درمان خشکی چشم

بهترین روش درمان خشکی چشم چیست؟ آیا خشکی چشم سبب تغییر در بینایی فرد می شود ؟خیلی از افراد به هنگام مراجعه به مطب دکتر رضا عرفانیان سلیم از علائم خشکی چشم شکایت می کنند، و در رابطه با علت بروز و درمان آن سوال می پرسند، اگر شما هم پاسخ به این سوالات را نمی دانید، توصیه می شود ادامه مطلب را مطالعه کنید .

درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم

علل بروز خشکی چشم

در حالت کلی می توان گفت، هر موردی که سبب تغیر در کیفیت اشک شود، می تواند در نهایت سبب بروز خشکی چشم ها شود . اما اگر بخواهیم مهمترین دلایلی که سبب بروز خشکی چشم می شوند را نام ببریم می توان موارد زیر را لیست کرد :

 •  جراحی های داخل چشمی مثل کاتاراکت و جراحی های عیوب انکساری قرنیه مثل لیزیک لازک و … تا مدتی خشکی چشم را افزایش می دهند.
 • جراحی های مختلف پلک هم تا مدتی خشکی چشم را تشدید می‌کنند
 • عفونت های مختلف ویروسی و میکروبی باعث از بین رفتن غده های اشکی فرعی می‌شود و خشکی چشم ایجاد می‌کند.
 • بعضی دارو های پوستی بخصوص راکوتان خشکی چشم شدیدی ایجاد می‌کند.
 •  افزایش سن،هر چه سن افراد افزایش می یابد، سبب تغییر در کیفیت و تولید اشک می شود . همچنین در افراد مسن چربی پوست به نسبت کاهش پیدا می کند، در نتیجه ترشح چربی در چشم نیز به نسبت کمتر می شود که می توانند مقدار تبخیر لایه آبکی چشم را افزایش دهد .
 • بروز عوامل محیطی،تغییر در شرایط جوی و محیطی نیز می تواند از عوامل بروز خشکی چشم شناخته شود، قرار گرفتن در محیط های سرد و خشک می تواند سبب بروز خشکی چشم شود ، همچنین استفاده از شومینه و یا گرد و غبار شدید می تواند علائم خشکی چشم را تشدید کنند .
 • مصرف برخی دارو ها، گاهی افراد به دلیل وجود برخی از بیماری ها مجبور به مصرف دارو هستند، برخی از دارو ها ممکن است سبب خشکی چشم شوند، از جمله:مصرف دارو های ضد فشار خون، دارو های قلبی، دارو های ضد افسردگی، مصرف برخی از قطره های چشمی ، قرص های ضد بارداری و…
 • شرایط کاری فرد، گاهی افراد به دلیل شغلی که دارند از چشمان خود به مدت طولانی کار می کشند، پلک زدن متناوب برای پخش لایه اشک بر روی چشم ها ضروری است ، اگر فرد به مدت طولانی خیره شود و پلک نزند، علائم خشکی چشم شدید تر می شوند .
 • بروز تغییرات هورمونی، همچون شروع یائسگی، بارداری و… می تواند سبب تغییر در چربی لایه اشک شوند .
 • بسته نشدن پلک ها،گاهی به دلیل بروز مشکلات ساختاری، پلک ها کاملا بسته نمی شوند، همین امر سبب تبخیر اشک چشم می شود .
 • استفاده از لنز های تماسی، استفاده از لنز یکی از دلایل شایع خشکی چشم است، زیرا خاصیت لنز ها به گونه ای است که سبب جذب اشک می شوند، همچنین سبب کاهش حس قرنیه و کاهش پلک زدن نیز می گردد که می تواند خشکی چشم را نتیجه دهد .
دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

روش های شخیص خشکی چشم

انجام معاینه چشم توسط متخصص چشم می تواند به تشخیص علت خشکی چشم کمک کند . در طی این معاینه با مشاهده لایه اشک موجود در سطح چشم، خشکی چشم بررسی می گردد .
اندازه گیری حجم اشک های بیمار، پزشک شما ممکن است میزان تولید اشک شما را با استفاده از آزمایش Schirmer اندازه گیری کند. در این تست نوارهای کاغذ روغنی در زیر پلکهای زیرین شما قرار می گیرد. بعد از پنج دقیقه پزشک میزان نوار خیس شده با اشک شما را اندازه گیری می کند.
بررسی ترکیب شیمیایی اشک، در طی این روش متخصص چشم به بررسی مقدار املاح و پروتئین چشم می پردازد .
روش دیگری که برای بررسی خشکی چشم بررسی می شود ، با کمک رنگ آمیزی سطح چشم است ، در طی این روش رنگ های مخصوص را به نواحی خشک چشم می چسباند تا بررسی های بیشتر انجام دهند .

درمان خشکی چشم

بسته به شدت خشکی چشم ممکن است روش های درمانی مختلفی استفاده شود، درمان با دو روش جراحی و دارویی انجام می شود . دکتر رضا عرفانیان سلیم بعد از بررسی شرایط کامل بیمار بهترین روش درمان را انتخاب می کنند .

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

یازده + سه =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان