سوالات پرسیده  شده از دکتر رضا عرفانیان جراح و متخصص چشم در زمینه بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یک اقدام جراحی است که در آن پوست اضافی یا شل شده پلک یا پف پلک اصلاح می شود. در پلک بالا پوست به میزان کم یا زیاد همیشه برداشته می‌شود. البته این برداشتن پوست نباید در حدی باشد که مانع بسته شدن شکاف پلکی هنگام خواب یا پلک زدن باشد.

در بلفاروپلاستی پایین برداشتن پوست خیلی کم و در اکثر موارد لازم نیست.

در رابطه با بیرون زدگی چربی هم گاهی این چربی حذف  و گاهی فقط جابجایی چربی جهت کم کردن پف و پر کردن تورفتگی مجاور ، انجام می‌شود.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 021-82400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

بلفاروپلاستی پلک های بالا و پایین با هم فرق دارند؟

بله، همانطور که در قسمت قبلی هم اشاره کردم چون آناتومی و عملکرد پلک های بالا و پایین با هم تفاوت دارند، تکنیک های جراحی این دو هم با هم تفاوت بسیار زیادی دارند.

آیا برای جراحی بلفاروپلاستی بیهوشی لازم است؟

خیر لازم نیست، بلفاروپلاستی با بی حسی موضعی انجام می‌شود . گاهی لازم است برای کم کردن استرس و هیجان فرد زیر نظر متخصص بیهوشی آرام بخش وریدی تجویز گردد  و گاهی هم این خود بیمار است که مایل به بیهوشی هست. البته بیهوشی بسیار سطحی است و بیمار حدود نیم ساعت پس از جراحی کاملا هوشیار و سرحال خواهد بود.

نیازی به بستری نیست و بیمار حدود یک تا دو ساعت بعد می تواند به منزل مراجعه کند.

برش جراحی با چاقو انجام می شود یا لیزر؟

امکان با هر دو روش وجود دارد، و نتیجه جراحی نیز بین این دو تفاوتی نمی کند.

شاید در بعضی سایت ها مطالبی باشد که مثلا با لیزر یا رادیوفرکوئنسی، ورم و کبودی کمتر است ولی به نظر من تفاوتی وجود ندارد.

انتخاب وسیله برش به نظر جراح از نظر محل برش و عمق لازم برش و تکنیک جراحی، بستگی دارد.

آیا امکان جراحی بلفاروپلاستی بالا و پایین با هم وجود دارد؟

بله، نه تنها امکان آن هست  بلکه حتی در افرادی که مایل به انجام هر دوی آنها هستن، توصیه می‌شود .

با انجام هر دو کار باهم، ورم و کبودی پس از عمل در هر دوناحیه برطرف می‌شود و هم هزینه های بیمارستانی کاهش می یابد و در نهایت نتیجه زیبایی هم قابل توجه تر خواهد بود.

زمان بهبود پس از جراحی بلفاروپلاستی چقدر است؟

معمولا ۷ تا ۱۰ روز برای کشیدن بخیه ها لازم است، در روزها و هفته های اول ورم و کبودی به تدریج کاهش می یابد و حداقل دو تا سه ماه برای برطرف شدن آن لازم است.

البته بجز دو یا سه روز اول، بعد از آن فرد قادر است فعالیت های معمولی زندگی و کارهای اداری و مطالعه و کامپیوتر و .. را از سر بگیرد.

برای کم کردن ورم و کبودی پس از عمل چه کاری می توان انجام داد؟

توصیه می شود که در سه روز اول جراحی ،کمپرس سرد به دفعات زیاد انجام شود و البته بهتر است زمان هر نوبت کمپرس سرد از ده دقیقه بیشتر نشود.

بهتر است شب اول و دوم هنگام خواب شب، سر و گردن بالا تر از بدن باشد( حالت ۴۵ درجه مانند تخت های بیمارستانی)

آیا پس از جراحی ضرورت رعایت رژیم غذایی وجود دارد؟

خیر رعایت هیچ رژیم غذایی لازم نیست، تمام داروهای داخلی دیگر هم باید مانند قبل مصرف شوند  و دارو های ضد انعقادی که از یک هفته قبل عمل قطع می‌شوند هم از سه روز پس از جراحی می توانند زیر نظر پزشک  شروع بشوند.

آیا امکان بلفاروپلاستی بدون برش جراحی وجود دارد؟

خیر. در پلک های بالا همیشه برش از روی پوست و در پلک های پایین گاهی از پوست و بیشتر برش از پشت پلک از طرف ملتحمه است.

آنچه که در تبلیغات به عناوینی مشابه« بلفاروپلاستی بدون برش یا بدون بخیه» ملاحظه میکنید مربوط به اقدامات غیر جراحی هست که در طی آن پوست پلک سفت تر و چروک های سطحی پوست کمتر می‌شود.

 چه زمانی از سال برای بلفاروپلاستی مناسب تر است؟

بلفاروپلاستی در هر زمان سال قابل انجام است و گرم و سرد بودن هوا اثری بر نتیجه ندارد.

آیا بلفاروپلاستی فقط برای افراد مسن قابل انجام است ؟

خیر، این جراحی در هر سنی قابل انجام است.

سلام، آیا  بعد از جراحی پف چشم  دو مرتبه ایجاد می شود ؟ و  اینکه کبودی و ورم  بعد از عمل جراحی پلک پایین،  بعد چه مدت حدودا از بین می رود ؟

 

خیر باز نمی گردد، ولی در ناحیه بالای چشم با افزایش سن و تداوم پدیده پیری افتادگی ابرو بیشتر می‌شود و چین پوستی زیر آن به طرف پلک، این ظاهر که انگار شلی پوست پلک برگشته است را ایجاد می‌کند،در پلک پایین هم پف دوباره بر نمی گردد ولی تغییرات پیری در ناحیه پایین تر یعنی گونه ها تداوم خواهد داشت.

 

سلام آقای دکتر، من  دچار فلج عصب صورت و افتادگی پلک هستم، راهکاری  هست برای من، خیلی رفتم  دکتر ولی متاسفانه جوابی نگرفتم، خوشحال میشم جوابی به من بدید ؟

در رابطه با ایجاد فلج صورت هم علت مهم است( ضرورت بررسی مغز و اعصاب ، بررسی گوش و استخوان گیجگاهی جمجمه، نوار عصب صورت و…) و هم زمان گذشته از بروز فلج صورت که حداقل ۶ ماه از آغاز باید صبر کرد و بیشتر مراقبت های چشمی انجام بشود و در صورت وجود شواهد بهبود بهتر است تا یکسال پیگیری ادامه پیدا کند، بعد از آن هم اقدامات ترمیمی کمی تا قسمتی از مشکل را برطرف می‌کند.

سلام شغل برادرم راننده تاکسی است.چند روز پیش با نزاع مسلحانه دو دسته مواجه میشه که متاسفانه مورد اصابت  ساچمه قرار گرفته . چشم راستش از بالای پلک ساچمه شماره 3 وارد شده و الان دقیقا وسط کاسه چشم قرار گرفته،  به بیمارستان فارابی تهران منتقل کردیم اعلام کردند دید قسمت پایین رو کاملا از دست داده و بخش بالا هم کورسویی تار دید داره که اگر جراحی بشه احتمالا همین هم از دست بده. چه کنیم ؟ چون زندگی برادرم به چشمش بسته و ازطرفی اوضاع روحیه اش خیلی خرابه . آیا میشه برای بینایی اش کاری کرد ؟این همه پیشرفت در زمینه پیوند قرنیه و شبکیه و .. نمیتونه به ایشان کمکی کنه  ؟

سلام، خیر، در اصابت ساچمه مهمتر از همه بینایی و حفظ چشم است و نه خارج کردن  ساچمه .

ساچمه اگه داخل چشم باشه باید خارج بشه ولی اگه در حدقه باشه ضرورتی برای خارج کردن اون نیست مگه اینکه حرکت چشم رو محدود کرده باشه.

در شرایط فعلی بهتره همون بیمارستان فارابی پیگیری بشن چون بیمارستان های دیگه به حالت نیمه تعطیل در آمدن.

 

سلام آقای دکتر، اگر بعد از جراحی لایزیک چشممون برگشت دوباره میشه عمل کرد؟ آخه من کارم با کامپیوتره میترسم عمل کنم ولی باز چشمام ضعیف بشه. ممنون میشم راهنماییم کنید.

قبل عمل لیزیک تصویربرداری های خاصی انجام می‌شود که اگر فرد مناسب است تحت لیزیک قرار بگیرند تا بعد برگشت نداشته باشند.

سلام خسته نباشید من مادرم بعد از جراحی آب مرواریدی که داشته، همش میگه تاری دید داره . مشکلش چیه ؟ یعنی باز باید جراحی کنه؟

سلام

نکته مهم اینست که تاری دید برای دید دور است یا نزدیک؟ معمولا شماره لنز داخل چشم را برای دید دور تنظیم می‌کنند و برای دید نزدیک دید تار است که نیاز به عینک دید نزدیک دارند.

گاهی اوقات چشم به لنز واکنش نشان می دهد و کدورتی پشت لنز ایجاد می شود که ۳ تا ۶ ماه با انجام لیزر بطور سرپایی برطرف می شود

اینها شایعترین دلایل هستند و علل کمتر شایع هستند که در معاینات پس عمل مشخص می‌شوند.

 

دکترجان مادربزرگم دو سال پیش آب مروارید چشمش رو عمل کرده ولی الان دوباره چشمامش داره اذیتش می کنه. ممکنه به خاطر آب مروارید باشه؟

 

شایعترین علت ناراحتی چشم بعد جراحی کاتاراکت خشکی چشم است ایشان چند هفته ای از قطره های اشک مصنوعی هر ۴ تا ۶ ساعت استفاده کنند اگر ناراحتی بر طرف نشد به جراح خودشان مراجعه بفرمایند.

سلام،  من بچه بودم عمل پلک انجام دادم نتیجه نگرفتم می خواهم بعد از کرونا نوبت بگیرم، قبل از عید گرفتم ولی به دلیل کرونا نوبتم را لغو کردن ، افتادگی پلکم شدیده جلوی دیدم راگرفته، لطفا راهنمایی کنید؟

خیلی مهمه که شما رو از نزدیک ببینیم و معاینه کنیم که اصلا ضرورت عمل مجدد وجود داره یا نه و پیش آگهی اون چه جوره

دوم خیلی خوب میشه که مدارک عمل قبلی رو هم ببینیم و با تکنیک بکار رفته رو بدونیم

و سوم اینکه این عمل اورژانسی و ضروری نیست و انشاله پس از پایان همه گیری کرونا و سلامت بودن همه

در خدمت شما خواهیم بود

در حال حاضر حفظ سلامتی خود و خانواده شما مهم تر هست.

سلام آقای دکتر عمل ترمیمی انجام میدید ؟

سلام وقت بخیر

چه عمل ترمیمی ؟ ترمیم چی؟ میشه بیشتر توضیح بفرمایید.

 

سلام استرابیسم درمان دارد ؟

سوال آخر استرابیسم انواع بسیار زیادی دارد که درمان‌های جراحی و غیر جراحی بسیار متنوعی هم دارد

که بسته به نوع استرابیسم متفاوت هستند

 

سلام پلک بالا برام عمل کردین دکتر ، گفه بودین بعد از سه هفته کرم دور چشم بزنم باید روی بخیه ام بزنم  پلک پایینم بزنم اشکال نداره؟

کرم دور چشم را لازم هست صبح و ظهر بطور ملایم و ضربه ای بر روی پوست هر چهار پلک استفاده بفرمایید.

خشک شدن چشم فقط واسه افراد میانساله؟ من حس میکنم نزدیک زمستون که میشه اصلا چشمام انقدر خشک میشه که بدون اشک مصنوعی حس میکنم تخم چشمم داره میزنه بیرون. یعنی منم باید جراحی کنم؟

سلام خشکی چشم جراحی خاصی نداره

در افراد مسن مصرف کنندگان بعضی دارو ها مبتلایان بیماری‌های روماتیسمی  و تیروئید و دیابت و ..و پس از بعضی جراحی های چشم و اختلالات هورمونی  و خیلی علل دیگر خشکی چشم ایجاد میشه.

پس در خشکی چشم اول علت یابی مهم هست بعد درمان که عمده آن دارویی و بهداشتی است.

جراحی برای خشکی چشم شامل بستن سوراخ اشکی پلک می باشد.

Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان