جراحی DCR چشم

جراحی داکریوسیستوراینوستومی

اشک ریزش یکی از مشکلاتی است که در بزرگسالان و کودکان مشاهده می شود. یکی از علت های اشک ریزش، انسداد مجاری اشکی است.  معمولاً درمان انسداد مجاری اشکی در بزرگسالان از طریق جراحی صورت می گیرد. درمان انسداد اشکی به روش جراحی در بزرگسالان جراحی داکریوسیستوراینوستومی یا جراحی DCR چشم نامیده می شود که در ادامه، دکتر رضا عرفانیان سلیم، متخصص جراحی های چشم در تهران، در مورد این جراحی توضیحاتی را ارائه خواهند داد.

جراحی DCR چشم

جراحی DCR چشم

جراحی داکریوسیستوراینوستومی چیست؟

جراحی داکریوسیستوراینوستومی یا DCR عملی است که در آن متخصص چشم و جراح چشم برای رفع انسداد مجرای اشک، بیشتر در بالغین، و به ندرت در کودکان، اقدام به جراحی می کند. در عمل DCR چشم، بین چشم و بینی مسیری برای عبور اشک ایجاد می شود.

جراحی DCR چگونه انجام می شود؟

در این جراحی، متخصص جراحی چشم، یک کانال جدید اشکی جهت خروج اشک از چشم به داخل بینی ایجاد می کند؛ یعنی یک حفره استخوانی به قطر بند انگشت در داخل استخوان گوشه داخلی چشم، بین دیواره داخلی حدقه و دیواره خارجی بینی، ایجاد می شود. مخاط کیسه اشکی به مخاط بینی متصل می شود که از طریق آن، اشک از حفره چشم خارج و به سمت بینی منتقل می شود.

شیوه های مختلف جراحی DCR چشم

این جراحی به دو شیوه انجام می شود:
• در نوع اول جراحی DCR، جراح چشم با ایجاد برش پوستی در سمت داخل چشم بر روی دیواره بینی به استخوان اشکی دسترسی پیدا می کند. سپس استخوان را برداشته و جراحی ادامه پیدا می کند. این روش باز کردن مجرای اشکی از بیرون (External DCR) نامیده می شود.
• در نوع دوم این جراحی، جراح چشم از طریق آندوسکوپ از راه داخل بینی به استخوان اشکی دسترسی پیدا می کند و اقدام به جراحی DCR چشم می کند. در این روش جراحی که به جراحی DCR آندوسکوپیک شناخته می شود، برش پوستی وجود ندارد و به همین دلیل اسکار یا زخم بر روی پوست به جا نخواهد ماند.

مزایای روش DCR آندوسکوپیک نسبت به روش باز کردن مجاری اشکی از بیرون

• در روش اندوسکوپیک اسکاری بر روی بینی باقی نخواهد ماند؛
• در حدود۶۰ درصد بیماران مبتلا به انسداد مجرای اشکی همزمان با مشکلات داخل بینی هم مواجهند، مانند انحراف تیغه بینی سینوزیت و پولیپپ و … گاهی وجود این مشکلات، شانس موفقیت جراحی External DCR را که از طریق پوست انجام می شود، کاهش می دهد. در این موارد بهتر است که جراحی به طریقه آندوسکوپی و از راه بینی و با همکاری جراح چشم و جراح گوش حلق و بینی انجام شود تا همزمان با جراحی مجرای اشک، این مشکلات داخلی بینی هم برطرف شود. به این ترتیب شانس موفقیت جراحی افزایش پیدا می کند.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

اهمیت انتخاب بهترین جراح چشم در تهران

چشم یکی از مهم ترین اعضای صورت است که علاوه بر زیبایی، وظیفه انتقال تصاویر اطراف به مغز و در نتیجه دیدن محیط اطراف را دارد. یک جراح چشم خوب در تهران با تجربه و مهارت خود، ضمن حفظ سلامت و بینایی فرد، با انتخاب روش جراحی مناسب برای انسداد مجرای اشک، شانس موفقیت عمل را تا بیش از ۹۵ درصد افزایش می دهد.
دکتر رضا عرفانیان سلیم، جراح و متخصص جراحی های چشم در تهران، از سال 1390 انجام جراحی مجاری اشکی به روش آندوسکوپیک را آغاز کردند و تاکنون بیش از 800 جراحی موفق دی سی آر آندوسکوپیک داشته اند. این میزان جراحی بالاترین میزان در ایران است.

 

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

13 + چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان