دلایل عدم تقارن پلک بعد از بلفاروپلاستی چیست؟ چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟

عدم تقارن پلک بعد از بلفاروپلاستی بنا به دلایل مختلفی مانند وجود عدم تقارن از قبل، تکنیک جراحی و میزان بهبودی و پاسخ بافتی رخ می‌دهد. یکی از نگرانی‌های متداول افراد قبل از انجام بلفارو (عمل جراحی پلک)، قرنیه نشدن پلک بعد از عمل است. هر عمل جراحی همراه با ریسک‌ها و احتمالاتی است که باید در نظر گرفته شود. قرینه نبودن پلک بعد از عمل یکی از احتمالات کمی است که ممکن است رخ دهد. در این نوشته، به بررسی دلایل این موضوع و اینکه آیا عدم تقارن پلک را می‌توان درمان کرد یا نه، می‌پردازیم.

عدم تقارن بعد از بلفاروپلاستی

چه عواملی باعث عدم تقارن پلک بعد از بلفاروپلاستی می‌شوند؟

علت قرینه نبودن پلک بعد از بلفاروپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در متن زیر، به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

1.  وجود عدم تقارن از قبل: برخی از افراد به طور طبیعی دارای عدم تقارن جزئی در ویژگی‌های صورت خود از جمله پلک‌ها هستند. حتی بدون جراحی، ممکن است از قبل تفاوت‌هایی در شکل یا موقعیت پلک‌ها وجود داشته باشد. بلفارو با هدف بهبود ظاهر پلک‌ها انجام می شود، اما ممکن است عدم تقارن قبلی را به طور کامل از بین نبرد.

2. تکنیک جراحی: تکنیک جراحی مورد استفاده در بلفارو می‌تواند در تقارن یا عدم تقارن بعد از عمل نقش داشته باشد. عواملی مانند مقدار بافت برداشته شده، جا به جایی برش‌ها و… می‌توانند بر نتیجه نهایی تاثیر بگذارند. جراح دارای تخصص و تجربه‌ی بالا در عمل پلک در دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز مهارت بیشتری دارند.

3. بهبودی و پاسخ بافتی: روند بهبودی هر فردی می‌تواند متفاوت باشد و نحوه واکنش بافت‌ها به جراحی نیز بر نتیجه نهایی تاثیرگذار است. تورم، کبودی و تنش بافتی می‌تواند بین دو پلک متفاوت باشد که منجر به عدم تقارن موقت در مرحله بهبودی اولیه می‌شود. مهم است که قبل از ارزیابی نهایی در خصوص تقارن بودن پلک‌ها، زمان کافی برای بهبود بافت‌ها در نظر گرفته شود.

4. مراقبت‌های بعد از عمل: مراقبت‌های مناسب پس از عمل و رعایت دستورات جراح برای بهبودی و تقارن بسیار مهم است. عدم پیروی از دستورالعمل‌های بعد از عمل، می‌تواند بر روند بهبودی تاثیر بگذارد و منجر به عدم تقارن شود.

5. عوارض: در برخی موارد، عوارضی مانند عفونت، هماتوم (جمع آوری خون) یا بهبود ضعیف زخم ممکن است پس از بلفاروپلاستی رخ دهد. این عوارض می توانند روند بهبودی را مختل کنند و منجر به عدم تقارن بعد از عمل شوند.

6. پتوز پلک‌ها (پف پلک‌ها): پس از بلفاروپلاستی، پتوز پلک‌ها معمولا در طی 3 ماه از بین خواهد رفت. پتوز ممکن است به دلیل تورم و التهاب موقتی در اطراف پلک‌ها در اثر عمل جراحی رخ دهد. با گذشت زمان و بهبود تورم، پتوز پلک‌ها به طور طبیعی کاهش می‌یابد. اما اگر پتوز پلک‌ها بیشتر از 3 تا 4 ماه بعد از عمل همچنان باقی بماند، می‌تواند دلیلی بر عدم تقارن در پلک‌ها باشد. در این صورت، حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا علت این عدم تقارن را بررسی کند و در صورت لزوم تدابیر لازم را اتخاذ کند.

7. حالت نامتقارن چهره: این عارضه نشان می‌دهد که یک طرف صورت بیمار پف دارتر از طرف دیگر است.  عدم تقارن در صورت می‌تواند علت عدم تقارن در پلک‌ها باشد.

8. ایجاد اسکار: اسکارها معمولا ناشی از عمل جراحی و جای زخم و بخیه‌ها است. در اکثر موارد، اسکارها به مرور زمان و با تدریج بهبود می‌یابند و جای زخم و بخیه تا 3 ماه بعد از عمل از بین می‌رود. اما اگر بخیه‌ها بیشتر از زمان معمول (حدود 3 ماه) بر روی پلک‌ها باقی مانده و اسکارها همچنان قابل مشاهده باشند، این اتفاق ممکن است با عدم تقارن پلک‌ها مرتبط باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض بلفاروپلاستی

 دلایل عدم تقارن پلک بعد از بلفاروپلاستی

چه عواملی در کاهش احتمال قرینه نبودن چشم ( پلک) بعد از بلفاروپلاستی نقش دارند؟

1. انتخاب جراح ماهر و  دارای تجربه‌: انتخاب جراح متخصص و با تجربه در زمینه عمل بلفاروپلاستی، نقش زیادی در کاهش احتمال عدم تقارن پلک‌ها دارد. جراح با تجربه قادر است تکنیک جراحی مناسب را برای دستیابی به نتایج  موفقیت‌ آمیز و همترازی پلک‌ها به کار بگیرد. بنابراین، بهتر است برای این عمل به بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران مراجعه کنید.

2. رعایت راهنمای‌های پس از عمل: رعایت راهنمای‌های پس از عمل بلفارو، می‌تواند در روند بهبودی و کاهش احتمال عدم تقارن پلک‌ها موثر باشد.

3. سلامت عمومی بدن: سلامت عمومی بدن نقش مهمی در فرایند بهبودی پس از جراحی دارد. افرادی که دارای سیستم ایمنی قوی و سلامت عمومی بالا هستند، بهبودی سریع‌تری دارند و احتمال عدم تقارن پلک‌ها در آن‌ها پایین‌تر است.

بیشتر بخوانید:  بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران

چگونه می‌توانم مشکل عدم تقارن پلک بعد از بلفاروپلاستی را حل کنیم؟

در بعضی موارد، عدم تقارن پلک بعد از بلفاروپلاستی قابل درمان است؛ این بستگی به علت اصلی عدم تقارن، شدت آن و وضعیت فرد مبتلا دارد. در بسیاری از موارد، عدم تقارن پلک‌ها که ناشی از روند طبیعی بعد عمل است، نیازی به درمان خاص ندارد و به مرور برطرف می‌شود. در صورتی که عدم تقارن پلک‌ها ناشی از آسیب یا اختلال در عملکرد پلک‌ها باشد، نیاز به درمان دارد. در این صورت، نیاز است تا علت اصلی عدم تقارن تشخیص و درمان مناسبی در نظر گرفته شود.

قرنیه نبودن چشم بعد از عمل زیبایی پلک

نتیجه‌گیری

برای کاهش احتمال عدم تقارن پس از بلفاروپلاستی، مهم است که جراح ماهر و با تجربه در این حوزه را انتخاب کنید. انتخاب جراح با تجربه اهمیت بسیاری در کاهش این نگرانی دارد. قبل از عمل، مهم است درباره نگرانی‌ها و انتظارات خود با جراح صحبت کنید. جراح با شما درباره احتمالات مرتبط صحبت و به شما توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان از روش‌های مناسبی برای کاهش احتمال عدم تقارن استفاده کرد.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

نوزده + پنج =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان