جراحی زیبایی پلک

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی در پلک های بالا و پایین از نظر اساس تفاوت زیادی دارد، در پلک های بالا هدف بلفاروپلاستی بازسازی پوست و چربی به نحوی هست که ضمن حفظ فرم و نسبت های طبیعی پلک و چشم، فضای پشت پلک یعنی فاصله خط مژه تا شیار پلکی بازتر بشود و چین پوستی بالای این شیار دارای انحنای طبیعی باشد و همینطور هنگام پلک زدن لبه های پلک بهم برسند و شب ها چشم باز بماند.
در پلک های پایین هدف اصلی برطرف کردن برامدگی و گود رفتگی های ناشی از بیرون زدگی چربی و افتادگی چربی زیر ناحیه چشم ، و تبدیل آن به یه سطح صاف تر می باشد

علاه بر تاثیر شل شدن و بیرون زدن چربی در ناحیه پلک های بالا بر زیبایی ظاهری، این مورد می تواند میدان دید فردرا نیز تحت تاثیر بگذارد.

افرادی که خواهان بلفاروپلاستی هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که این شیوه جراحی کمکی به رفع افتاگی ابروها، چین و چروک و خطوط اطراف و کناره های چشم نمی کند، اما می تواند  از شدت این علائم بکاهد.

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی زمانی از سوی پزشک تجویز می شود که:

۱/ در پلک های بالا پف کردگی ناشی از بیرون زدن چربی دور چشم و شل شدن پوست پلک ، موجب کم شدن فضای قابل مشاهده پشت پلک( همانطور که قبل اشاره شد) و ایجاد حالت غمگینانه درناحیه چشم ها( وقتی فرد مخاطب به چهره و چشم نگاه می‌کند)، عمل بلفاروپلاستی می تواند تاثیر قابل توجهی در رفع این حالت داشته باشد
۲/ در پلک های پایین ناهمواری ها ( برجستگی ها و گود رفتگی ها) موجب ایجاد یک چهره خسته و بیشتر به نظر آمدن سن می‌شود که البته بلفارو پلاستی این را رفع می‌کند.

هر چند موارد بالا بیشتر در افراد میانسال و مسن بیشتر دیده می شود ولی حتی در افراد جوان هم که بنا به فرم صورت و زمینه ژنتیکی ، همچین حالتی را در ناحیه چشم دارند هم ،بسیار از عمل بلفاروپلاستی فایده می برند.

آمادگی و اقدامات قبل از بلفاروپلاستی

پیش از جراحی، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و مواردی مانند خشکی چشک، گلوکوم، آلرژی، مشکلات مربوط به تیروئید و یا دیابت می پردازد. پزشک هم چنین به معاینه کامل چشم بیمار نیز می پردازد تا وضعیت بینایی نیز مشخص شود.

رعایت موارد زیر نیز از سوی بیمار ضروری است:

  • قطع مصرف داروهایی مانند آسپیرین، داروهای حاوی آسپیرین و پلاویکس یا اسویکس و وارفارین یک هفته قبل از جراحی. این قبیل داروها با رقیق کردن خون، احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
  • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات. نیکوتین موجود در سیگار روند بهبود را به تاخیر می اندازد.
  • تهیه قطره چشمی و یا کمپرس یخ برای بعد از عمل.

توصیه می شود روز جراحی فردی از نزدیکان، بیمار را همراهی کند. چرا که به دلیل متورم بودن پلک ها، انجام برخی فعالیت ها برای بیمار دشوار خواهد بود.

روند بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی با بی حسی موضعی و بندرت بیهوشی انجام می‌شود . معمولا چند ساعت پس ار عمل با هشیاری کامل و پایداری علائم حیاتی بیمار قابل ترخیص است و بیمار همان روز از بیمارستان مرخص می شود.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

اقدامات و مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

آن چه که در طول سپری شدن دوره نقاهت مهم است، این است که بیمار تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند. معمولا جهت تسکین درد، داروهای مسکن برای بیمار در نظر گرفته می شود. اما هم چنان مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی ممنوع می باشد.

بعد از بلفاروپلاستی، احتمال مشاهده کبودی و تورم اطراف چشم ها و پلک ها کاملا طبیعی است و بعد از گذشت چند روز برطرف خواهد شد.جهت کاهش تورم می توان دو روز اول جراحی از کمپرس یخ استفاده کرد.

احتمال می رود بیمار با علائمی از قبیل تاری دید و یا حساسیت به نور و پف کردن پلک ها بعد از جراحی کاملا طبیعی است، اما در صورت ادامه دار شدن حتما با پزشم خود تماس بگیرید.

بیمار باید تا جایی که می تواند در منزل استراحت کند. انجام فعالیت های سنگین بدنی مانند ورزش کردن به مدت حداقل سه هفته ممنوع است.

استفاده از عینک آفتابی به منظور محافظت از چشم ها در برابر باد، ذرات گرد و غبار و نور خورشید توصیه می شود. بیماران باید بدانند که چشم ها بعد از جراحی، بیش از هر زمان دیگری حساس خواهند بود.

بعد از جراحی باید از مالیدن چشم ها با دست خودداری شود. این کار باعث آسیب دیدن بخیه ها می شود.

توصیه می شود بعد از جراحی، پلک ها با قطره های چشمی و یا پمادهای تجویز شده از سوی پزشک تمیز شوند.

در خصوص اسکارهای این جراحی باید بگوییم، جراح با دقت تمام، برش ها را در چین  های پوست اطراف پلک می زند تا کمترین میزان اسکار مشخص باشد.

نتایچ بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی نتایج ماندگار و درخشانی را به همراه دارد ، به خصوص اگر بیمار نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند. بیماران باید در طول سپری شدن دوره نقاهت صبوری به خرج دهند، چرا که نتایج نهایی این روش جراحی با برطرف شدن کامل تورم پلک ها مشخص خواهد شد و گاهی چند ماه طول می کشد تا از میزان تورم پلک ها کاسته شود.

در پایان خاطر نشان شویم که روند افزایش سن بر روی پلک ها اثر می گذارد و شاهد افتادگی پلک ها خواهیم بود. اما هرگز میزان افتادگی به اندازه قبل از جراحی نخواهد بود.

پاسخ

نوزده − هفده =

Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان