مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک شامل چه مواردی است؟

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک شامل چه مواردی می‌شود؟ استفاده از کمپرس سرد در 24 تا 48 ساعت اولیه پس از جراحی، پیشگیری از عفونت با استفاده از قطره‌ها، پمادها و قرص‌های آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک، پرهیز از مالش بینی،  پرهیز از مالش بینی، خودداری از ورزش و شنا،  پرهیز  از سفر هوایی، خودداری از مواد آرایشی بر روی صورت و… از جمله مراقبت‌های لازم بعد از جراحی هستند.

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک

در متن زیر، مراقبت‌هایی که لازم است بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک انجام شود را بیان می‌کنیم.

استفاده از کمپرس سرد

پس از جراحی، ممکن است ناراحتی خفیف تا متوسط را در ناحیه جراحی تجربه کنید. این می‌تواند به صورت احساس حساسیت، درد ظاهر شود. سطح ناراحتی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و به عواملی مانند تحمل درد فردی بستگی دارد. کبودی که با نام تغییر رنگ یا اکیموز نیز شناخته می‌شود، یک اتفاق رایج پس از عمل است. کبودی ناشی از تجمع خون در زیر پوست یا بافت‌ها به دلیل دستکاری در حین جراحی است و به مرور زمان با جذب خون توسط بدن برطرف می شود. استفاده از کمپرس سرد در 24 تا 48 ساعت اولیه پس از جراحی می‌تواند به کاهش کبودی کمک کند. مشاهده قطرات کوچک خون در ناحیه جراحی یا روی پانسمان پس از جراحی آندوسکوپی طبیعی است. این قطرات خون ممکن است در نتیجه تراوش یا خونریزی جزئی از محل جراحی باشد. مهم است که از دست زدن یا پاک کردن بیش از حد آن ناحیه خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی انسداد مجرای اشک

پیشگیری از عفونت

1. قطره‌های چشمی: پس از جراحی اندوسکوپیک مجرای اشکی، پزشک ممکن است قطره‌های چشمی را به شما تجویز کند. این قطره‌ها معمولا شامل مواد ضدعفونی‌کننده هستند که برای پیشگیری از عفونت در ناحیه جراحی استفاده می‌شوند. معمولا باید این قطره‌ها را به مدت دو هفته استفاده کنید. این مدت زمان ممکن است بسته به توصیه پزشک شما متفاوت باشد.

2. پمادها: پزشک ممکن است برای شما پمادهای ضدعفونی‌کننده تجویز کند. این پمادها معمولا حاوی موادی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها هستند که عفونت را کنترل و به تسریع فرایند بهبودی کمک می‌کنند. مانند قطره‌های چشمی، باید پمادها را به مدت تعیین شده استفاده کنید.

3. قرص‌های آنتی‌بیوتیک: در برخی موارد، پزشک ممکن است قرص‌های آنتی‌بیوتیک را تجویز کند. این قرص‌ها به منظور جلوگیری از عفونت و کنترل باکتری‌ها در ناحیه جراحی مصرف می‌شوند. ممکن است مدت زمان مصرف قرص‌های آنتی‌بیوتیک متفاوت باشد، اما معمولا باید آن‌ها را به مدت 5 تا 7 روز مصرف کنید. همچنین، باید دستورات پزشک را در مورد موعد و نحوه مصرف قرص‌ها  به طور دقیق رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی انسداد مجرای اشک به روش اندوسکوپیک  

مراقبت‌ های بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک

 پرهیز از مالش بینی

 در صورت بروز خونریزی بینی، باید از مالش بینی خودداری کنید. توصیه می‌کنیم تا انتهای بینی را محکم فشار دهید و در صورت ادامه خونریزی، به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

وضعیت نشسته یا ایستاده

در طول روز، بهتر است در وضعیت نشسته یا ایستاده باشید. هنگام خواب، می‌توانید بالشت اضافی را زیر سر قرار داده و سر خود را بلندتر قرار دهید تا ارتفاع سر افزایش یابد. هنگام عطسه‌کردن پس از جراحی، سعی کنید هوا از طریق دهان خارج شود. این کار کمک می‌کند تا فشار ناگهانی در ناحیه جراحی کاهش یابد و احتمال خروج خون یا ایجاد مشکلات دیگر کاهش یابد.

خودداری از مالش یا انگشت‌کردن در بینی

 بعد از جراحی، باید از مالش یا انگشت‌کردن در بینی خودداری کنید. این عمل ممکن است باعث تحریک یا آسیب به ناحیه جراحی و عفونت شود.

بیشتر بخوانید: انسداد مادرزادی مجرای اشکی در شیرخواران

 پرهیز از مالش بینی

 در صورتی که پزشک شما توصیه نکرده باشد، پس از جراحی باید مصرف آسپرین را به مدت چند روز متوقف کنید. آسپرین می‌تواند اثر خطر خونریزی را در ناحیه جراحی افزایش دهد. باید دستورات و توصیه‌های دقیق پزشک خود را در این زمینه رعایت کنید.

خودداری از ورزش و شنا

 پس از جراحی، توصیه می‌کنیم حداقل به مدت 2 هفته از ورزش‌های فعالیت شدید مانند شنا خودداری کنید. این کار به ناحیه جراحی اجازه می‌دهد کامل بهبودی یابد و خطر عوارض و خونریزی را کاهش پیدا کند. با پزشک خود در مورد زمان مناسب برای شروع ورزش مجدد مشورت کنید.

 پرهیز  از سفر هوایی

 معمولا توصیه می‌شود پس از جراحی سفر هوایی را به مدت حداقل یک هفته متوقف کنید. سفر با هواپیما ممکن است روی ناحیه جراحی فشار ایجاد کند و باعث عوارضی مانند خونریزی یا تحریک ناحیه جراحی شود. بهتر است با پزشک خود در مورد زمان مناسب برای سفر هوایی پس از جراحی مشورت کنید.

خودداری از مواد آرایشی بر روی صورت

 پس از جراحی، بهتر است به مدت حداقل 2 هفته از استفاده از مواد آرایشی بر روی صورت خودداری کنید. مواد آرایشی ممکن است عوارضی مانند تحریک پوست، عفونت یا خونریزی را ایجاد کنند و بهبودی ناحیه جراحی را کند کنند. بهتر است تا زمانی که پزشک شما اجازه می‌دهد، از استفاده از مواد آرایشی بر روی ناحیه جراحی خود خودداری کنید.

برداشتن بخیه

پس از جراحی اشکی، معمولا بعد از 7 تا 10 روز نیاز به معاینه مجدد توسط پزشک متخصص دارید تا بخیه‌های موجود در ناحیه جراحی برداشته شوند.

مراقبت‌ بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک

 برداشتن لوله‌ها

پس از 6 تا 8 هفته از جراحی اشکی، معمولا نیاز به معاینه مجدد و برداشتن لوله‌های استفاده شده وجود دارد. این لوله‌ها معمولا برای تسهیل جریان اشک و بهبود فرایند بهبودی پس از جراحی قرار داده می‌شوند. معاینه و برداشت لوله‌ها اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود. پزشک شما لوله‌ها را با دقت بررسی می‌کند و اگر به ارزیابی نهایی رسیده باشد و مطمئن شود که لوله‌ها دیگر لزومی ندارند، آن‌ها را برمی‌دارد.

معاینه‌ی نهایی

 معاینه‌ی نهایی معمولا 6 ماه پس از جراحی برای ارزیابی وضعیت و بهبودی مجرای اشکی صورت می‌گیرد. در این معاینه، پزشک متخصص شما وضعیت عمومی ناحیه جراحی را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که جراحی به خوبی پیش رفته باشد. اهمیت مراجعه به پزشک در زمان معین برای معاینات پس از جراحی اشکی بسیار مهم است. این معاینات کمک می‌کنند تا پزشک شما بهبودی شما را پیگیری کند، عوارض ممکن را مشخص کند و هر گونه مشکل جدید را تشخیص دهد. پزشک شما بهترین راهنمایی را در مورد زمان و نحوه مراجعه و اهمیت معاینات پس از جراحی به شما خواهد داد. لذا، در هنگامی که جراحی اشکی را انجام می‌دهید، بهتر است راهنمایی‌ها و توصیه‌های پزشک را دقیقا دنبال کنید.

نتیجه‌گیری

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی آندوسکوپیک شامل چه مواردی است؟ بعد از عمل مجرای اشک به روش آندوسکوپیک لازم است مراقبت‌هایی انجام شود. این مراقبت‌ها شامل استفاده از کمپرس سرد در 24 تا 48 ساعت اولیه پس از جراحی، پرهیز از مالش بینی،  پرهیز از مالش بینی، خودداری از ورزش و شنا،  پرهیز  از سفر هوایی، خودداری از مواد آرایشی بر روی صورت و… هستند. ما در این نوشته، توضیحات لازم را در خصوص هر یک از این مراقبت‌ها بیان کردیم.

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

پاسخ

15 + بیست =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان