درمان لوچی چشم

درمان لوچی چشم

استرابیسم (لوچی) چیست؟به حالتی  که چشم ها  هم محور نباشند،  استرابیسم  گفته می شود  که یکی از شایع ترین  مشکلات چشمی  در کودکان است و حدود چهار  درصد  کودکان کمتر از 6 سال (دختر یا پسر)  را درگیر  می کند .  در این بیماری  ممکن است  یک یا هر دو  چشم به سمت  داخل،  خارج،  بالا و یا  پایین منحرف شود  و نیز احتمال  دارد بیش  از یکی از  موارد مذکور  به طور همزمان  در یک کودک  مشاهده شود .

عملکرد همزمان  چشم ها

در دید طبیعی،  زمانی  که دو چشم  بر روی  یک نقطه واحد تمرکز کنند، مغز  تصاویر  تشکیل شده  در دو چشم را  با هم ترکیب  کرده و به یک  تصویر واحد سه بعدی  تبدیل  می کند .  این تصویر سه بعدی  باعث درک  عمقی  اشیا  می شود ، اما وقتی  یکی از چشم  ها در محور  طبیعی  خود نباشد،  دو تصویر مختلف  به مغز ارسال  می شود .  در  کودکان،  مغز یاد میگیرد  که از تصویر  چشم منحرف  صرف نظر  کند و فقط تصویر  چشم سالم  را ببیند،  در این حالت حتی  اگر در ابتدا  دو بینی وجود  داشته باشد،  به  سرعت از بین رفته  و کودک  درک عمقی  اشیا را از دست  می دهد .

بالغین مبتلا به  استرابیسم اکتسابی ، اغلب  دوبینی دارند،  زیرا مغز  تصویر را  از هر دو  چشم دریافت می کند  و قادر  به حذف  تصویر  چشم منحرف  نمی باشد .

درمان لوچی چشم

درمان لوچی چشم

 علت استرابیسم

عضله  حرکات هر  چشم را بر عهده  دارند،  یکی از این عضلات  چشم را به سمت  داخل و دیگری  به  سمت خارج  حرکت می دهد .  4 عضله  دیگر حرکت  چشم را به سمت  بالا، پایین  و گوشه  ها را  امکان پذیر می کنند .  برای تمرکز  دو چشم  بر روی  یک نقطه،  عملکرد همزمان  و  هماهنگ این عضلات  الزامی است . در حرکات  همزمان دو  چشم نیز باید  عضلات  هر دو چشم  هماهنگ عمل کنند .

عملکرد  این عضلات  بر عهده مغز  است و اختلال  در عملکرد  هر یک از عضلات  یا مغز،  منجر به استرابیسم  می شود .  سایر بیماری  های زمینه  ای چشم  که کاهش  بینایی  ایجاد می کنند،  مانند آب مروارید  و یا آسیب  های چشمی  نیز ممکن است  منجر به استرابیسم  شوند .  البته در  بسیاری  از کودکان  مبتلا به لوچی ، علت  دقیق آن مشخص  نیست و  استرابیسم  در کودکانی که سابقه  فامیلی این  بیماری را دارند، شایع تر است .

 علائم  شایع استرابیسم

  • انحراف چشم کودک به سمت داخل ، خارج،  بالا  یا پایین(  مهم ترین علامت)
  • ناتوانی در تدوام  تمرکز  چشم بر روی یک جسم
  • کج کردن سر به  یک سمت

شایع ترین انواع استرابیسم

ایزوتروپی مادرزادی

در این حالت  که شایع ترین  نوع استرابیسم  در نوزادان است ، چشم  به طرف داخل  منحرف می شود. معالجه  این بیماری  در اکثر موارد  توسط  جراحی انجام  می پذیرد .

ایزوتراپی تطابقی

یکی از انواع  شایع استرابیسم  در سنین  بالاتر از دو سال  است .  در این حالت برای  دیدن  شفاف  تر اشیا ، در فواصل  دور،  نزدیک  یا هر دو ،  یکی از  چشم ها به طرف  داخل منحرف  می شود .  این اختلال  با  تجویز  عینک و گاهی  عینک  دو کانونی  قابل درمان است،  ولی در صورت  عدم اصلاح ، جراحی  توصیه می شود .

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

اگزوتروپی

 یکی دیگر از  انواع شایع  استرابیسم  است .  در این حالت  با تمرکز  کودک بر  روی یک جشم  در فاصله  درو،  چشم به خارج  منحرف  می شود . این اختلال  ممکن است  به صورت  متناوب  به خصوص در هنگام  خستگی یا  بیماری دیده شود .  گاهی تنها  علامت  بیماری،  بستن  یکی از چشم  ها در نو  شدید خورشید است . درمان  این مشکل  در موارد خفیف  استفاده از عینک ، ورزش های  چشمی ، قرار دادن  پوشش بر روی  چشم و یا  منشور است ، ولی  در اغلب موارد  به خصوص در موارد، درمان  قطعی آن  جراحی می باشد .

لوچی کاذب  یا سودواسترابیسم

در این حالت  چشمان کودک  به طور کاذب منحرف  به نظر  می رسد،  در حالی  که واقعیت  این گونه  نیست.  به بیان  دیگر چشمان  کودک  به طور  کاذب همگرا یا واگرا به نظر  می آید، اما به واقع  چشم ها  هم محور هستند . حالت اول در نوزادان و کودکان  کم سن شایع  است  و ناشی  از پل  بینی پهن  و یا وجود  چین پوستی  بین بینی  و گوشه  داخلی  چشم می باشد . این وضعیت  با رشد  ساختمان  صورت به  تدریج از بین می رود .

در حالت دوم  که شیوع  کم تری دارند ، چشم  ها به طور  کاذب  انحراف  به خارج دارند، ولی  در واقع این گونه  نیستند  و این تلقی  ناشی از شکل  خاص ساختمان  صورت است .  برای اطمینان  از وجود استرابیسم  یا سود  و استرابیسم، توصیه  می شود  کودک تحت  معاینه های  کامل چشم  پزشکی قرار  گیرد .

درمان استرابیسم

درمان اختصاصی  لوچی در کودک، بر مبنای  معیار های  زیر انجام می شود:

سن کودک،  سلامت عمومی  و سابقه  پزشکی

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

4 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان