همه چیز در مورد افتادگی پلک تحتانی

شاید در اطراف خود دیده باشید افرادی را که پف زیر چشم دارند و این حالت پف بودن زیر چشم باعث شده تا چشم ها ظاهر زیبایی نداشته باشند. افتادگی پلک تحتانیLower Lid Laxity( Ectropion) در افراد مسن بسیار دیده شده است، در این حالت تماس لبه پلک با چشم کمتر شده و لبه پلک به خارج می چرخد همچنین باعث شده تا پلک پایین تر از حالت نرمال خود قرار بگیرد. غیر از پیری و ضعیف شدن بافت های نگهدارنده که موجب شلی پلک پایین می شوند موارد دیگر نیز مثل فلج صورت، وجود توده های بزرگ روی پلک، اسکار ناشی از ضربه و پارگی نیز منجر به افتادگی پلک تحتانی می شود. زمانی که فردی دچار افتادگی پلک تحتانی باشد عملکرد پلک او دچار اختلال می شود همین موضوع باعث شده تا اشک به خوبی در سطح چشم پخش نشود در نهایت باعث سوزش و تحریک چشم می گردد، از طرف دیگری بعلت ضعف کار پلک اشک از سمت چشم به خارج رانده نمی شود و در چشم جمع و اشک ریزش ایجاد می شود. به منظور درمان پف زیر چشم جراحی به نام بلفاروپلاستی پلک زیرین وجود دارد که می توان از طریق آن چین و چروک های زیر چشم و از همه مهم تر پف زیر چشم را رفع کرد.

افتادگی پلک چیست؟

شاید برای شما یا اطرافیانتان اتفاق افتاده که با دقت در آینه متوجه شده اید که پوست پلک هایتان افتادگی پیدا کرده اند وپفی پیدا شده که انگار چربی ها بیرون زدگی پیدا کرده اند و چشم هایتان دیگر طراوت چند سال پیش را ندارند. افتادگی پوست پلک، یکی از بیماری های چشمی است که در آن یک پلک یا هر دو پلک به دلیل ضعف عضله پلکی و روند پیر شدن پوست پلک دچار افتادگی می شوند.

بهترین روش برای درمان افتادگی پوست پلک، جراحی است. این روش برگشت پذیر نیست. در این مطلب تصمیم داریم تا ضمن بررسی جراحی افتادگی پوست پلک، به معرفی بهترین جراح افتادگی پلک در شمال تهران بپردازیم.

انواع افتادگی و پف پلک ها

افتادگی پلک یکی از مشکلات زیبایی و بینایی محسوب می شود که خوشبختانه راه های درمان آن در علم پزشکی تعریف شده است. در حالت کلی افتادگی پلک را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد.
افتادگی پلک بالایی: در علم پزشکی به آن پتوز نیز می گویند، افتادگی پلک فوقانی ممکن است خفیف و یا شدید باشد، زمانی که این افتادگی شدید باشد باعث شده تا سطح چشم به طور کامل پوشیده شود در نتیجه فرد در زمان مشاهده اطراف خود دچار مشکل می شود.
افتادگی پلک پایین: زمانی که پوست پایین چشم دچار تورم شده باشد در نتیجه افتادگی پلک تحتانی (پایینی) رخ می دهد که ممکن است تنها در یک چشم یا حتی زیر دو چشم باشد. زمانی که پلک پایین چشم شما افتادگی داشته باشد باعث شده تا از لحاظ ظاهری چشم های کمی خسته تر به نظر برسند. با افتادگی پلک زیرین غده اشکی نیز کمی ضعیف تر می شود و این موضوع باعث ریزش اشک می شود.

افتادگی پلک بالا و افتادگی پلک پایینی برای تمامی افراد ممکن است اتفاق بیفتد و فقط مربوط به بعضی از افراد نیست. گاهی اوقات این افتادگی ممکن است به صورت موقتی و یا در مقابل می تواند دائمی باشد.
ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص افتادگی پلک تحتانی برای شما صحبت کنیم ولی در ابتدا نیاز است تا با ابتدایی ترین موارد این موضوع از جمله آناتومی، علت ایجاد افتادگی، روش های درمان و بسیاری از موارد دیگر آشنا شوید.

افتادگی پلک می تواند از زمان تولد وجود داشته باشد و یا اینکه در طول دوره زندگی پدیدار شود. درافتادگی پلک مادرزادی، کودک در زمان تولد با این مشکل به دنیا می آید که اگر در زمان مناسب درمان نشود، بینایی او تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اما افتادگی پلک اکتسابی معمولاً با افزایش سن پدیدار می شود اما عوامل دیگری مانند مالیدن بیش از حد چشم، کشیدن آن، استفاده مکرر از لنزهای تماسی و … نیز بر بروز آن تاثیرگذار می باشند.

آناتومی پلک پایین

چشم در فضایی به نام کاسه چشم (اربیت) که داخل جمجمه می باشد قرار گرفته است. از کناره های کاسه چشم تا پلک لایه ای به نام سپتوم کاسه چشم کشیده شده است، چربی در زیر سپتوم و اطراف چشم قرار دارد علت اصلی وجود این چربی محافظت از مردمک چشم می باشد.
چربی ای که در کاسه چشم وجود دارد در اثر عواملی چون افزایش چربی و نازک شدن سپتوم کاسه چشم به وجود می آید و باعث می شود تا زیر چشم حالت پف کرده ای داشته باشد. وجود پف زیر چشم ممکن است به صورت ارثی باشد و که در سن نوجوانی خود را نشان می دهد.
افرادی که زیر چشم آن ها حالت پف دارد به ویژه صبح ها پف آن بیشتر خود را نشان می دهد، این موضوع می تواند کمی آزار دهنده باشد. شاید این سوال را بپرسید که چرا صبح ها پف زیر چشم بیشتر است؟
به این دلیل که چربی کاسه چشم شامل مقداری آب می باشد، در زمان استراحت این مقدار به بیشترین حد خود می رسد. در طول روز این اتفاق رخ نمی دهد چرا که گردش خون و جاذبه زمین این مایع را جذب می کند.
زمانی که سن افراد بالاتر می رود یا موارد دیگر بافت چشم به دلیل ظرافت بالایی که دارد شل و افتاده می شود و حالت پف زیر چشم مشخص می شود.
بیشتر شدن حجم مایع باعث می شود تا بافت زیر پلک شل تر شود بروز چنین حالتی جوانی و شادابی صورت را از بین می برد و منجر به پیر نشان دادن صورت می شود.

علت افتادگی پلک زیرین

افتادگی پلک تحتانی در اثر عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود که افزایش سن یکی از متداول ترین علت های افتادگی پلک زیرین می باشد چرا که پوست زیر چشم بسیار نازک و ظریف است به همین منظور زمانی که سن افراد بالاتر می رود در نتیجه تولید کلاژن و الاستین در بدن کاهش می یابد در نهایت شادابی اولیه خود را به مرور زمان از دست می دهد.
زمانی که چنین اتفاقی برای پوست زیرین چشم رخ می دهد عضله پلک دیگر قادر به نگهداری چربی های زیر چشم نیست در نتیجه باعث شده تا چربی به زیر پوست نفوذ کند و باعث ایجاد پف زیر چشم می شود.
البته که افتادگی پلک زیرین تنها مربوط به بالاتر رفتن سن نیست چرا که عوامل دیگری می تواند منجر به افتادگی پلک پایینی شوند این موارد عبارتند از:

 • خشکی چشم
 • پرکاری و یا پر کاری تیروئید
 • بیماری دیابت
 • کم بودن اشک چشم
 • داشتن بیماری های قلبی
 • اختلالات عصبی

علائم افتادگی پوست پلک چیست؟

افتادگی پلک دارای علائمی است که با شناخت آن ها می توانید هر چه زودتر به یک متخصص جراح پلک خوب در تهران مراجعه کنید:

 • سخت شدن باز کردن چشم
 • نیاز به کج کردن سروچانه برای داشتن دید بهتر
 • احساس خستگی در چشم ها و ناحیه پیشانی

روش های درمان افتادگی پلک

به گفته دکتر رضا عرفانیان، جراح و متخصص جراحی های چشم، افتادگی پلک به روش های گوناگونی از جمله تزریق بوتاکس(بالا بردن گوشه ابروها و کم کردن سنگینی پلک ها )، انجام تکنیک پلاسما جت برای سفت تر کردن پوست شل شده پلک و کمتر کردن افتادگی پوست پلک و جراحی پلک (بلفاروپلاستی) انجام می شود که بهترین روش جراحی پلک است که دائمی است و در مدت کوتاهی نتیجه عمل را خواهید دید. جراحی پلک یکی از جراحی های زیبایی و ظریف به حساب می آید که حتماً باید برای انجام آن به بهترین جراح چشم مراجعه کنید. در ادامه به بررسی ویژگی های بهترین جراح زیبایی پلک در تهران خواهیم پرداخت.

جراحی پلک تحتانی چیست؟

به منظور از بین بردن پف زیر چشم که ناشی از چربی های اضافه می باشد می توان با استفاده از جراحی بلفاروپلاستی پلک تحتانی آن را درمان کرد. انحوه انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک پایینی به شکل های گوناگونی انجام می شود یعنی ممکن است جراح پوست و یا عضله افتاده را بردارد یا حتی آن را شکل دهد و به سایر قسمت های صورت توزیع کند. در این بخش مقاله توزیع مختصری در مورد انواع این روش ها خواهیم داد.

جراحی از روی پوست

بعضی از جراحان چشم هستند که در زیر چشم یعنی در یک یا دو میلی متری مژگان برشی را ایجاد می کنند تا از این طریق بتوانند چربی اضافه را خارج کنند. انجام این روش جراحی در افراد سالمند بسیار کاربرد دارد چرا که دچار افتادگی پوست و عضله نگه دارنده آن می باشند. البته به این نکته توجه داشته باشید که انجام این روش جراحی حتما توسط یک متخصص باید انجام شود چرا که یک جراح چشم خوب می داند باید چه محلی را برش دهد تا بعد از بهبودی به هیچ عنوان جلب توجه نکند.

مرحله اول: برش
مرحله دوم: برداشت چربی
مرحله سوم: بخیه زدن

جراحی از طریق برش در ملتحمه

برای انجام این روش جراحی ابتدا جراح باید نسبت به ساختار داخلی چشم آگاه باشد چرا که آگاهی نداشتن می تواند آسیب دیدگی های بسیاری را به همراه داشته باشد.

نحوه انجام جراحی به این شکل است که ابتدا جراح برشی را در داخل پلک ایجاد می کند تا از این طریق بتواند چربی اضافه را خارج کند، ممکن است در حین جراحی پوست اضافه نیز مشاهده شود که می تواند آن را جدا کرد. انجام این روش جراحی در افراد جوان بسیار مناسب است چرا که در سنین جوانی پوست اضافه کمتری در زیر چشم مشاهده می شود.

مرحله اول: برش داخل
مرحله دوم: برداشت چربی
مرحله سوم: بخیه زدن

اگر فردی شرایط عمل یا تمایل به آن را نداشته باشد استفاده از قطره و پماد های مرطوب کننده و یا استفاده از چسب برای کشیدن پلک پایین به سمت بیرون جهت سفت تر کردن پلک مفید است.

کاندیدای جراحی پلک پایین

زمانی که از خواب بیدار می شوید می بینید که چشم هایتان کمی پف آلود است ولی بعد از گذشت چند ساعت این پف چشم از بین می رود، در بعضی از افراد به هیچ عنوان حتی بعد از چند ساعت نیز این پف از بین نمی رود. وجود پف پلک ناشی از کیسه های چربی زیر چشم می باشد که از طریق جراحی بلفاروپلاستی پلک تحتانی می توان آن را درمان کرد. ولی انجام جراحی به بعضی از افراد که دارای شرایط زیر می باشند توصیه می شود.
• تقارن نداشتن پلک های پایینی
• شلی و افتادگی پلک پایین
• داشتن چین و چروک های زیاد در زیر پوست
• تیرگی پوست زیر چشم

نمونه جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

تصاویر زیر نمونه جراحی های دکتر رضا عرفانیان سلیم جراح و فوق تخصص بیماری‌های چشم می باشد.

مزایای رفع افتادگی پف زیر چشم

درمان هر نوع عارضه علاوه بر معایبی که ممکن است داشته باشد از مزایای بیشماری نیز برخوردار است، از جمله مزایای رفع افتادگی پف پلک زیرین عبارتند از:
– درمان شلی و افتادگی پوست
– رفع حالت خستگی چشم ها
– درشت تر شدن چشم ها و جوان تر شدن آن

تماس با دکتر رضا عرفانیان

اقدامات قبل از جراحی افتادگی پلک پایین

شاید در طول زندگی خود عمل های زیبایی و درمانی انجام داده باشید، قبل از انجام هر گونه عمل جراحی پزشک آزمایشات و معایناتی را تجویز می کند که از این طریق متوجه شود آیا شما امکان جراحی دارید یا خیر.
بعد از مشخص شدن سلامتی کامل بیمار پزشک توصیه هایی را قبل از جراحی به بیمار می کند تا روند جراحی به درستی پیش رود این اقدامات عبارتند از:
• قبل از انجام جراحی یعنی حدودا 2 هفته قبل، از مصرف داروهایی ضد التهاب، آسپرین، مکمل های گیاهی که منجر به افزایش خونریزی می شود باید اجتناب کنید.
• اگر مصرف سیگار یا الکل قبل از جراحی به شدت اجتناب کنید.
• حتما قبل از جراحی و بعد از جراحی یک نفر را همراه خود داشته باشید.
• شب قبل از جراحی از خوردن غذا اجتناب کنید.
• به هیچ عنوان نباید در روز عمل از لنز های تمامی استفاده کرده باشید.
• حتما از لباسی استفاده کنید که پوشیدن آن از سر به تن نباشد بلکه دارای دکمه باشد تا بتوان به سادگی آن را پوشید.
• به هیچ عنوان نباید در روز جراحی لوازم آرایشی، لوسیون یا حتی کرمی را برروی پوست صورت خود داشته باشید.

اقدامات بعد از عمل زیبایی پلک پایین

زمانی که جراحی به اتمام می رسد حتما می بایست مراقبت های بعد از جراحی را به درستی انجام داد چرا که با رعایت صحیح این مراقبت ها می توانید نتیجه مطلوبی را از جراحی دریافت کنید. از جمله اقدامات و مراقبت های بعد از این جراحی به شرح زیر می باشد.
• بعد از عمل به مدت 1 تا 2 روز حتما یک نفر همراه شما باشد تا در انجام کارها همراهیتان کند.
• در زمان استراحت بالشی را زیر سر خود قرار دهید تا سر کمی بالاتر از قلب قرار بگیرد.
• محل برش خورده را به مدت 24 ساعت بعد از جراحی خشک نگه دارید.
• اگر بعد از جراحی کبودی و تورم مشاهده کردید هیچ نگران نشوید چرا که این موضوع کاملا عادی است که ما می توانید به منظور کاهش آن از کمپرس یخ استفاده کنید.
• بعد از جراحی حداقل به مدت سه ماه می بایست از قرارگیری در نور خورشید اجتناب کنید. یا حتی در زمان قرارگیری حتما از کرم های ضد آفتاب و عینک آفتانی مناسب استفاده کنید.
• از مصرف سیگار و الکل برای مدتی می بایست خودداری کنید.
• به هیچ عنوان نباید اجسام سنگین بلند کنید همچنین از انجام فعالیت های سنگین به شدت خودداری کنید.
• از لمس چشم ها خودداری کنید.
• بعد از استحمام زمانی که می خواهید صورت خود را خشک کنید حتما این کار را کاملا آهسته و ملایم انجام دهید.

عوارض ناشی از عمل پلک تحتانی

هر نوع عمل جراحی که شما انجام دهید ممکن است از عوارض و خطرات احتمالی برخوردار باشد که تمامی آن ها قبل از انجام جراحی یعنی در هنگام جلسات مشاوره به بیمار توضیح داده می شود تا نسبت به آن آگاهی داشته باشد.

• بروز عفونت و خونریزی
• تاری دید که می تواند موقتی باشد یا حتی در مواقع بسیار نادر ممکن است جراحی منجر به نابینایی شود.
• آسیب دیدگی عضله چشم

• به جا ماندن جای زخم یا اسکار
• بروز مشکلاتی در زمان بستن چشم ها
خشکی چشم
• ایجاد تغییراتی در رنگ پوست

چگونه بهترین جراح چشم را انتخاب کنیم؟

داشتن پف زیر چشم می تواند کمی آزار دهنده باشد چرا که باعث می شود چشم ها زیبایی خود را از دست بدهد. درصورتی که دچار چنین مشکلی هستید و قصد جراحی دارید حتما نزد متخصص این کار را انجام دهید چرا که یک پزشک با تجربه و مهارت خود می داند که جراحی باید چگونه انجام شود تا نتیجه مطلوبی داشته باشد، که در ابتدا خود بیمار و بعد پزشک از نتیجه جراحی رضایت داشته باشند. از جمله روش های پیدا کردن بهترین متخصص چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

شبکه های اجتماعی: امروزه شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و … در میان افراد طرفداران بسیار زیادی دارد از همین رو شما می توانید به صفحه اجتماعی پزشک مورد نظر خود مراجعه کنید و با مشاهده نمونه کارهای او و نظرات از کار پزشک و عملکرد او اطلاعات کافی را به دست بیاورید.

شبکه های اجتماعی
جستجو در اینترنت

جستجو در اینترنت: در دنیای امروز اینترنت نقش بسیار موثری در اطلاع رسانی به افراد را دارد از همین رو شما می توانید با جستجو اسم پزشک مورد نظر خود یا حتی جستجو بهترین جراح چشم می توانید لیستی از پزشکان منتخب را مشاهده کنید و اطلاعات کاملی را از پزشک به دست بیاورید.

مراجعه حضوری در مطب: زمانی که پزشک خود را انتخاب کردید می توانید با مراجعه حضوری به مطب و مشاوره حضوری با پزشک خود اطلاعات کافی را در مورد جراحی بدست بیاورید. علاوه بر آن در زمان مراجعه حضوری شما می توانید با نوع برخورد و رفتار پزشک و میزان رضایت بیماران وی اطلاعات کافی را کسب کنید.

مراجعه حضوری در مطب
پرس و جو از دوستان

پرس جو از دوستان: قبل از اینکه دنیای اینترنت و شبکه های اجتماعی به این اندازه گسترش پیدا کنند برای کسب اطلاعات کافی از پزشک می توانستیم از دوستان، آشنایان یا افرادی که قبلا نزد پزشک جراحی را انجام داده اند اطلاعات کافی را کسب کنیم و از میزان رضایت آن ها از عمل اطلاعات کافی را بدست بیاوریم.

بهترین جراح افتادگی پلک در تهران

بهترین جراح افتادگی پلک در تهران

همان طور که گفتیم، جراحی افتادگی پوست پلک یکی از جراحی های ظریف و دقیق است که حتماً باید توسط چشم پزشک خوب انجام شود. اما ویژگی های بهترین جراح پلک چیست ؟

ویژگی های بهترین جراح زیبایی پلک در تهران

در صورتی که قصد انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک بالایی و پایینی را دارید برای انجام جراحی حتما می بایست نزد بهترین جراح این عمل را انجام دهید تا نتیجه مطلوبی را از جراحی دریافت کنید. از جمله ویژگی های بهترین جراحی زیبایی پلک عبارتند از:
برای انجام جراحی از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد.
اطلاعات علمی خود را بروز کند و با جدیدترین روش های درمانی آشنا باشد.
بیماران او از نتیجه جراحی و همچنین عملکرد وی رضایت بالایی داشته باشد.
سلامتی بیماران برای او اهمیت بالایی به نسبت اهداف شخصی و مالی داشته باشد.
برای وقت بیماران خود ارزش قائل باشد و با زمانبدی درست در زمان معاینه باعث آزار مراجعه کننده های خود نشود.
در زمان دریافت حق ویزیت منصفانه عمل کند.
نسبت به بیماران خود صبور، دلسوز و مسئولیت پذیر باشد.
جراحی های موفقیت آمیزی داشته باشد علاوه بر آن بیماران نیز نسبت به عملکرد او رضایت داشته باشند.
در زمان مراجعه با بیماران خود خوش برخورد و خوش اخلاق باشد.
با بیماران خود صادق باشد و اطلاعات کافی را در اختیار آن ها قرار دهد.
حق ویزیت منصفانه ای را از بیماران و مراجعه کننده های خود دریافت کند.
تخصص و دانش کافی در زمینه جراحی افتادگی پلک داشته باشد؛
با دقت و ظرافت جراحی را انجام دهد و سلامت بیمار را اولویت قرار دهد؛
هزینه جراحی پلک را متعارف در نظر بگیرد؛
در پاسخگویی به سوال های بیمار صبور و با حوصله باشد؛
مشاوره های لازم قبل و بعد از عمل را به بیمار بدهد.

هزینه جراحی افتادگی پلک چقدر است؟

بعد از آن که بهترین جراح زیبایی پلک را انتخاب کردید، قطعاً ذهنتان به سمت هزینه جراحی نیز می رود. هزینه جراحی در تهران بعد از معاینه پزشک مشخص می شود و عموماً موارد زیر در هزینه این جراحی تاثیرگذار هستند:

 • دستمزد جراح
 • هزینه های بیمارستان یا مرکزی که جراحی در آن صورت می گیرد
 • دستمزد متخصصان بیهوشی و دستیاران پزشک
 • آزمایش ها
 • هزینه جراحی افتادگی پلک به میزان تجربه جراح و روش جراحی او بستگی زیادی دارد

و کلام آخر این که اگر با مشکل افتادگی پلک رو به رو شدید و یا به طور مادرزادی این مشکل را داشتید، حتماً برای جلوگیری از مشکل بینایی به یک جراح چشم خوب مراجعه کنید.

اگر به دنبال جراح برای افتادگی پلک هستید، دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی و جراحی زیبایی پلک می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

سوالات متداول

کلام آخر

ما در این مقاله قصد داشتیم تا در خصوص افتادگی پلک تحتانی که می تواند منجر عدم زیباتر نشان دادن چهره شود برای شما صحبت کردیم علاوه بر آن راه درمان این مشکل و بسیاری از موارد دیگر اشاره شد. ما با جمع آوری این اطلاعات قصد داشتیم تا شما برای انجام جراحی بلفاروپلاستی پک پایین اطلاعات کافی و جامعی را داشته باشید و بتوانید با مراجعه به بهترین جراح چشم نتیجه مناسبی را از جراحی دریافت کنید.  

درخواست مشاوره با دکتر رضا عرفانیان سلیم

نام
نام خانوادگی
ایمیل
پیام
فرم با موفقیت ارسال شد!
هنگام ارسال فرم خطایی رخ داده است. لطفاً همه فیلدهای فرم را دوباره تأیید کنید.

راه های ارتباط با دکتر عرفانیان

آدرس مطب: تهران خیابان جردن بالاتر از میرداماد بن بست آناهیتا پلاک ۵ واحد ۱

شماره تماس: ۰۲۱-۸۶۰۸۰۰۳۲ -۰۲۱-۸۶۰۸۰۰۳۱

ساعت کاری مطب: شنبه ، دوشنبه، چهارشنبه ساعت 4 تا 8 بعد ازظهر

دکتر رضا عرفانیان

دکتر عرفانیان، متولد ۱۳۵۰ در مشهد، دکترای عمومی و تخصص چشم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اخذ کرد. او با اخذ مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران، به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوسته و در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) فعالیت می‌کند.

4 thoughts on “همه چیز در مورد افتادگی پلک تحتانی

 1. سحر - اکتبر 24, 2021 در 6:34 ب.ظ

  زمان جراحی حدودا چقدره؟

  پاسخ
  • دکتر رضا عرفانیان - اکتبر 24, 2021 در 6:35 ب.ظ

   حدودا 1 یا 2 ساعت هستش

   پاسخ
 2. ساناز - اکتبر 24, 2021 در 6:38 ب.ظ

  بخیه های جراحی بلفاروپلاستی جذب میشه؟؟

  پاسخ
  • دکتر رضا عرفانیان - اکتبر 24, 2021 در 6:40 ب.ظ

   معمولا پزشک از بخیه های جذبی استفاده نمی کنه
   و حدودا 5 تا 10 روز بعدم کشیده میشه

   پاسخ

پاسخ

12 − 8 =

مدت زمان مطالعه ۲۰ دقیقه
تماس با دکتر عرفانیان