چگونه یک جراح چشم خوب پیدا کنیم؟

شاید شما را یک گل مژه کوچک، آب مروارید و یا حتی انتخاب یک نوع جراحی زیبایی چشم (جراحی پلک) به این مقاله رسانده باشد، پس برای آشنایی بیشتر با این عضو مهم بدن و همچنین انتخاب یک جراح چشم خوب مقاله را تا انتها بخوانید.
چشم ها حرف می زنند، این عبارت می تواند گویای اهمیت این یگانه نهاد بینایی باشد. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که زبان گاهی عاجز از بیان درون آدمی است، در این حالت چشم ها، زبان حال آدمی می باشند.


آناتومی چشم

یکی از اولین و مهم ترین عضو حواس پنج گانه چشم می باشد، که شامل اجزای مختلفی چون پلک، مژه، ملتحمه، صلبیه، قرنیه، مردمک، عنبیه، زجاجیه، عدسی، زلالیه، شبکیه، مشیمیه و پلک می باشد، به منظور آشنایی بیشتر شما مختصر در مورد هرکدام صحبت خواهیم کرد.

زمانی که دچار عارضه های چشمی شوید، انجام جراحی های زیبایی برای شما الزام آور می شود، آن جاست که به لزوم سلامت این عضو پی خواهید برد.
فرقی نمی کند شما به بیماری چشم مبتلا باشید و یا بخواهید برای هرچه زیباتر شدن چشم یک نوع جراحی زیبایی انجام دهید، در هر صورت برای انجام این دو مقوله نیازمند انتخاب بهترین جراح چشم هستید.
البته باید توجه داشته باشید که بهترین جراح چشم لزوما در هر دو حوزه فعالیت ندارد، برخی جراحان چشم متخصص جراحی های زیبایی و برخی متخصص درمان بیماری های چشم هستند، بنابراین می بایست در انتخاب بهترین جراح چشم دقت کافی را داشته باشید.

در ادامه ضمن معرفی بهترین جراح چشم به برخی جراحی ها و بیماری های چشم خواهیم پرداخت.

جراحی های زیبایی چشم

باتوجه به پیشرفت هایی در حوزه تکنولوژی و علوم پزشکی، تقاضا برای جراحی های زیبایی افزایش پبدا کرده است. امروزه می توان برای نواحی مختلف چشم جراحی زیبایی انجام داد که تا دو دهه پیش حتی عارضه های آن دیده نمی شد.

برای مثال افرادی که به علت کهولت سن دچار افتادگی پلک و یا مادرزادی دارای پیله چشم بودند، حتی این تصور را نداشتند که بتوان با انجام جراحی این نازیبایی را برطرف کرد. اما امروزه تنها با یک جراحی ساده، اثر گذر زمان بر چشم ها را می توان پوشاند و یا حتی مشکلات مادرزادی چشم را به راحتی درمان کرد.

کشیدگی چشم ها نیز امروزه از موثر ترین جراحی های زیبایی چشم به شمار می آیند. افراد بر این باورند که هر مقدار گوشه چشم شان کشیدگی داشته باشد میزان زیبایی چشم نیز بیشتر خواهد شد، جراحی زیبایی چشم شامل انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:

جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) با هدف حذف پوست و یا چربی اضافه در ناحیه زیر پوست پلک انجام داده می شود، این جراحی در واقع نوعی جراحی تهاجمی در زیباسازی چشم می باشد، افتادگی پلک چه در ناحیه پلک زیرین و چه در ناحیه پلک فوقانی می تواند با علل گوناگونی نظیر افزایش سن و یا دخالت ارث ایجاد شود که به راحتی می توان با انجام این جراحی آن ها را برطرف کرد. افرادی که متقاضی این جراحی هستند باید توجه داشته باشند که انجام این جراحی لزوما باید توسط جراح چشم صورت گیرد. جراحان به دلیل تسلط بر آناتومی چشم، به محل اعصاب و بافت های چربی این عضو آگاه بوده و می توانند این جراحی را بدون ایجاد عارضه انجام دهند. به دلیل حساسیت این جراحی و مشرف بودن تیغ جراحی بر مردمک چشم انجام آن توسط جراحان بی تجربه به هیچ توصیه نمی شود.

نحوه انجام جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی به شکل سرپایی انجام می شود، که برای انجام جراحی پزشک متخصص داروی بی حسی را به شما تزریق می کند. بعد از انجام این کار جراح خطوطی را روی پلک ایجاد می کند، این خطوط باید طراحی شده باشد تا جای زخم ناشی از عمل به هیچ وجه باقی نماند. برش های ایجاد شده روی پوست را با بخیه و یا چسب پوست می توان بست. بعد از اینکه جراحی بلفاروپلاستی انجام شد، بیمار را به اتاق ریکاوری خواهند برد تا کاملا تحت نظر باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این جراحی می توانید به صحبت های دکتر عرفانیان سلیم در خصوص این جراحی گوش دهید.

مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

 • در روز جراحی حتما یک همراه را کنار خود داشته باشید تا بعد از عمل مراقب شما باشد.
 • پزشک برای کاهش درد ناشی از جراحی داروهایی را تجویز می کند که تمامی آن ها باید به موقع مصرف شوند.
 • به منظور کاهش التهابات عمل حتما از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های بدنی سنگین به شدت اجتناب کنید.
 • از خم کردن سر خود پرهیز کنید.
 • اگر برای چشم ها خود از لنز استفاده می کنید حتما بعد از گذشت مدتی مثلا دوهفته باشد.
 • چون بعد از جراحی چشم ها به نور حساس می شوند بهتر است تا از عینک آفتابی استفاده کنید.

رعایت تمامی این موارد باعث شده تا شما به نتیجه دلخواه خود برسید.

مزایای جراحی بلفاروپلاستی

در هر عمل جراحی علاوه بر خطرات احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد در مقابل از مزایایی نیز برخوردار است که عبارتند از:

خطرات احتمالی

بلفاروپلاستی نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است از خطرات احتمالی برخوردار باشد که عبارتند از:
·       خونریزی
·       عفونت
·       اسکار(جای زخم)
·       آسیب دیدن عضلات چشم
·       تار شدن دید (موقتی)
·       تغییر در رنگ پوست
·       خشکی چشم و همچنین سوزش آن
باید به این نکته اشاره کرد که برخی از خطرات نیز مانند واکنش به بیهوشی، لختگی خون، بروز عوارض قلبی یا ریوی جزء خطرات عمومی این جراحی زیبایی محسوب می شود. پس با توجه خطرات ناشی از این جراحی می بایست در انتخاب پزشک خود دقت داشته باشید تا خطرات احتمالی این جراحی را به حداقل برسانید.

جراحی کانتوپلاستی جانبی

این جراحی را بیشتر به عنوان لیفت ابرو می شناسند، چرا که با لیفت این ناحیه ظاهر چشم ها نیز تغییر خواهد کرد. افرادی که دارای افتادگی گوشه خارجی چشم ها هستند و در حالت عادی چهره آن ها به علت این عارضه غمگین دیده می شود اغلب خواستار انجام این جراحی هستند، همچنین در زبان عامیانه به جراحی چشم گربه ای معروف است.
انجام جراحی غالبا با بی حسی موضعی انجام می شود، کانتوپلاستی نیز نیازمند دستان متبحر جراح چشم است، در این عکس بیمار دو جراجی بلفاروپلاستی و کانتوپلاستی را انجام داده است مشاهده می کنید که بعد از جراحی مشکلات چشم به خوبی رفع و منجر به جوانسازی صورت شده است.

جراحی کانتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

انتخاب نوع بیهوشی کاملا بستگی به نظر پزشک دارد و معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود، مدت زمان انجام این جراحی 2 الی 3 ساعت می باشد، در این جراحی برروی عضله حلقوی چشم برش کوچکی ایجاد می شود، در کنار کاسه چشم تاندول کاتال خارجی قرار گرفته است، جراح آن را از استخوان جدا می کند، در نهایت ساختار داخلی پلک پایینی را به محل برش تاندون می رساند، برای اینکه به استخوان کاسه چشم برسد نیاز است تا جراح این ساختار را به سمت بالا بکشد.

پوست های اضافه بعد از اتصال این دو بخش بریده می شوند و محل برش خورده بسته می شود. نتیجه این جراحی منجر به کشیدگی چشم شده و حالت خستگی چشم ها را از بین می برد. این جراحی برای مدت طولانی باقی می ماند ولی اگر مراقبت های لازم بعد از جراحی به درستی انجام نشود ممکن است بعد از گذشت چند سال نیاز به ترمیم داشته باشد.

نکات لازم بعد از جراحی کانتوپلاستی

بعد از هر عمل جراحی می بایست مراقبت ها لازم انجام شود تا نتیجه مطلوبی داشته باشد، مراقبت های لازم بعد از جراحی کانتوپلاستی عبارتند از:

 • بعد از انجام جراحی حتما می بایست استراحت کافی را داشته باشید.
 • تنها داروهای تجویز شده پزشک را مصرف کنید و به هیچ وجه داروهای متفرقه استفاده نکنید.
 • در زمان استراحت حتما کمی سر بالاتر از بدن باشد و به هیچ وجه فشاری به چشم ها وارد نشود.
 • در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • در چند روز اول از نگاه کردن به گوشی، لپ تاپ، کامپیوتر اجتناب کنید.
 • از رفتن به استخر و دوش گرفتن با آب پرفشار تا زمان بهبودی کامل اجتناب کنید.
 • حداقل تا 8 ساعت ابتدایی بعد از جراحی استحمام نکنید.

عوارض ناشی از جراحی کانتوپلاستی

چون برای انجام این جراحی روی پوست برش ایجاد می شود خیلی ها شاید نگران این باشند که محل برش روی صورت باقی بماند، ولی باید گفت که برش ایجاد شده روی پوست بسیار ظریف می باشد و جای بخیه ها به هیچ وجه برروی پوست باقی نمی ماند، ولی در صورتی که بعد از گذشت مدتی جای بخیه ها کم تر نشد حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

عوارض بعد از جراحی بسیار نادر هستند برخی از آن ها شامل:

 • خونریزی
 • قرمزی بیش از اندازه چشم ها
 • کبودی طولانی مدت چشم
 • تورم بیش از اندازه
 • اختلال دید

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
آدرس: تهران،خیابان جردن، بالاتر از میرداماد، پلاک5، واحد1

جهت ارتباط با شماره های ۰۲۱۸۶۰۸۰۰۳۲ تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان چین و چروک های نواحی چشم

زمانی که چشم ها خود عارضه ای ندارند و صرفا این چین و چرک ها است که باعث شده از زیبایی آنها کاسته شود. تنها روش برای بازیابی زیبایی خیره کننده آن ها از بردن این عارضه ها است.
در حال حاضر از روش های بسیاری برای برطرف نمودن چین و چروک های اطراف چشم استفاده می شود که شامل موارد زیر می شود.
• تزریق ژل
تزریق بوتاکس
• تزریق چربی
• میکرونیدلینگ
• رادیو فرکانس
• لیزر

بیماری های شایع چشم

در قسمت دوم این مقاله می خواهیم به بررسی برخی بیماری های شایع چشم بپردازیم که عبارت اند از:
آب مروارید
• آب سیاه
• آلرژی چشم
• سندرم خشکی چشم

آب مروارید

بیماری آب مروارید (کدورت عدسی چشم) یکی از شایعترین علت های کم بینایی می باشد. آب مروارید در واقع نوعی تاری دید را برای بیماران به وجود می آورد که علت اصلی آن قرارگیری کدورت در مسیر نور داخل چشم است. این باور که آب مروارید تنها در افراد مسن ایجاد می شود، باوری غلط بوده که به علت شیوع آن در بین این افراد این باور فکری غلط را ایجاد کرده است. یکی از نکات حائز اهمیت این است که راه درمان بیماری جراحی می باشد، ولی در صورتی که برای درمان زود هنگام آن سهل انگاری شود، کم بینایی موقت افراد را تا زمان جراحی به همراه خواهد داشت.

آب سیاه (گلوکوم)

این بیماری از علل بسیار مهم کم بینایی است که گاه موجب نابینایی هم می شود. در این بیماری به علت افزایش فشار داخل چشم، بیشتر از حد تحمل عصب بینایی تحلیل تدریجی عصب بینایی اتفاق می افتد‌ و منجر به نقص انتقال اطلاعات به مغز می شوند. درمان این بیماری بسته به پیشرفت آن می تواند از استفاده قطره گرفته تا جراحی متغیر باشد.

آلرژی چشم

برخی افراد در مواقع مصرف نوعی غذا و یا استفاده از رایحه های گوناگون و حتی قرارگیری در معرض نور خورشید دچار آلرژی می شوند. برای جلوگیری از بروز این عارضه می توان از مواجه با عوامل آلرژی زا پرهیز کرد و در صورت ابتلا با استفاده داروهایی که پزشک تجویز می کند، می توان آن را درمان نمود.

سندرم خشکی چشم

بیماری آخر که با نام لاتین DES) Dry Eye Syndrome) معروف است به علت کاهش کمی یا کیفی اشک به وجود می آید. از علائم این بیماری می توان به اشک کم، سوزش، تحریک و احساس وجود جسم خارجی اشاره کرد. برای درمان این عارضه اغلب پزشک قطره های اشک مصنوعی یا بستن سوراخ تخلیه اشک در پلک (پانکتوم ) را تجویز می کند. این بیماری با توجه به درجه آن ممکن است که منجر به کم بینایی فرد شود.

ویژگی های بهترین جراح چشم

اگر قصد انجام جراحی چشم را دارید یا حتی به یکی از بیماری گفته شده مبتلا هستید باید به یک پزشک خوب در این زمینه مراجعه کنید تا به یک نتیجه دلخواه برسید، از جمله ویژگی های بهترین متخصص چشم عبارتند از:

 • یک پزشک حتما باید صبور باشد و به تمامی صحبت ها و انتظارات بیمار از جراحی یا درمان به خوبی گوش دهد.
 • ممکن است در ذهن بیمار سوالاتی ایجاد شود که پزشک حتما باید به تمامی آن با صبر و حوصله پاسخ دهد.
 • نسبت به بیماران خود تعهد داشته باشد، یک پزشک خوب باید برای درمان بیماران خود تلاش کند و بهترین راه درمانی را انتخاب کند.
 • برخورد متفاوتی با بیمارن خود داشته باشد، به عنوان مثال با کودکان طوری برخورد کند که بهانه گیری نکنند و به ادامه درمان خود راغب باشند، همچنین با افراد مسن با صبر و حوصله برخورد کند.
 • از تخصص کافی در این زمینه برخوردار باشد همچنین با انواع تکنیک های درمانی روز دنیا آشنایی داشته باشد.
 • در مورد اطلاعات بیمارن راز دار باشد.
 • برای تشخیص درست بیماری حتما باید دقت کافی را در این خصوص داشته باشد.

توصیه پایانی

به یاد داشته باشید که چشم ها عناصر تاثیر گذار بر کیفیت زندگی هستند، از این رو ابتلا به بیماری های خاص و یا انجام جراحی های غیر تخصصی روی آن ها می تواند تمامی دنیای ما را تاریک کند، برای درمان بیماری های چشم یا جراحی های زیبایی پلک باید به یک جراح و متخصص چشم مراجعه کنید، تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

10 thoughts on “چگونه یک جراح چشم خوب پیدا کنیم؟

 1. آرمین - مارس 4, 2020 در 4:17 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من مادرم بعد از جراحی آب مرواریدی که داشته همش میگه تاری دید داره . مشکلش چیه ؟ یعنی باز باید جراحی کنه؟

  پاسخ
  • drerfanian - مارس 7, 2020 در 9:37 ق.ظ

   سلام
   نکته مهم اینست که تاری دید برای دید دور است یا نزدیک؟ معمولا شماره لنز داخل چشم را برای دید دور تنظیم می‌کنند و برای دید نزدیک دید تار است مه نیاز به عینک دید نزدیک دارند
   گاهی اوقات چشم به لنز واکنش نشان می دهد و کدورتی پشت لنز ایجاد می شود که ۳ تا ۶ ماه با انجام لیزر بطور سرپایی برطرف می شود
   اینها شایعترین دلایل هستند و علل کمتر شایع هستند که در معاینات پس عمل مشخص می‌شوند

   پاسخ
 2. مهتاب - مارس 4, 2020 در 4:21 ب.ظ

  سلام آقای دکتر، اگر بعد از جراحی لایزیک چشممون برگشت دوباره میشه عمل کرد؟ آخه من کارم با کامپیوتره میترسم عمل کنم ولی باز چشمام ضعیف بشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • drerfanian - مارس 7, 2020 در 9:37 ق.ظ

   قبل عمل لیزیک تصویربرداری های خاصی انجام می‌شود که اگر فرد مناسب است تحت لیزیک قرار بگیرند تا بعد برگشت نداشته باشند

   پاسخ
 3. سیما - مارس 4, 2020 در 5:35 ب.ظ

  عکس های جراحی زیبایی پلک رو کجا می تونم ببینم ؟

  پاسخ
 4. negneg - مارس 4, 2020 در 9:47 ب.ظ

  دکترجان مادربزرگم دو سال پیش آب مروارید چشمش رو عمل کرده ولی الان دوباره چشمامش داره اذیتش می کنه. ممکنه به خاطر آب مروارید باشه؟

  پاسخ
  • drerfanian - مارس 7, 2020 در 9:37 ق.ظ

   شایعترین علت ناراحتی چشم بعد جراحی کاتاراکت خشکی چشم است ایشان چند هفته ای از قطره های اشک مصنوعی هر ۴ تا ۶ ساعت استفاده کنند اگر ناراحتی بر طرف نشد به جراح خودشان مراجعه بفرمایند

   پاسخ
 5. فرشته میرزایی - مارس 9, 2020 در 2:49 ب.ظ

  خشک شدن چشم فقط واسه افراد میانساله؟ من حس میکنم نزدیک زمستون که میشه اصلا چشمام انقدر خشک میشه که بدون اشک مصنوعی حس میکنم تخم چشمم داره میزنه بیرون. یعنی منم باید جراحی کنم؟

  پاسخ
  • drerfanian - مارس 15, 2020 در 3:35 ب.ظ

   سلام خشکی چشم جراحی خاصی نداره
   در افراد مسن مصرف کنندگان بعضی دارو ها مبتلایان بیماری‌های روماتیسمی و تیروئید و دیابت و ..و پس از بعضی جراحی های چشم و اختلالات هورمونی و خیلی علل دیگر خشکی چشم ایجاد میشه
   پس در خشکی چشم اول علت یابی مهم هست بعد درمان که عمده آن دارویی و بهداشتی است
   جراحی برای خشکی چشم شامل بستن سوراخ اشکی پلک می باشد

   پاسخ

پاسخ

سیزده − پنج =

مدت زمان مطالعه ۲۱ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان