درمان تنبلی چشم

تنبلی چشم

آیا می دانید تنبلی چشم به چه وضعیتی گفته می شود ؟ همه ما بارها با این اصلاح روبه رو شده ایم که شخصی دچار تنبلی چشم شده است، اما باید گفت تنبلی چشم با ضعف بینایی چشم کاملا متفاوت است .تنبلی چشم به این معنی است که با اینکه ساختمان چشم سالم و نرمال است و با اینکه حتی فرد عینک هم استفاده می کند، اما دید خوبی وجود نداشته باشد. اما علت اصلی این موضوع چیست ؟اگر کودک شما هم دچار تنبلی چشم  است و هنوز به چشم پزشک برای درمان مراجعه نکرده اید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

علت تنبلی چشم

عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می شود تا مغز در بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در حقیقت مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود و یا اصلاحا دید چشم بیمار را خاموش می کند . دلیل تنبلی چشم در این است که در دوران کودکی تا قبل از 5 الی 6 سالگی، به هر دلیلی مغز نتواسته از یک یا هر دو چشم تصاویر بینایی واضحی را ببیند، به این دلیل که کودک دچار انحراف چشم بوده، شماره چشم بالایی داشته باشد اما از عینک استفاده نکرده و یا اینکه تست دقیق کاهش بینایی انجام نشده باشد همین امر سبب می شود قسمتی از مغز که مربوط به پردازش بینایی چشم است تکامل پیدا نکند . در صورتی که تنبلی چشم تا قبل از سنین 8 تا 9 سالگی تشخیص داده نشود و به طور کامل روند درمان انجام نشود، کاهش بینایی تا اخر عمر با فرد همراه خواهد بود.

درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم

تقریبا حدود 3 درصد جامعه درگیر تنبلی چشم هستند ، درمان اصلی تنبلی چشم اینگونه است که حتما در همان سنین ابتدایی حداکثر تا قبل از 9 سالگی تنبلی چشم تشخیص داده شود و درمان های لازم صورت گیرد. معمولا درمان تنبلی چشم اگر بعد از معاینه کودک مشکل بینایی چشم نداشته باشد، شروع درمان با کمک عینک و بستن چشم است، البته بستن چشمی که دید بهتری دارد .تا بتوان با این روند دید چشمی که کمتر است را افزایش داد .

نکات مورد توجه

نکاتی که در روند درمان اثر گذار است این است که خانواده کودک، همکاری لازم را داشته باشند . پذیرش تنبلی چشم کودک، کمک به درمان هر چه سریعتر می کند .
کنترل کودک توسط خانواده به استفاده مداوم از عینک نیز بسیار حائز اهمیت است .
متاسفانه خیلی از والیدن با تنبلی چشم کودک کنار نمی آیند و با مراجعه به چشم پزشکان مختلف تنها وقت خود را تلف می کنند .
توجه به معاینات منظم نزد چشم پزشک نیز بسیار حائز اهمیت است، اینکه هر 6 ماه وضعیت چشمان مورد بررسی قرار گیرند . با بررسی شماره چشم کودک و وضعیت دید بیمار وضعیت کودک مورد ارزیابی قرار می گیرد .
در صورتی که وضعیت دید روند بهبودی نداشته باشد باید، بررسی های دقیق تری صورت گیرد .
همچنین اگر که کودک به بیماری خاصی مبتلا است که دلیل بر این شده است که افزایش دید ایجاد نشده باشد، باید درمان بیماری انجام شود تا در وضعیت بینایی نیز تاثیر گذار شود .

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

کلام آخر

در آخر می توان گفت، چشم ها از مهم ترین عضو بدن هستند که هر گونه نقص در آن ها می تواند زمینه ساز بروز مشکلات بسیاری شوند . تنبلی چشم یکی از همین موضعاتی است که متاسفانه توجه زیادی به آن نمی شود . بیماری تنبلی چشم از سنین کودکی منشا می گیرد، البته اگر تشخیص دقیق و به موضع داده شود، روند درمان برای کودک خیلی سریع طی می شود و کودک در کم ترین زمان دید خوبی را به دست می آورد، اما اگر والدین به این موضوع توجهی نداشته باشند و در سنین کودکی کنترل های بینایی را برای کودک خود انجام ندهند، ممکن است سبب شود کودک تا اخر عمر خود دید خوبی نداشته باشد .
توصیه میشود به کنترل های دوره ای وضعیت سلامت کودک خود توجه کنید تا از بروز این قبیل مشکلات تا حد قابل توجهی جلوگیری کنید . دکتر رضا عرفانیان سلیم متخصص چشم در تهران می توانند به شما در زمینه انواع بیماری های چشم کمک کنند .

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

یازده + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان