لزوم استفاده از عینک آفتابی

با نزدیک شدن به فصول گرم، تمایل افراد به استفاده از عینک آفتابی بیشتر می شود، از آنجا که شدت تابش نور خورشید در فصل تابستان به صورت مستقیم است در نتیجه سبب آزار چشم می شود. در واقع آنچه که در نور خورشید برای چشمان ما ضرر دارد، اشعه ماورا بنفش در نور خورشید است، که البته اشعه ماورا بنفش خورشید در تمام ماه های سال یکسان است. به این معنی که اگر قرار است عینک آفتابی استفاده شود باید برای تمام فصول سال باشد چه تابستان چه زمستان. حتی در هوای ابری هم هیچ تفاوتی وجود ندارد و مقدار اشعه ماورابنفش نور خورشیدی که به زمین میرسد متفاوت نیست، ابر تنها از شدت نور مرئی کم می کند و نمی تواند مانع اشعه ماورابنفش نور خورشید بشود، در نتیجه در روز های ابری همانقدر چشمان ما در معرض اشعه ماورابنفش نور خورشید است، که در روز های آفتابی می باشد .
اشعه ماورابنفش نور خورشید برای بدن انسان ها و سطوح در معرض بدن بسیار مضر می باشد، در ناحیه صورت بیشتر چشمان هستند که صدمه می بینند متاسفانه تمام لایه های چشم از این اشعه صدمه می بینند، پوست پلک را ضعیف و چروک می کند، زیرا سبب تضعیف الیاف پروتئین کلاژن و الاستین پوست در این ناحیه می شود که منجر به چروک و شل شدن پوست میگردد، از طرف دیگر احتمال بروز برخی از سرطان های پوست به مراتب بیشتر می شود .در کشور هایی مثل استرالیا که تابش نور مستقیم نورخوشید به مراتب بیشتر است سرطان پوست پلک شایع است . در کشور ما هم در افرادی که طی سال‌های طولانی ساعات زیادی از روز خود را بدون محافظت در مقابل نور خورشید بوده اند احتمال بروز سرطان پوست صورت و پلک زیاد است.

لزوم استفاده از عینک آفتابی

لزوم استفاده از عینک آفتابی

در قرنیه تکثیر سلول های سطحی قرنیه به مراتب کمتر می شود و کدورت قرنیه در طی سالیان متمادی بیشتر خواهد شد . سفیدی چشم تغییر رنگ خواهد داد و از سفیدی به زرد متمایل می شود، گاهی اوقات منجر به ناخنک چشم می شود، منظور از ناخنک، گوشت صورتی رنگی است که از گوشه چشم شروع می شود،و در آخر بر قرنیه چشم قرار میگیرد و باعث ناراحتی، تاری دید برای فرد می شود، علت اصلی پیدایش ناخنک اشعه ماورابنفش نور خورشید است، که البته زمینه ژنتیکی هم در ایجاد آن اهمیت دارد. برخی از مطالعات علمی تایید کرده اند که افرادی که بیشتردر معرض تابش نور خورشید قرار دارند، بروز آب مروارید در آن ها سریعتر و شدید تر است .
اشعه ماورابنفش سبب می شود، شبکیه هم تحت تاثیر قرار گیرد، این اشعه سلول های شبکیه را صدمه میزند و در دوران کهولت سبب می شود روند قهقرایی شبکیه تسریع و تشدید شود .
بهترین راه محافظت از این اشعه، استفاده از عینک آفتابی است .

روش انتخاب عینک آفتابی

خیلی از مراجعین از دکتر رضا عرفانیان سلیم این سوال را دارند که عینک آفتابی چه مارکی باید باشد ؟
در حقیقت باید گفت مارک عینک آفتابی اصلا اهمیتی ندارد، تفاوت مارک ها و قیمت ها بسته به جنس و کیفیت مواد و مقاومت در برابر ضربه و گرما و سایش و… می باشد . مهم نیست شما چه مارکی از عینک آفتابی را خریداری می کنید، مهم این است که تمام اصول زیر در عینک آفتابی که تهیه می کنید رعایت شود .

تیرگی عینک آفتابی

بهتر است عینک آفتابی در روز خریداری شود، بزرگی عینک باید طوری باشد که تمام ناحیه چشم از بالای ابرو تا زیر چشم را بگیرد بطوریکه از اطراف هیچ نوری به چشم شما برخورد نکند.
تیرگی عینک باید طوری باشد که وقتی خودتان را با فاصله یک متری از آینه نگاه می کنید، چشمانتان را از پشت عینک آفتابی نبایددر آینه مشاهده کنید . در صورتی که چشمانتان را پشت عینک آفتابی در آینه می بینید، تیرگی عینک کافی نیست .
بهتر است رنگ عینکی که تهیه می کنید، دودی یا همان مشکی باشد. افرادی که شغل آن ها رانندگی در جاده است، اگر عینک قهوه ای رنگ تهیه کنند، برای آن ها مناسب تر است .
افرادی که شغل آن ها به گونه ای است که بیشتر در آسمان و دریا هستند، به طور مثال خلبان ها یا دریانوردان ،بهتر است از عینک هایی که تمایل به رنگ سبز دارد، استفاده کنند.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که سایر رنگ ها اصلا توصیه نمی شود . به طور حتم دیده اید برخی از افراد از عینک های قرمز ، نارنجی و.. استفاده می کنند، باید گفت عینک های قرمز و نارنجی برای افرادی توصیه می شود که دچار کور رنگی هستند، پس در افرادی که کور رنگی ندارند به هیچ وجه استفاده از عینک های آبی، قرمز و نارنجی توصیه نمی شود.
نکته ای دیگر که حائز اهمیت است، شیشه عینک است. باید توانایی مقامت در برابر اشعه ماورابنفش نور خورشید را داشته باشد . برای این منظور دستگاه هایی وجود دارد که شیشه عینک را در آن دستگاه قرار می دهند تا تخمین زده شود که 100 درصد این شیشه می تواند مانع ورود اشعه ماورابنفش نور خورشید باشد یا خیر.
یک ویژگی خوب دیگری که اگر در عینک آفتابی وجود داشته باشد بسیار مفید است، پلاریزه بودن آن است،نور از فوتون تشکیل شده است که خود دارای یک میدان مغناطیسی است. در عینک های پلاریزه یکی از شیشه ها این اجازه را می دهد که فوتون هایی که در محور عمودی مطابق با میدان مغناطیسی موازی محور عمودی است، عبور کند و در دیگری فوتون هایی که موازی محور افق هستند عبور کند . در یک روز روشن 90 درصد امواج نورانی که وارد چشم می شوند بی فایده هستند و تاثیر بینایی مثبتی ندارند، تنها باعث می شوند سلول های گیرنده بینایی چشم ها بیش از اندازه کار کنند و غیر فعال شوند، این یکی از دلایلی است که ما تمایل داریم در نور آفتاب چشمان خود را ببندیم تا چشممان آسیب نبیند. پلاریزه بودن عینک آفتابی باعث می شود که 50 درصد امواج نور به چشم برسد و یک فیلتر بسیار خوب است تا بینایی شما را در نور آفتاب تحت تاثیر قرار ندهد .

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

3 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان