جراحی پلک بالا (فوقانی)

جراحی پلک بالا در واقع یکی از روش های جوانسازی و زیبایی چهره محسوب می شود که آن را با هدف رفع افتادگی و چین و چروک های پلک بالایی انجام می دهند. آیا می دانید جراحی پلک بالا به چه صورتی انجام می شود؟ یا انجام این جراحی برای چه افرادی گزینه مناسبی است؟ اگر شما هم نیازمند انجام این جراحی هستید ولی در رابطه با آن هیچ اطلاعی ندارید تا انتها همراه ما باشید چرا که دکتر رضا عرفانیان در خصوص تمامی جوانب این موضوع به طور مفصل صحبت می کند. 

00:25
truncate dir-rtl

بلفاروپلاستی دو پلک بالا

چه افرادی نیاز به جراحی پلک بالا دارند؟

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایینی کاملا با یکدیگر متفاوت می باشد و انجام هریک از آن ها بستگی به دانش و خلاقیت جراح دارد. از جمله افرادی که برای انجام این جراحی گزینه مناسبی محسوب می شوند به شرح زیر می باشد:

 • افرادی که پلک های بالایی آن ها همراه با پف است.
 • افرادی که پوست بالای پلک آن ها دچار افتادگی است.

در مقابل این موضوع هستند افرادی که به هیچ عنوان برای انجام جراحی گزینه مناسبی محسوب نمی شوند و انجام عمل نتیجه بسیار نامطلوبی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

ویژگی های مهم این افراد به شرح زیر می باشد:

 • افرادی که فاصله چشم و ابروی آن ها خیلی کم است و همین موضوع باعث شده تا ظاهر پلک پف آلود به نظر برسد.
 • افرادی که برروی پیشانی خود چین و چروک های بسیار عمیق دارند.
 • افرادی که چشم های خیلی گود و فرو رفته ای دارند.

انجام جراحی پلک بالا چه مزایای دارد؟

در خصوص این روش جراحی باید اشاره کنیم که به طور معمول با دو هدف زیبایی و درمانی انجام داده می شود، ولی در حالت کلی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد ظاهری جوان تر برروی پوست
 • درمان افتادگی پلک بالایی
 • درمان پف پلک
 • باعث سفت تر شدن پوست پلک بالایی می شود.
 • به بهتر شدن دید افراد کمک بسیار زیادی می کند.
جراحی پلک بالا

 روش کار در جراحی پلک بالا

جراحی پلک  بالا،  نوع دوم از جراحی است، بیشتر این نوع جراحی پلک به منظور بهبود عملکرد بینایی چشم انجام می شود. در بیشتر موارد  با افزایش سن ممکن است  پلک بالا قابلیت ارتجاعی خود را  از دست دهد و پلک دچار افتادگی و وارونگی گردد که این امر نقش قابل توجهی در کاهش بینایی فرد دارد.

در خصوص نحوه انجام جراحی باید اشاره کنیم که ممکن است تحت بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام داده شود که انتخاب نوع آن بستگی به نظر جراح دارد که برحسب شرایط بیمار یکی از آن رو را انتخاب می نماید.

بعد از بی هوشی برشی برروی پشت پلک بالایی ایجاد می شود که از این طریق بتوان چربی و پوست اضافه پشت پلک را حذف کرد، توجه داشته باشید که این برش به گونه ای ایجاد می شود که بعد از دوران بهبودی و رفع زخم ها در پشت پلک بالایی کاملا مخفی می شود.

تنها هدف انجام این عمل برای حذف پوست های اضافه و چربی پشت پلک می باشد ولی اگر می خواهید تا ابروهای شما کمی بالاتر برود می توانید همراه با این جراحی از تکنیک لیفت ابرو هم استفاده نمایید.

نکات مهم مراقبتی بعد از جراحی پلک بالا

همانطور که می دانید بعد از هر عمل جراحی پزشک یکسری مراقبت ها را برای شما تجویز می کند که باید تمامی آن ها به درستی رعایت شود از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی پلک بالا به شرح زیر می باشد:

 • برای کاهش تورم و التهاب می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • برای اینکه دچار خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی نشوید پزشک برای شما قطره یا پماد مخصوصی را تجویز می کند.
 • انجام فعالیت های بدنی سنگین یا ورزش های سخت را بعد از عمل خود محدود کنید.
 • بهتر است تا از قرار گیری در معرض نور آفتاب خودداری کنید یا در صورت قرارگیری حتما از عینک های آفتابی استفاده کنید.
 • در زمان خوابیدن حتما به نحوه خوابیدن خود دقت داشته باشید یعنی در زمان استراحت از دو بالش برای زیر سر خود استفاده کنید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

در آخر می توان گفت جراحی  پلک دو نوع دارد، جراحی پلاک  بالا و  پایین،  افرادی  که  داری افتادگی و پف در ناحیه  بالایی پلک خود هستند می توانند با جراحی پلک بالا این مشکل خود را درمان کنند اگر قصد انجام این جراحی پر طرفدار را دارید می توانید برای دریافت مشاوره و تعیین وقت با شماره های مطب دکتر رضا عرفانیان تماس حاصل نمایید.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

19 − 1 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان