عوارض بلفاروپلاستی | 8 مورد مهم

عوارض بلفاروپلاستی برای همه بیماران یکسان نیست؛ ممکن است هر فرد با واکنش‌ها و عوارض متفاوتی مواجه شود. شایعترین این عوارض شامل تورم، کبودی یا خون‌مردگی، خروج قطرات خون از لای بخیه ها، عدم تقارن، رتراکشن یا پایین کشیده شدن پلک پایین ، به طور کامل بسته نشدن شکاف پلکی هنگام خواب و پلک زدن طی ساعات بیداری و… است. در ادامه، در خصوص عوارض رایج جراحی پلک صحبت می‌کنیم.

عوارض بلفاروپلاستی

عوارض بلفاروپلاستی چیست؟

عوارض جانبی جراحی پلک (جراحی پلک) شامل تورم، کبودی یا خون‌مردگی، باز شدن محل زخم، ناهنجاری و عدم تقارن، انقباض و تصحیح بیش از حد پلک پایین و… است.

تورم، کبودی یا خون‌مردگی

تورم، کبودی یا خون‌مردگی

یکی از عوارض بلفاروپلاستی، تورم، کبودی یا خون‌مردگی است. این عوارض در اثر جراحی و تداخل با عروق و بافت‌های اطراف پلک رخ می‌دهد. در حین عمل، بافت‌ها آسیب می‌بینند و عروقی که برش می‌خورند باعث خروج خون می‌شوند. این مسئله باعث تورم، کبودی و خونریزی موقتی در نواحی اطراف پلک می‌شود.
تزریق ماده بی حس کننده هم موجب تشدید این تورم می شود.
تورم در روزها و هفته های اول پس از جراحی بیشتر است و سپس به تدریج کاهش می‌یابد. کبودی به دلیل خونریزی در زیر پوست پلک ایجاد ‌می‌شود و در طول چند روز تا چند هفته بهبود پیدا می‌کند. گاهی رسوب آهن موجود در خون پس از برطرف شدن کبودی موجب تداوم تیرگی پوست تا چند هفته می گردد. کبودی و تورم به عنوان دو عارضه شایع در جراحی پلک شناخته می‌شوند و اکثر بیماران با آن روبه رو می‌شوند. برای کاهش کبودی، توصیه می‌شود یک هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضدانعقاد خون پرهیز کنیدو از سه روز قبل عمل دم نوش گیاهی ، قرص های مکمل ویتامین و عناب و غذای پر سیر میل نکنید. کبودی بیش از حد می‌تواند منجر به طولانی شدن دوره نقاهت،و تغییر رنگ پلک شود. برای به حداقل رساندن این عوارض، مهم است راهنمایی‌ها و توصیه‌های جراح خود را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: اشک ریزش در کودکان

عوارض بلفاروپلاستی چیست؟

باز شدن محل زخم

باز شدن محل زخم می‌تواند یکی از عوارض جانبی جراحی اصلاح پلک باشد. این جراحی  بیشتر با استفاده از بخیه‌های قابل جذب انجام می‌شود.در صورت استفاده از بخیه‌های نامناسب یا در صورت عدم رعایت دستورات پس از جراحی، ممکن است زخم‌ها باز شوند. باز شدن زخم‌ها می‌تواند به عفونت زخم، تشدید درد و خونریزی، تورم و التهاب منجر شود.

عدم تقارن

اثرات ناخواسته بلفاروپلاستی می‌تواند شامل عدم تقارن در پلک‌ها باشد. برش‌های نامتقارن در پلک‌ها ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله‌ام متقارن بودن شیار پلکی که برش بر روی آن واقع می شود یا نا متقارن بودن میزان شلی پوست یا بیرون زدگی چربی دو چشم باشد ،.

بیشتر بخوانید: درمان تومور چشم

عوارض بلفاروپلاستی

تصحیح بیش از حد پلک بالا
بلفاروپلاستی با اصلاح و برداشتن پوست‌های اضافی پلک، موجب بهبود ظاهر و زیبایی پلک‌ و صورت می‌شود. اگر جراح بیش از اندازه پوست را برش دهد، باعث می‌شود که فرد نتواند چشم‌ها را به‌طور کامل ببندد و این مشکل منجر به خشک شدن چشم‌ها می‌شود. اما این مسئله به دلیل خطاهای نادری در جراحی رخ می‌دهد.

نکته: در صورتی که پوست برداشته شده در گاز مرطوب نگه داشته شود، تا یک هفته بعد از عمل می‌توان از آن برای پیوند دوباره به پلک استفاده کرد.

رتراکسیون یا پایین کشیده شدن بیش از حد پلک پایین


از عوارضی است که در نتیجه جراحی پلک پایین و بیشتر توسط جراحان کم تجربه و بعلت زیاد پوست برداشتن از پلک پایین رخ می‌دهد. وقتی پلک پایین بیش از حد تصحیح شود، ممکن است علائمی مانند قرمزی داخل چشم بروز پیدا کند. درمان این عارضه بسیار سخت و باید توسط جراح پلک با تجربه انجام بشود.

تاری دید

تاری دید و دوبینی از جمله عوارض احتمالی جراحی پلک است؛ این عارضه گذرا است و بعد از گذشت چند روز، بینایی فرد به حالت سابق برمی‌گردد. تاری دید به معنای دید مبهم یا کم‌رنگ است و می‌تواند در اثر تورم و التهاب پس از جراحی پلک یا وارد شدن مقادیر زیاد پماد های چشمی رخ دهد. این مشکل به طور طبیعی بهبود می‌یابد و با عبور زمان و کاهش التهاب، بینایی به حالت عادی خود بازمی‌گردد. دوبینی نیز می‌تواند به علت تغییر در تنظیم عضلات پلک و بافت‌های اطراف آن ناشی شود؛ این مشکل نیز موقتی است و با بهبود عضلات، بینایی به حالت عادی برمی‌گردد.

بیشتر بخوانید: درمان انحراف چشم

عفونت بخیه از عوارض بلفاروپلاستی

عفونت بخیه

عفونت بخیه‌، یکی از عوارض  احتمالی این جراحی است. عواملی مانند عدم مراقبت صحیح از زخم‌ها، کبودی بیش از حد و قرار گرفتن در معرض آلودگی‌ها می‌توانند موجب عفونت بخیه‌ها شوند. در صورتی که زخم‌ بخیه‌ پس ازجراحی به درستی مراقبت نشود، باعث ورود باکتری‌ و عفونت می‌شود. عوارض احتمالی عفونت بخیه‌ها شامل التهاب، تورم، قرمزی، درد و ترشحات غیرطبیعی از زخم است.

جوش

جوش‌های سرسفیدی که پس ازجراحی در ناحیه برش‌خورده ظاهر می‌شوند، یکی از عوارض احتمالی جراحی پلک هستند. این جوش‌ها ریز و بی‌رنگ هستند و با گذشت زمان به طور خودبه خود ناپدید می‌شوند. اگر پس از چند روز از عمل بلفاروپلاستی جوش‌ها هنوز محو نشده باشند، می‌توان با استفاده از تکنیک پلاسما آنها را برطرف کرد.

جوش از عوارض بلفاروپلاستی

نتیجه‌گیری

عوارض بلفاروپلاستی، شامل التهاب، تورم، قرمزی، درد، خونریزی، تغییر در حس یا حرکت پلک‌ها و است. به منظور کاهش خطر عوارض، مهم است که پیش از جراحی با پزشک خود در مورد تمامی جزئیات و مراقبت‌های لازم در فرآیند بلفاروپلاستی صحبت کنید. همچنین، پس از جراحی، رعایت دستورات پزشک، مراقبت مناسب از زخم‌ها، استفاده از داروهای تجویز شد و استراحت کافی مهم است.

سوالات متداول

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

پنج × پنج =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان