تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش جوانسازی بسیار حساس می باشد که عدم تجربه و مهارت پزشک می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.همه افراد امروزه با توجه به شغلی که دارند با اینترنت و فضای مجازی درگیر هستند. در این فضا شما تبلیغات مختلفی را در خصوص جراحی زیبایی پلک یا انواع مختلف تزریق را مشاهده می کنید. مشخص نیست که این جراحی و تزریق توسط چه کسی انجام می شود.

حالا شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که تزریق بوتاکس برای چه افرادی کاربرد دارد؟ هزینه تزریق بوتاکس  چقدر است؟ چه برندی برای تزریق بوتاکس بهتر است؟ چه افرادی نیاز به تزریق بوتاکس دارند؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

کاربردهای بوتاکس در جوانسازی

کاربردهای بوتاکس در جوانسازی

بوتاکس یکی از روشهای جوانسازی است که کاربردهای مختلفی دارد. از جمله از بین بردن چروک های صورت، جوان سازی چشم ها و خواص متعدد دیگر که ما در این مقاله قصد داریم شما را با آنها آشنا کنیم.

1.جوانسازی صورت

جوانسازی صورت یکی از روش های ساده و کم خطر برای از بین بردن چروک های صورت است. یکی از اولین علائم افزایش سن، ایجاد چین هایی در پوست اطراف چشم ها، پیشانی، گونه ها و لب ها است.

این چین ها که به دلیل حرکات متعدد عضلات صورت هنگام خندیدن، اخم کردن و یا تنگ کردن چشم ها بوجود می آید، به چین های دینامیک معروفند. چین های دینامیک در دوران جوانی، ظریف و کم عمق هستند ولی با گذشت زمان عمیق تر و مشخص تر می‌شوند. همین تغییر سبب می شود شخص مسن تر بنظر برسد.

 در این میان، چین های پیشانی، بین دو ابرو و گوشه چشم ها شایع ترین چین های صورت هستند. اما نکته قابل توجه در مورد این چین ها اینست که می توان با تزریق مواد مخصوصی آن ها را از بین برد یا عمق شان را کمترکرد. به این اقدام که سبب می شود وضعیت ظاهری چهره بهبود پیدا کند، جوان سازی صورت می گویند.

2.جوان سازی چشم ها

بوتاکس، دیسپورت و زئومین نام‎های تجاری داروی توکسین بوتولونیوم هستند و از نوعی باکتری به دست می ‏آیند که امروزه در ایران به اختصار به همه آنها بوتاکس می گویند. این برندها مجوز اداره غذا وداروی آمریکا FDA را دارا می باشند و بقیه نام ها در ایران فیک و غیر علمی هستند و به اصطلاح عامیانه به آنها داروی چینی می گویند. از سال ها قبل این ماده برای درمان انقباض های غیر طبیعی عضلات صورت و برخی از انواع انحراف چشم استفاده می شده است.

امروزه از تزریق بوتاکس به عنوان درمان مطمئن و موثری برای کاهش چروک های صورت استفاده می شود. بعد از اینکه بوتاکس تزریق می شود، روی عضلات ایجاد کننده چین های اطراف چشم اثر می کند. این اثر بطور معمول از روز دوم یا سوم به دلیل کم شدن چین های پوستی ظاهر می شود و تاثیر آن پس از یک تا دو هفته به حداکثر می رسد.

 اثر بوتاکس ( برندهای معتبر) بطور معمول بین ۳ تا ۴ ماه دوام دارد و بعد از این مدت چین ها دوباره ظاهر می شوند.  در این زمان بایستی دوباره تزریق بوتاکس انجام شود.

 

جوانسازی صورت

روش تزریق بوتاکس

پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف، بوتاکس را مستقیماً در عضلات خاصی از صورت تزریق می کند. این تزریق به صورت سرپایی و در مدت چند دقیقه انجام می شود و نیاز به بستری شدن ندارد. به عبارت دیگر تزریق بوتاکس روشی ساده، ارزان و کم خطر برای از بین بردن چروک های صورت است که در آن بیمار درد قابل توجهی را تجربه نمی کند.

تفاوت تزریق بوتاکس و فیلرهای پوستی

در نظر داشته باشید که بوتاکس و فیلرهای پوستی برای درمان مشکلات متفاوتی استفاده می‌شوند و عملکرد و اثرات کاملا متفاوتی دارند. بوتاکس با ضعیف کردن بعضی از عضلات صورت بخصوص عضلات قسمت فوقانی صورت از ایجاد چروک پوستی ناشی از انقباض های عضلات پیشگیری می کند.

این چروک ها می تواند شامل خط اخم، خطوط گوشه های خارجی چشم هنگام خندیدن و شیار های ناحیه پیشانی در مواقع بالا بردن ابروها باشد. از طرف دیگر فیلرها برای پر کردن گودی ها و فرورفتگی های از جمله گودی زیر چشم، گودی خط خنده بین بینی و گوشه لب ها استفاده می شود.

همچنین می توان گفت بعضی از اوقات با برجسته کردن گونه ها و لب ها زیبایی صورت را بارزتر می شود. ممکن است برای دستیابی به نتایج دلخواه شما این روش‌ها به‌صورت مکمل در کنار روش‌های درمانی دیگر استفاده شوند. موقعیت قرار گیری ابروهای شما، افتادگی پلک بالا و پلک پایین می تواند روی زیبایی صورت افراد بسیار تاثیر گذار باشد. ممکن است پزشک جراحی بلفاروپلاستی را پیشنهاد بدهد.

در این جراحی پزشک متخصص با برش هایی که در بخش بالایی و پایینی پلک ایجاد می کند، چربی های اضافی را حذف می کند. بعد از جراحی خستگی و خواب آلودگی چشم از بین رفته است و چشم ها حالت شاداب تر را به خود می گیرند. علاوه بر جراحی پلک می توان گفت که جراحی ابرو نیز امروزه در میان افراد بسیار پر طرفدار می باشد. چرا که موقعیت قرار گیری ابروها باعث شده تا زیبایی چشم ها و صورت بیشتر شود.

هدف از تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس برای سه هدف اصلی یعنی کنترل اسپاسم ماهیچه ها، تعریق شدید زیر بغل و بهبود زیبایی استفاده می شود. هدف از بوتاکس به منظور زیبایی برای صاف کردن موقتی “خطوط اخم” است. این خطوط که بین ابروهای شما هستند و می توانند شما را خسته، ناراضی یا عصبانی جلوه دهند، که از راه تزریق بوتاکس این مشکل برطرف می شود.

بوتاکس انواع مختلفی دارد بهتر است انتخاب برند بوتاکس را بر عهده  پزشک خود بگذارید. اگرچه به عنوان یک قاعده کلی، بوتاکس بیشتر در قسمت بالای صورت مورد استفاده قرار می گیرد و از پرکننده ها بیشتر در مناطق دیگر استفاده می شود.

چه افرادی نیاز به تزریق بوتاکس دارند؟

ایالات متحده FDA استفاده از بوتاکس را برای افراد 18 تا 65 ساله تصویب کرده است. که این افراد می توانند بنا بر شرایط خود از آن استفاده کنند و تنها در شرایط زیر بهتر است  تا از بوتاکس استفاده نشود.

 • در ناحیه تزریق، عفونت پوستی یا شرایط دیگری وجود داشته باشد.
 • وجود بیماری هایی که بر روی عضلات یا اعصاب  تاثیر می گذارد.
 • در عضلات پیشانی ضعف داشته باشید.
 • مشکلات خونریزی
 • نیاز به مصرف برخی دارو های خاص دارید.

در هر حال لازم است تا قبل از اقدام  به تزریق بوتاکس در مورد هر گونه بیماری با  پزشک خود مشورت کنید.

چه کسانی کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس نیستند؟

امروزه بسیاری از افراد از بوتاکس (به عنوان درمانی مطمئن و موثر) برای کاهش چروک های صورت و به ویژه اطراف چشم ها بهره می برند اما باید توجه داشته باشیم افرادی هستند که نباید از این شیوه استفاده کنند.

 1. افرادی که کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند عبارتند از:
 2. خانم های باردار و مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند
 3. کسانی که افتادگی پلک دارند
 4. کسانی که دارای بیماری پوستی یا ضعف عضلانی در محلی هستند که قرار است تزریق انجام شود
 5. افراد دارای سابقه بیماری های عصبی عضلانی ( میاستنی گراویس )
 6. بیماری فعال MS

بنابراین پیش از اقدام به تزریق بوتاکس لازم است پزشک را از سابقه بیماری های احتمالی خود و داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید.

عوارض تزریق بوتاکس در جوان سازی چشم ها

بیشترین اثر جانبی تزریق بوتاکس قرمزی و کبودی پوست درمحل تزریق است که این اثر در افرادی که آسپیرین یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند بیشتر دیده می شود.

در برخی افراد هم بعد از تزریق بوتاکس، تحریک و اشک ریزش چشم دیده می شود که گذرا است. در موارد نادری تزریق بوتاکس می تواند باعث افتادگی پلک شود. این عارضه معمولاً ۷ تا ۱۴ روز بعد از تزریق ظاهر شده و ۴ تا ۶ هفته بعد از بین می رود.  برای کم کردن عوارض بعد از تزریق بوتاکس بهتر است تا ۴ ساعت بعد از انجام آن از فشار بر روی ناحیه تزریق و ماساژ دادن آن قسمت خودداری شود.

یکی از نکات مهمی که لازم است به آن توجه کنید این است که انجام تزریق داروهای جوان سازی توسط پزشک متبحر می تواند اطمینان خاطر لازم را در مورد سلامت چشم و سیستم بینایی به شما بدهد. همچنین با توجه به شناخت بهتر چشم پزشکان از آناتومی و نحوه عملکرد عضلات پلک و اطراف چشم بهتر است که تزریق داروهای جوانسازی چشم توسط این افراد انجام شود.

تجربه طولانی چشم پزشکان در تزریق این مواد برای درمان اسپاسم های پلکی و برخی بیماری های چشمی سبب حصول بهترین نتایج از تزریق خواهد شد و نگرانی برای عوارض بعد از آن به حداقل خواهد رسید. بنابراین بهتر است تزریق داروهای جوان سازی چشم برای برطرف کردن چین و چروک های اطراف چشم و بین دو ابرو توسط چشم پزشک انجام شود.

بیشتر بخوانید:

عوارض تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص

نقاط تزریق بوتاکس

تکنیک های تزریق

نحوه تزریق نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که ممکن است جزء یکی از عوارض های جراحی نوع تزریق نیز باشد. بنابراین با توجه به اهمیت زیادی که این موضوع دارد حتما می بایست یک متخصص چشم این کار را انجام دهد چرا که به آناتومی چشم آشنایی کامل دارد و می داند که در کدام ناحیه از چشم تزریق باید انجام شود که باعث جوانسازی و شادابی صورت شود.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که آناتومی صورت افراد با یک دیگر متفاوت است. یکی از موارد دیگری که اهمیت بالایی دارد مرغوبیت دارو می باشد ولی باید به این نکته اشاره کرد که در بازار دارو بعضی از افراد همواره به دنبال منافع خود هستند. این افراد وارد کننده داروهای قاچاق و غیر قانونی می باشند که تاریخ انقضای آن گذشته است، که بعضی از افراد در زمان خرید اصلا متوجه این موضوع نمی شوند.

عوارض های تزریق داروهای قاچاق

• این داروها می تواند منجر به افتادگی پلک و همچنین انحراف چشم به شکل دائمی شوند.
• ممکن است منجر به ایجاد شوک آلرژیک در فرد شود.
نکته: اگر قصد انجام این کار را دارید حتما باید تاریخ مصرف دارو و مجوز آن را چک کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. افرادی که قصد تزریق فیلر را دارند نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که این کار باید توسط فرد متخصص انجام شود. علاوه بر آن برند های نامعتبری که در بازار وجود دارد که به هیچ وجه نباید برروی صورت تزریق شوند.

  امروزه می توان با  کمک  روش های نوین  هر گونه  ایراد و نقص در ناحیه صورت را از بین برد. بسته به شرایط بیمار بهتر است  هر کدام از این روش ها انتخاب شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص جراحی های پلاستیک و ترمیمی پلک از بروز ترین تکنیک های زیبایی به منظور جوانسازی صورت استفاده می کند.

همچنین داروها برای تزریق دارای مجوز وزارت بهداشت و تاریخ می باشند. دکتر عرفانیان با بررسی آناتومی صورت مراجعه کننده محل های دقیق تزریق را تعیین می کنند. هر چقدر این کار با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود می توان گفت که نتایج بهتری را در صورت مشاهده خواهیم کرد.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

دو × یک =

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان