالی جراحی آگاه باشید. عوارض بلفاروپلاستی می تواند جزئی یا جدی باشد. گرانش درک شده از یک عارضه ممکن است بین بیمار و جراح متفاوت باشد.

 ایجاد اعتماد و ارتباط برای رابطه پزشک و بیمار ضروری است، شاید حتی در یک روش کاملاً انتخابی و زیبایی شناختی با انتظارات و استانداردهای بالا مهمتر باشد.

 پس از عمل، مدیریت نگرانی های بیماران بسته به نگرانی می تواند از اطمینان بخشی تا مداخله جراحی متغیر باشد. عوارض احتمالی مرتبط با جراحی پلک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات بینایی موقت – ممکن است پس از انجام عمل جراحی پلک، دید دوتایی یا تاری ایجاد شود. این به طور معمول فقط چند روز پس از جراحی ادامه دارد.
 • مشکلات بسته شدن چشم – برخی از بیماران ممکن است هنگام خواب چشمان خود را ببندند. در موارد نادر این وضعیت ممکن است دائمی باشد.
 • تغییرات تورم یا عدم تقارن – تورم موقت و عدم تعادل جزئی یک چشم نسبت به چشم دیگر ممکن است در طول فرآیند بهبود یا زخم ایجاد شود.
 • آکنه – پس از برداشتن بخیه ها، ممکن است جوش های سرسفید کوچک ظاهر شوند. جراح می تواند جوش های سرسفید را با یک سوزن بسیار ظریف از بین ببرد.
 • اکتروپیون – این عارضه بسیار نادر، پایین کشیدن پلک های تحتانی است. برای اصلاح این علامت ممکن است نیاز به جراحی بیشتری باشد.

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

نکته مهمی که می تواند از به وجود آمدن عوارض جلوگیری کند، دقت در انتخاب پزشک است. حتما تحقیق و بررسی کنید و یک پزشک با تجربه، مجرب و قابل اعتماد را انتخاب کنید. از طرفی برای رسیدن به نتایج دلخواه و پیشگیری از بروز عوارض بلفاروپلاستی بایستی یکسری دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی را جدی بگیرید.

 • یکی از موارد مهم برای پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی رعایت بهداشت و جلوگیری از عفونت در ناحیه زخم است.
 • برای درمان تورم و کبودی می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. سعی کنید بعد از عمل جراحی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. اما پیاده روی سبک می تواند برای بهبود زخم کمک کننده باشد.
 • در صورت صلاحدید پزشک حتما تا مدت زمان تعیین شده از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • دو هفته قبل از جراحی نباید هیچگونه داروی مسکن یا ضدانعقادی استفاده کنید. زیرا مصرف این داروها سبب افزایش خونریزی خواهد شد.
 • در صورتی که داروی خاصی را مصرف می کنید حتما قبل از عمل به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در روز جراحی از لوازم آرایشی استفاده نکنید و صورتتان را کاملا تمیز کنید.
 • مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی را به مدت سه هفته قبل از جراحی ترک کنید.
پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

ماندگاری عوارض بلفاروپلاستی

عوارض هفته اول بعد از عمل شامل سایش قرنیه و خونریزی رتروبولبار تهدید کننده بینایی است.  در هفته های 1 تا 6 ممکن است شاهد عوارضی مانند ناهنجاری های پلک بالا و پایین، استرابیسم، قرار گرفتن در معرض قرنیه و اپی فورا باشیم. و عوارض دیررس (بیش از 6 هفته) شامل تغییر در ارتفاع و کانتور پلک همراه با عدم تقارن، جای زخم و ادم مداوم است.

مراقبت های لازم جهت کاهش عوارض بلفاروپلاستی

در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که می توانند در پیشگیری از عوارض و به حداقل رساندن آن ها مفید باشند. این نکات شامل موارد زیر است :

 1. حداقل به مدت یک هفته بعد از عمل بلفاروپلاستی استراحت کنید. در ۴۸ ساعت اول در زمان استراحت سر خود را بالاتر و در زاویه ۱۰ الی ۲۰درجه قرار دهید.
 2. برای رفع ورم چشم بعد از عمل پلک در چند روز اول از کمپرس یخ استفاده کنید. این باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد.
 3. استفاده از قطره و پماد چشم برای پیشگیری از خشکی چشم، خارش و سوزش می تواند مفید واقع شود.
 4. در روزهای ابتدایی عمل سعی کنید زمان خواب روی بخیه ها گاز استریل بگذارید. این کار جلوی آسیب دیدن بخیه ها را خواهد گرفت.
 5. تا زمان بهبودی کامل سعی کنید پلک هایتان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. برای محافظت از چشم هایتان از کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.
 6. استفاده از گوشی، رایانه و تلوزیون رو در روزهای ابتدایی عمل محدود کنید و حداقل چند روز ابتدایی را به چشمهایتان استراحت بدهید.
 7. از انجام فعالیت های شدید بعد از جراحی بلفاروپلاستی اجتناب کنید. اینکار سبب افزایش فشار خون خواهد شد.
 8. سعی کنید از عوامل استرس زا دوری کنید، چرا که سبب به تأخیرافتادن بهبودی شما خواهد شد.
 9. مصرف دخانیات و الکل را ترک کنید. استفاده از این مواد باعث رقیق شدن خون و افزایش خونریزی خواهد شد. از طرفی مصرف همزمان الکل با داروهای تجویز شده اثرات نامطلوبی بر بدن شما خواهد داشت.
 10. بعد از عمل بلفاروپلاستی از یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از مواد مغذی پیروی کنید. رژیم شما بایستی شامل ویتامین ها و پروتئین کافی جهت بهبود زخم ها باشد.

نتیجه گیری:

آگاهی کامل از عوارض بلفاروپلاستی برای جراح زیبایی لازم است.  که ما در این مقاله، تا حد ممکن به آن پرداختیم .

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.
مطالب مرتبط

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان