تاثیر استفاده طولانی از ابزارهای دیجیتال بر چشم ها

استفاده افراد و چشم دوختن طولانی آن ها به صفحات وسایل دیجیتالی مانند مانیتور کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، تبلت و دیگر ابزارهای دیجیتال منجر به خستگی و درد چشم و همچنین احساس خشکی چشم می شود. امروزه با استفاده بیشتر از این وسایل و چشم دوختن طولانی مدت به آن، بروز این عوارض و ناراحتی ها نیز شایع تر شده است. هر چه مدت استفاده و چشم دوختن به صفحات نمایشگرهای دیجیتالی بیشتر باشد، بروز این ناراحتی ها هم بیشتر است. به خصوص در آن دسته از کارکنانی که علاوه بر محیط کار، در منزل هم از کامپیوتر، موبایل و لپ تاپ استفاده می کنند. در این مطلب سعی داریم تا به تاثیرات مخرب ابزارهای دیجیتال بر چشم و راه های جلوگیری از آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

تاثیرات مخرب ابزارهای دیجیتال بر چشم

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش استفاده از ابزار دیجیتال، بروز مشکلات چشمی از جمله خشکی چشم افزایش یافته است. دو فاکتور مهم در بروز این مشکلات و عوارض نقش دارند:

 • مشکلات مرتبط با صفحات نمایش مانند وجود کدورت و ناواضح بودن صفحه و همچنین نور کم، کنتراست کم صفحه
 • عواملی که مربوط به استفاده اشتباه فرد از آن وسایل است مانند فاصله نامناسب، زاویه نادرست نگاه کردن به صفحه، مدت زمان خیره شدن.

اما این مشکلات چگونه ایجاد می شود؟ مسئله این است که نگاه کردن به این صفحات نمایش ناخودآگاه باعث می شود که فرد کمتر پلک بزند. در حالت عادی و در شرایطی که فرد به صفحات دیجیتال نگاه نمی کند، هر 5 یا 6  ثانیه یک بار پلک زده می شود. اما در زمان استفاده از وسایل دیجیتال گاهی پیش می آید که فرد 40 تا 50 ثانیه پلک نمی زند. به خصوص اگر موضوع مورد توجه اهمیت زیادی داشته باشد، این فاصله پلک زدن کمتر می شود و منجر به خشکی چشم و ناراحتی های مربوط به آن می شود.

از سوی دیگر اگر فاصله چشم تا صفحه نمایش خیلی کم باشد، اسپاسم رفلکس تطابق ایجاد می شود. این تطابق افزایش یافته منجر به ایجاد خستگی و ناراحتی های چشم می شود. گاهی اوقات وقتی فرد چشم از صفحه نمایش برمی دارد، تا مدتی دید دور او هم مختل است. نامناسب بودن محل نشستن و نگاه کردن به صفحات نمایش هم می تواند باعث ایجاد خستگی در ناحیه گردن و پشت و درد در این نواحی شود.

آسیب چشم ها

پیشگیری از مشکلات ناشی از استفاده از ابزارهای دیجیتال

برای پیشگیری از بروز این ناراحتی ها مواردی وجود دارد:

 • چشم پزشکان قانونی به نام 202020 را ارائه کرده اند که این قانون به این معناست که هر 20 دقیقه که به این صفحات نمایشی دیجیتالی نگاه می کنیم، به مدت حداقل 20 ثانیه به فاصله 20 متری نگاه کنیم. هر 20 دقیقه استراحت دادن به چشم ها و چشم برداشتن از این صفحات فرصتی می دهد که تطابق کار نکند. وقتی به اصله 20 متری نگاه می کنید این تطابق کلاً از کار می افتد و اسپاسم رفلکس تطابق ایجاد نمی شود. در این 20 ثانیه هم فرصتی هست تا بتوانید بیشتر پلک بزنید.
 • بهتر است که کنتراست و روشنی صفحه نمایش به درستی تنظیم شده باشد.
 • فونت نوشته شده در ابزار دیجیتال بهتر است تا درشت تر باشد تا تطابق کمتری صورت بگیرد.
 • کم کردن کدورت صفحه، تمیز بودن آن و افزایش وضوح اهمیت بسیاری دارد.
 • حداقل فاصله صورت از صفحه نمایش 45 تا 60 سانتی متر است.
 • سطح صفحه نمایش باید هم سطح چشم یا 10 الی 20 درجه پایینتر باشد.
 • پلک زدن مرتب اهمیت بسیاری دارد و از خشکی چشم جلوگیری می کند.
 • نشستن باید به گونه ای باشد که کمر و شانه ها در موقعیت مناسب قرار بگیرند. ارتفاع صندلی نیز باید به گونه ای باشد که پاها روی کف زمین قرار بگیرند.
 • هوای محیط کار باید مطبوع باشد. آلودگی هوا و نامناسب بودن دما همراه با خشکی ناشی از استفاده از ابزارهای دیجیتال باعث تشدید ناراحتی چشم ها می شود.
 • استفاده از قطره های اشک مصنوعی در فواصل کار با کامپیوتر و سایر ابزارهای دیجیتال در افرادی که با بیماری خشکی چشم مواجهند اهمیت دارد.
 • افرادی که دارای آلرژی هستند باید به درمان و کنترل این آلرژی بپردازند تا خشکی چشم تشدید نشود.
 • افرادی که دچار مشکل بلفاریت هستند، بهداشت چشم ها (شست و شوی پلک ها با آب گرم و شامپو بچه) توصیه می شود.

امیدواریم با خواندن این مطلب و رعایت نکات صحیح، از بروز بیماری های چشمی جلوگیری نمایید.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

1 thoughts on “تاثیر استفاده طولانی از ابزارهای دیجیتال بر چشم ها

 1. Junior Lascelles - آوریل 2, 2021 در 8:05 ب.ظ

  Hello

  Wear with intent, live with purpose. Fairly priced sunglasses with high quality UV400 lenses protection only $19.99 for the next 24 Hours ONLY.

  Order here: kickshades.online

  Thank You,

  Junior
  تاثیرات مخرب ابزارهای دیجیتال بر چشم | جلوگیری از آسیب دیجیتال به چشم | دکتر عرفانیان

  پاسخ

پاسخ

سه × چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان