درمان تومور چشم

درمان تومور چشم

تومورهای چشم که تومورهای اوکیولار نیز نام دارند، همان طور که از نامشان پیداست، مرتبط با چشم هستند. تومور، مجموعه ای است از سلول ها که رشد غیر طبیعی دارند و می توانند بدخیم (سرطانی) و یا خوش خیم (غیر سرطانی) باشند.

متاستاتیک، یکی از شایع ترین انواع تومورهای چشم است، تومور ثانویه ای که به دلیل پخش شدن سرطان از یک بخش به سایر قسمت های بدن اتفاق می افتد و معمولا از ریه ها، سینه، روده و یا پروستات شروع می شود.

ملانوم چشم (اوکیولار ملانوما) در بزرگسالان و در چشم ها تشکیل می شود. البته احتمال بروز این تومور بسیار کم است.

درمان تومور چشم

درمان تومور چشم

علائم و نشانه های تومور چشم

خال های چشمی، همانند خال های پوستی زمانی ظاهر می شوند که سلول های خاصی با هم رشد می کنند. ممکن است شما متوجه نقاط قهوه ای رنگی داخل و یا روی چشم شوید. این خال ها و نقاط معمولا در مشیمیه، عنبیه و یا بافت همبند چشم رشد می کنند.

تومور چشم ابتدا به صورت نقاط سیاه رنگ بر روی عنبیه (بخش رنگی چشم) ظاهر می شود. در صورت مشاهده چنین موردی سریعا باید به پزشک مراجعه شود. افراد مبتلا به تومور چشم، با علائمی مانند تاری دید مواجه می شوند.

در بسیاری از بیماران، تومور چشمی با علامت و نشانه ای همراه نیست و اغلب در معاینات روتین چشمی تشخیص داده می شود.

تومورهای چشمی خوش خیم

تومورهای چشمی خوش خیم، بر روی پلک ها و یا داخل دیواره چشم رشد می کنند. این تومورها هم چنین می توانند ناشی از رشد غیر طبیعی رگ های خونی داخل و یا اطراف چشم نیز باشند، که اصطلاحا همانژیوم نام دارد.

همانژیوم کوروئیدال، یکی از شایع ترین انواع تومورهای چشم از نوع خوش خیم می باشد.

از جمله علائم تومورهای خوش خیم چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیرون زدگی چشم که معمولا با درد همراه است
 • قرمزی چشم
 • تغییر در وضعیت بینایی
 • سوزش، خارش و التهاب چشم
 • این که فرد احساس می کند چیزی داخل چشم است

تومورهای چشمی بدخیم

انواعی از سرطان ها می توانند بر روی چشم تاثیر بگذارند. سرطان های چشمی، بر روی بافت کاسه چشم (اوربیت) تاثیر می گذارند. این تومورها می توانند از یک خال ساده آغاز شوند، به همین خاطر توصیه می شود در صورت مشاهده خال در چشم، حتما به پزشک مراجعه شود.

از جمله علائم تومورهای بدخیم چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برق زدن نور در چشم
 • مشکلات بینایی و کاهش دید
 • گلوکوم

تشخیص اولیه سرطان، به درمان موثر آن کمک می کند.

تشخیص تومور چشم

چشم پزشک قادر به تشخیص تومورهای خوش خیم و بدخیم می باشد. جهت تشخیص قطعی، قسمتی از خال برداشته و جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

توده های داخل چشم معمولا حاشیه مشخص و برآمدگی کمی دارند (ظاهر صاف دارند). تومورهای بدخیم، شکل نامنظم و تغییرات رنگدانه ای دارند و در قسمت بالای آن مایع دیده می شود.

پزشک جهت تشخیص قطعی تومور چشم از تست های تشخیصی نیز کمک می گیرد. تست هایی از قبیل:

 • معاینه چشمی. پزشک به بررسی داخل و خارج چشم می پردازد. بزرگ شدن رگ های خونی داخل چشم می تواند نشانه ای باشد از وجود تومور داخل چشم.
 • اولتراسوند چشمی. این تست، تصاویر دقیقی از داخل چشم را در اختیار پزشک قرار می دهد.
 • مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی. تست تصویربرداری از داخل چشم.
 • بیوپسی. در این روش، سلول تومور از چشم و با استفاده از سوزن گرفته می شود. سلول ها زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در صورت تشخیص تومور چشم، تست های تصویربرداری بیشتری به منظور تعیین پخش شدن سرطان به سایر قسمت های بدن انجام خواهد شد.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان تومور چشم

تومورهای خوش خیم

تومورهای خوش خیم در قسمت خارجی چشم، اغلب با جراحی برداشته می شوند. تومورهای داخل چشم نیز باید هر شش ماه یک بار بررسی و معاینه شوند، تا هر گونه تغییر در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

تومورهای بدخیم و سرطانی

هدف از درمان تومورهای بدخیم چشم، به حداقل رساندن احتمال پخش شدن سرطان و حفظ سلامت بینایی چشم ها می باشد. درمان با توجه به نوع و درجه سرطان و شرایط جسمانی بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

گزینه های درمان عبارتند از:

 • جراحی، که یکی از شایع ترین روش های درمان است و بخشی از چشم با توجه به اندازه و وسعت پخش شدن سرطان، برداشته خواهد شد.
 • درآوردن چشم، که در برخی موارد تخلیه چشم تنها راه درمان خواهد بود.
 • رادیوتراپی، در این روش، اشعه باعث نابودی سلول های سرطانی می شود.
 • لیزر درمانی، که امواج لیزر به کوچک شدن تومور کمک می کند. این درمان عوارض کمتری را نسبت به جراحی و یا رادیوتراپی به همراه دارد.

نتیجه گیری

در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی در چشم ها حتما باید به پزشک مراجعه شود. انواع مختلفی تومور چشمی وجود دارد که بسیاری از این تومورها ضرری را به همراه ندارند و نیازی به درمان نیست. اما خوش خیم و بدخیم بودن این تومورها باید مشخص شود.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

20 − 16 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان