عمل پف بالای چشم چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل پف بالای چشم، روش جراحی زیبایی است که برای برطرف کردن تورم و پف بالای چشم استفاده می‌شود. در این عمل، با برش بخشی از پوست و بافت زیرین، چربی اضافی و بافت‌های اضافی پوست برداشته می‌شوند. این روش در جوانسازی نواحی اطراف چشم بسیار موثر است. در ادامه، توضیحات بیشتری را راجع به این عمل، نحوه انجام، مراقبت‌های بعد از عمل، عوارض و… بیان می‌کنیم.

عمل پف بالای چشم

عمل پف بالای چشم

تورم بالای چشم می‌تواند مشکل ظاهری آزاردهنده باشد و باعث شود چهره شما  خسته و پیرتر از سن واقعی‌ به نظر برسد. برخی افراد ممکن است به دنبال راهکارهای غیر جراحی برای کاهش تورم بالای چشم باشند. در بعضی موارد،  این راهکارها اثرگذار هستند، اما برخی اوقات نیاز به مداخله جراحی برای دستیابی به نتایج مطلوب و رضایت بخش است.

یکی از روش‌های معمول، جراحی پف بالای چشم است که برای برداشتن و خارج کردن چربی و پوست اضافی کاربرد دارد.  در این روش، یک برش کوچک برای برداشتن پوست اضافی در ناحیه بالای چشم ایجاد می‌شود. این روش برای افرادی که پوست بالای چشم‌هایشان شل و افتاده شده، مناسب است.

علل تورم بالای چشم چیست؟

  • بالا رفتن سن و پیری: با بالا رفتن سن و پیر شدن، پوست انعطاف خود را از دست می‌دهد و  چربی اطراف چشم موجب تورم در نواحی بالای آن می‌شوند.
  • ژنتیک: عوامل وراثی می‌توانند نقش مهمی در  تورم بالای چشم داشته باشند؛ زیرا ممکن است برخی افراد دارای زمینه وارثی برای تجمع چربی در این ناحیه باشند.
  • جمع شدن مایع: جمع شدن بیش از حد مایع می‌تواند منجر به تورم در بالای چشم شود.

بیشتر بخوانید: درمان تومور چشم

راهکارهای جراحی برای تورم بالای چشم

  • بالا بردن پلک: بالا بردن پلک، یک روش جراحی رایج برای کاهش تورم بالای چشم است. در این روش، پوست اضافی، چربی و عضلاتی که باعث تورم شده‌اند، برداشته می‌شوند.
  • کانتوپکسی: کانتوپکسی یک روش جراحی است که برای تقویت گوشه خارجی چشم استفاده می‌شود. با تقویت ساختارهای پشتیبان، این تکنیک می‌تواند تورم را کاهش دهد.کانتوپکسی می‌تواند با دیگر روش‌ها مانند بلفاروپلاستی ترکیب شود تا نتایج بهتری را به همراه داشته باشد.
  • لیفت ابرو: در برخی موارد، تورم بالای چشم ممکن است به واسطه افتادگی ابروها بیشتر شود. لیفت، می‌تواند ابرو را بالا ببرد و تورم را کاهش دهد و قسمت بالایی صورت را جوان‌تر کند.
راهکارهای جراحی برای تورم بالای چشم

عمل پف پلک بالا چگونه انجام می‌شود؟

در این روش، جراح یک برش کوچک در ناحیه بالای پلک ایجاد می‌کند و چربی‌ها و پوست اضافی را از زیر پوست پلک خارج می‌کند. سپس پلک را بسته و بخیه می‌زند.

عمل پف بالای چشم برای چه افرادی مناسب است؟

1 افرادی که پوست بالای چشم‌ آن‌ها شل و افتاده شده است: اگر پوست بالای چشم‌ها شل و افتاده شده و باعث تورم بالای چشم گردیده، برداشتن پف بالای چشم می‌تواند مناسب باشد.

2. افرادی که افتادگی پلک دارند: افرادی که پلک‌های افتاده دارند و این مشکل باعث تورم بالای چشم شده، می‌توانند این عمل را انجام دهند.

چه سنی برای انجام عمل پف بالای چشم مناسب است؟

مناسب بودن سن برای برداشتن پف بالای چشم بستگی به عوامل مختلفی از جمله وضعیت پوست، سلامت عمومی و تشخیص پزشک شما دارد. این عمل بیشتر در سن بالا انجام می‌شود زیرا در این سن علائم تورم و شلی پوست در بالای چشم‌ها بیشتر دیده می‌شود. اما هرگونه تصمیم در این زمینه باید با مشورت پزشک صورت بگیرد.

پزشک با بررسی و ارزیابی وضعیت شما، میزان تورم، میزان شلی و افتادگی پوست و سایر عوامل مرتبط در صورت لزوم، برداشتن پف بالای چشم را توصیه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت چشم

مراقبت‌های بعد از برداشتن پف بالای چشم

1. استفاده از کمپرس سرد: در روزهای اول پس از عمل، استفاده از کمپرس سرد روی چشم‌هایتان می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

2. استفاده از قطره‌ چشم: ممکن است پزشک برای شما قطره‌ چشم تجویز کند، طبق دستور پزشک از آن استفاده کنید.

3. استراحت و خوابیدن به پشت: در روزهای اول پس از عمل، استراحت کافی داشته باشید و به پشت بخوابید تا آسیبی به ناحیه عمل شده وارد نشود.

4. مصرف داروها: ممکن است پزشک شما داروهای ضد التهاب یا ضد درد به شما تجویز کند. رعایت دستورات مصرف این داروها و میزان مصرف آن‌ها بسیار مهم است.

5. اجتناب از فعالیت‌های سنگین: در روزهای اول پس از عمل، بهتر است از فعالیت‌های سنگین مانند ورزش یا خم شدن زیاد خودداری کنید تاروند بهبودی شما سریع‌تر طی شود.

6. مراجعه منظم به پزشک: پیگیری و مراجعه منظم به پزشک برای ارزیابی و بررسی پیشرفت بهبودی بسیار مهم است.

عوارض عمل پف بالای چشم

عوارض عمل پف بالای چشم

1. تاری دید: ممکن است پس از عمل، تاری دید موقتی رخ دهد. این مشکل معمولا در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود.

2. دو بینی: ممکن است برخی افراد پس از عمل مشکل دو بینی شوند که معمولا به صورت موقت است و در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابد.

3. پف کردن و متورم شدن چشم‌ها: پس از عمل، چشم‌ها و نواحی اطراف آن پف کنند و متورم می‌شوند. این مشکل در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابد.

4. التهاب و قرمزی در ناحیه اطراف چشم: بعضی از افراد پس از عمل دچار التهاب و قرمزی در ناحیه اطراف چشم می‌شوند.

5. کبود شدن ناحیه اطراف چشم: ممکن است پس از عمل، ناحیه اطراف چشم کبود شود. این کبودی در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌یابد.

6. پرآب شدن هر دو چشم: بعضی از افراد ممکن است پس از عمل حس پرآب شدن در هر دو چشم را داشته باشند.

7. احساس درد، سوزش و ناراحتی در ناحیه چشم و اطراف آن: درد، سوزش و ناراحتی در ناحیه چشم و اطراف آن یکی از عوارض پس از عمل است. معمولا با مصرف داروها و مراقبت‌های پس از جراحی، این مشکل کنترل می‌شود.

8. حساس شدن چشم‌ها به نور: چشم برخی از افراد بعد از عمل به نور حساس می‌شود استفاده از عینک آفتابی و محافظت از چشم‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: درمان خشکی چشم

نتیجه‌گیری

 جراحی پف پلک بالا یک روش جراحی زیبایی است که برای کاهش تورم و پوست اضافی در ناحیه پلک بالای چشم انجام می‌شود. در این عمل، جراح یک برش کوچک روی پلک بالایی ایجاد می‌کند، سپس پوست و چربی اضافی را خارج می‌کند.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

بیست − ده =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان