جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی زیبایی است. این روش شامل برداشتن افتادگی پوست از پلک‌های بالایی و چربی اضافی پلک‌های بالا و پایین است. بلفاروپلاستی در پلک های بالا و پایین از نظر اساس تفاوت زیادی دارد. در پلک های بالا هدف بلفاروپلاستی بازسازی پوست و چربی به نحوی هست که ضمن حفظ فرم و نسبت های طبیعی پلک و چشم، فضای پشت پلک یعنی فاصله خط مژه تا شیار پلکی بازتر بشود.

چین پوستی بالای این شیار باید دارای انحنای طبیعی باشد و همینطور هنگام پلک زدن لبه های پلک بهم برسند و شب ها چشم باز بماند. در پلک های پایین هدف اصلی برطرف کردن برامدگی و گود رفتگی های ناشی از بیرون زدگی چربی و افتادگی چربی زیر ناحیه چشم ، و تبدیل آن به یه سطح صاف تر می باشد

علاه بر تاثیر شل شدن و بیرون زدن چربی در ناحیه پلک های بالا بر زیبایی ظاهری، این مورد می تواند میدان دید فردرا نیز تحت تاثیر بگذارد.

افرادی که خواهان جراحی بلفاروپلاستی هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که این شیوه جراحی کمکی به رفع افتاگی ابروها، چین و چروک و خطوط اطراف و کناره های چشم نمی کند، اما می تواند از شدت این علائم بکاهد.

دکتر خوب برای جراحی زیبایی پلک

انواع جراحی زیبایی پلک

جراحی پلک بالا

دراین جراحی یک برش در شیارهای طبیعی پلک چشم ایجاد می شود و پوست های اضافی پلک بالایی برداشته می شود.

جراحی پلک پایین

در این جراحی یک برش در داخل پلک پایینی برای دسترسی به بافت زیرین ایجاد می شود. این روش جراحی برای بهبود ظاهری پوست زیر چشم و رفع چروک انجام می شود. برای رفع گودی زیر چشم چربی را جابجا می کنند و برای انجام آن از تزریق فیلر استفاده می کنند.

کانتوپکسی

گاهی اوقات در اثر افزایش سن پلک پایینی به طرف بیرون برمی گردد ومی تواند باعث برخی عوارض مانند عفونت و سوزش چشم شود. برای ترمیم برگشت لبه پلک پایین از جراحی کانتوپکسی استفاده می شود.

این جراحی با توجه به وضعیت چشم بیمار، ممکن است به تنهایی و یا همزمان با بلفاروپلاستی انجام شود. برای سفت شدن پلک پایینی پزشک از بخیه استفاده می کند.

کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی در موارد بسیار وخیم برگشتگی لبه پلک پایین استفاده می شود. این جراحی همچنین برای سفت کردن پلک پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

در جراحی کانتوپلاستی پزشک متخصص، تاندون کانتال خارجی را از استخوان کنار حدقه چشم، جدا می کند. مقداری از این تاندون بریده شده و به قسمت درونی پلک پایینی متصل می شود که موجب سفت شدن پلک پایین می شود.

جراحی پتوز 

جراحی پتوز برای بالا کشیدن پلک بالایی است. این روش جراحی برای افرادی مناسب است که دراثر بالا رفتن سن عضلات پلکشان ضعیف شده است. جراحی پتوز ممکن است بدون هیچ برشی انجام شود. و جراح پوست و چربی اضافی را از پلک خارج کند.

لیفت ابرو 

افتادگی ابروها معمولا باعث خسته به نظر رسیدن افراد می شود. برای بالا بردن ابروها پزشکان از لیفت ابرو استفاده می کنند، که باعث بهبود ظاهری در این افراد می شود.

لیفت ابرو هم می تواند به صورت کامل ابرو را بالا ببرد و هم می تواند فقط جهت بالا بردن گوشه ابرو انجام شود.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی پلک

 1. در پلک های بالا پف کردگی ناشی از بیرون زدن چربی دور چشم و شل شدن پوست پلک ، موجب کم شدن فضای قابل مشاهده پشت پلک ( همانطور که قبل اشاره شد) و ایجاد حالت غمگینانه درناحیه چشم ها( وقتی فرد مخاطب به چهره و چشم نگاه می‌کند)، عمل بلفاروپلاستی می تواند تاثیر قابل توجهی در رفع این حالت داشته باشد
 2. در پلک های پایین ناهمواری ها ( برجستگی ها و گود رفتگی ها) موجب ایجاد یک چهره خسته و بیشتر به نظر آمدن سن می‌شود که البته بلفارو پلاستی این را رفع می‌کند.

هر چند موارد بالا بیشتر در افراد میانسال و مسن بیشتر دیده می شود ولی حتی در افراد جوان هم که بنا به فرم صورت و زمینه ژنتیکی ، همچین حالتی را در ناحیه چشم دارند هم بسیار از عمل بلفاروپلاستی فایده می برند.

نمونه بلفاروپلاستی دکتر عرفانیان
بلفاروپلاستی دو پلک فوقانی

آمادگی و اقدامات قبل از بلفاروپلاستی

پیش از جراحی، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و مواردی مانند خشکی چشک، گلوکوم، آلرژی، مشکلات مربوط به تیروئید و یا دیابت می پردازد. پزشک هم چنین به معاینه کامل چشم بیمار نیز می پردازد تا وضعیت بینایی نیز مشخص شود.

رعایت موارد زیر نیز از سوی بیمار ضروری است:

 • قطع مصرف داروهایی مانند آسپیرین، داروهای حاوی آسپیرین و پلاویکس یا اسویکس و وارفارین یک هفته قبل از جراحی. این قبیل داروها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات. نیکوتین موجود در سیگار روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
 • تهیه قطره چشمی و یا کمپرس یخ برای بعد از عمل.

توصیه می شود روز جراحی فردی از نزدیکان، بیمار را همراهی کند. چرا که به دلیل متورم بودن پلک ها، انجام برخی فعالیت ها برای بیمار دشوار خواهد بود.

جراحی زیبایی پلک چگونه است؟

جراحی زیبایی پلک با بی حسی موضعی و بندرت بیهوشی انجام می‌شود . معمولا چند ساعت پس ار عمل با هشیاری کامل و پایداری علائم حیاتی بیمار قابل ترخیص است و بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود.

مراقبتهای بعد از جراحی زیبایی پلک

آن چه که در طول سپری شدن دوره نقاهت مهم است، این است که بیمار تمام نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک را رعایت کند. مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک عبارت است از:

 • معمولا جهت تسکین درد، داروهای مسکن برای بیمار در نظر گرفته می شود. اما هم چنان مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی ممنوع می باشد.
 • بعد از بلفاروپلاستی، احتمال مشاهده کبودی و تورم اطراف چشم ها و پلک ها کاملا طبیعی است و بعد از گذشت چند روز برطرف خواهد شد.جهت کاهش تورم می توان دو روز اول جراحی از کمپرس یخ استفاده کرد.
 • احتمال می رود بیمار با علائمی از قبیل تاری دید و یا حساسیت به نور و پف کردن پلک ها بعد از جراحی کاملا طبیعی است، اما در صورت ادامه دار شدن حتما با پزشم خود تماس بگیرید.
 • بیمار باید تا جایی که می تواند در منزل استراحت کند. انجام فعالیت های سنگین بدنی مانند ورزش کردن به مدت حداقل سه هفته ممنوع است.
 • استفاده از عینک آفتابی به منظور محافظت از چشم ها در برابر باد، ذرات گرد و غبار و نور خورشید توصیه می شود. بیماران باید بدانند که چشم ها بعد از جراحی، بیش از هر زمان دیگری حساس خواهند بود.
 • بعد از جراحی باید از مالیدن چشم ها با دست خودداری شود. این کار باعث آسیب دیدن بخیه ها می شود.
 • توصیه می شود بعد از جراحی، پلک ها با قطره های چشمی و یا پمادهای تجویز شده از سوی پزشک تمیز شوند.
 • در خصوص اسکارهای این جراحی باید بگوییم، جراح با دقت تمام، برش ها را در چین  های پوست اطراف پلک می زند تا کمترین میزان اسکار مشخص باشد.

زیبایی پلک بدون جراحی

افرادی هستند که دچار افتادگی و چین و چروک پلک هستند و از جراحی و بیهوشی ترس دارند. این افراد معمولا از روش پلاسما جت استفاده می کنند که در مدت کمتر از 30 دقیقه انجام می شود.

در این روش با استفاده از پلاسما یک لایه از سطح پوست از حالت جامد به گاز تبدیل می شود.  افرادی که مشکل انعقاد خون دارند از این روش جراحی استفاده می کنند. همچنین این روش برای افرادی که دچارعدم تقارن بعد از عمل زیبایی پلک شده اند مناسب است.

لازم به ذکر است که در مطب دکتر رضا عرفانیان سلیم خدمات غیر جراحی برای جوانسازی صورت توسط دستگاه پلاسما انجام می شود.

نتایج جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی نتایج ماندگار و درخشانی را به همراه دارد ، به خصوص اگر بیمار نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند. بیماران باید در طول سپری شدن دوره نقاهت صبوری به خرج دهند، چرا که نتایج نهایی این روش جراحی با برطرف شدن کامل تورم پلک ها مشخص خواهد شد و گاهی چند ماه طول می کشد تا از میزان تورم پلک ها کاسته شود.

بلفاروپلاستی دو پلک دکتر عرفانیان
 بلفاروپلاستی دو پلک تحتانی

دکتر خوب برای جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک یکی از جراحی های ظریف و حساس محسوب می شود که نیاز به دقت جراح دارد. این جراحی باید حتماً توسط متخصص انجام شود. چشم عضوی حساس است و اگر جراحی های زیبایی این ناحیه توسط غیرمتخصص انجام شود، می تواند مشکلات جبران ناپذیری برای فرد به وجود آورد. شاید در شهرهای بزرگی مانند تهران، انتخاب یک جراح زیبایی چشم کار دشواری باشد اما به کمک ویژگی های زیر می توانید یک جراح بلاروپلاستی خوب را انتخاب کنید:

 • جراح باید متخصص جراحی چشم و جراحی های زیبایی پلک باشد؛
 • مهارت بالایی در عمل بلفاروپلاستی داشته باشد؛
 • دقت و ظرافت کامل در عمل داشته باشد؛
 • صبور و با حوصله باشد و به تمامی پرسش های بیمار پاسخ دهد؛
 • نمونه کارهای موفق بسیاری داشته باشد.

در پایان خاطر نشان شویم که روند افزایش سن بر روی پلک ها اثر می گذارد و شاهد افتادگی پلک ها خواهیم بود. اما هرگز میزان افتادگی به اندازه قبل از جراحی نخواهد بود.

عوارض جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی یک روش با رضایت بالا و میزان عوارض کم است، و در صورتی که به درستی وتوسط یک متخصص انجام شود، یک روش جراحی عالی است. عوارض جراحی زیبایی پلک غیرمعمول هستند و در صورت بروز معمولاً خفیف و گذرا هستند، مانند هماتوم و کموز. با این حال، گاهی اوقات می توانند شدید باشند، مانند نابینایی، یا ممکن است به اصلاح جراحی مانند اکتروپیون نیاز داشته باشند.

پیشگیری از عوارض یا حتی پیش بینی آنها با ارزیابی دقیق قبل از عمل شروع می شود. این باید شامل یک تاریخچه بالینی دقیق ازبیماری های فرد، استفاده از دارو، گذشته چشم پزشکی و معاینه فیزیکی دقیق باشد.  ارزیابی جنبه های روانی بیمار و انتظارات بیمار از جراحی نیز بسیار مهم است. تکنیک جراحی مورد استفاده بر اساس تغییرات آناتومیکی یافت شده و شکایات بیمار است و همیشه انتظارات بیمار و احتمالات جراحی واقعی برای بهبود زیبایی را در نظر می گیرد.

سایر عوارض جراحی زیبایی پلک عبارتند از:

 • بوجود آمدن کبودی و ورم در اطراف چشم
 • اشک ریزش
 • به جا ماندن اسکار
 • عفونت و خونریزی

هزینه جراحی زیبایی پلک

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که در هزینه جراحی پلک تعیین کننده است. واقعیت اینست که نمی توان قیمت مشخصی را برای جراحی زیبایی پلک تعیین کرد. از جمله فاکتورهای تأثیرگذار در قیمت این جراحی می توان به محل زندگی، میزان تجربه پزشک و نوع خدمات مورد استفاده اشاره کرد.

به عنوان مثال در شهرهای بزرگ هزینه های زندگی متفاوت از شهرهای کوچک است و این می تواند در تعیین قیمت نقش داشته باشد. از طرف دیگر هزینه هایی مانند دارو، ویزیت، آزمایشهای قبل از عمل و امکانات مورد استفاده در کلینیک جراحی متفاوت است. و در صورتی که هدف بیمار از انجام این زیبایی پلک باشد، بیمه هزینه ای را پرداخت نخواهد کرد.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان