جراحی آب مروارید

آب مروارید یک نوع اختلال بینایی است که ممکن است در تمام سنین دیده شود، در طی بروز آب مرواید به مرور زمان عدسی چشم، کدر می شود. در حقیقت آب مروارید عبارت است از، کدورت عدسی چشم . عدسی یا همان لنز داخل چشم، بافت پروتئینی در بدن است که بدون مویرگ و رشته های عصبی است.
شکست نور و تنظیم شدن نور، وظیفه عدسی چشم است . لازم است تا برای درمان، پزشک متخصص چشم نوع آب مروارید را تشخیص هد تا بنا بر آن بهترین راهکار را انتخاب کند .

دلیل کدر شدن عدسی چیست؟

به مرور زمان پروتئین هایی که در عدسی وجود دارند، کدر می شوند و در بینایی فرد اختلال ایجاد می کند، گاهی عامل ژنتیک در آن دخیل است و گاهی هم سن فرد .
اشخاصی که به دلیل شغلی که دارند، بیشتر از حد معمول در نور آفتاب می ایستند، برای جلوگیری از بروز آب مروارید بهتر است از عینک های آفتابی استفاده کنند تا بتوانند با این کار از نور ماورابنفش جلوگیری کنند .

علل بروز آب مروارید در سنین بالا

ثابت شده است که نور ماورابنفش می تواند باعث بروز آب مروارید شود .
وارد شدن ضربه، نیز می تواند دلیل بروز آب مروارید شناخته شود، زیرا شوکی که به طور ناگهانی به عدسی وارد می شود، سبب کدر شدن آن میگردد. منظور از ضربه، ضربه های بسیار شدید و ناگهانی است، خارش ، مالش و… تاثیری در بروز این بیماری ندارد .
علل دیگر بروز آب مروارید، گاهی مصرف برخی از دارو ها شناخته می شود. دارو هایی که در مدت زمان طولانی مصرف می شوند، می تواند هم باعث بروز آب مروارید شوند و هم باعث آب سیاه شود .
دارو هایی که به منظور روحی و روانی استفاده می شوند، ریسک آب مروارید را به مراتب بیشتر می کنند .
تورم داخل چشم نیز می تواند، با گذشت زمان سبب آب مروارید شود .
ابتلا به برخی از بیماری ها همچون دیابت و یا سابقه جراحی های چشمی، خطر کدورت عدسی را افزایش می دهند.

تمام این مواردی که بیان شد، از علل بروز آب مروارید در سنین بالا است، متاسفانه گاهی نوزاد که به دنیا می آید، به دلیل وجود عفونت های مختلف ممکن است دچار آب مروارید شود .
در نتیجه این تصور اشتباه است که برخی فکر می کنند آب مروارید تنها در افراد مسن بروز پیدا می کند . اما باید این نکته را در نظر بگیرید که سن، در بروز اختلال آب مروارید دخیل است و هر چه سن فرد بالا رود این احتمال بیشتر می شود .

جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید

روش معاینه برای بررسی آب مروارید

دکتر رضا عرفانیان سلیم متخصص چشم، بیان می کنند که بهترین روش تشخیص آب مروارید ، معاینه دقیق چشم است. چشم پزشک در طول معاینه تمام دلایلی که سبب کم سویی فرد شده است را بررسی می کند و بعد از معاینه تعیین می کند که آیا دلیل دید کم بیمار ، آب مروارید است یا علل دیگری سبب کاهش بینایی فرد شده است، از جمله این موارد شامل آسیب های شبکیه و عصب بینایی.

بیوشیمی خون

برای ارزیابی بیمار از نظر نوع مناسب ایمپلنت لنز داخل چشمی لازم است . بیوشیمی خون ضرورت ندارند مگر آنکه بیماری، در سن پایین یا در زمینه بیماری سیستمیک ایجاد شده باشد. .

شرح حال بیمار با اختلال آب مروارید

از دست رفتن تدریجی و بدون درد بینایی.
آزردگی چشم در برابر نور شدید، بینایی ممکن است در نور شدید بدتر شود .
برخی بیماران ممکن است به دو بینی در یک چشم دچار شوند و اطراف نور هاله ببینند . برخی دیگر ممکن است متوجه شوند بدون عینک می توانند بخوانند (در کاتاراکت با هسته اسکلروتیک ممکن است قدرت همگرایی عدسی افزایش یابد ).
در شیرخواران ممکن است آمبلیوپی یا نیستاگموس وجود داشته باشد .

سوالات متداول در رابطه با علل بروز آب مروارید

آیا در تاریکی مطالعه کردن می تواند علل بروز آب مروارید شناخته شود ؟

در تاریکی مطالعه کردن، تنها سبب وارد شدن فشار به چشم می شود ، اما نمی تواند علل بروز آب مروارید شناخته شود .

آیا آب مروارید به سبب استفاده بیش ازحد چشم در افراد بروز پیدا می کند ؟

با این همه در بین مردم باور های غلطی برای بروز بیماری های چشمی وجود دارد، برخی معتقدند که استفاده از چشم می تواند آب مروارید را در افراد به وجود آورد . استفاده از چشم باعث خستگی در فرد می شود اما نمی تواند به عدسی ، قرنیه و… آسیب وارد کند.

آیا لنزی که در طی جراحی استفاده می شود ، مدت دار است ؟

لنزی که در جراحی آب مروارید جایگذاری می گردد، به صورت دائم است، ماندگاری دارد و نیاز به تعویض ندارد .

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان

کاتاراکت مادرزادی باید برای جلوگیری از آمبیلوپی، به صورت اورژانس درمان شود . تصمیم گیری برای جراحی ، به تاثیر کاتاراکت بر دید و زندگی بیمار بستگی دارد .

جراحی

معمولا عمل با بی حسی موضعی انجام می شود و در طی آن عدسی کدر شده با یک عدسی مصنوعی جابه جا می شود . فیکوامولسیفیکاسیون و سپس آسپیراسیون مواد لنز و قرار دادن لنز مصنوعی داخل چشمی ، بیماری را درمان می کند . عوارض اختصاصی عبارتند از: کدورت کپسول خلفی ، از بین رفتن رطوبت زجاجیه و اندوفتالمیت. معمولا این عمل جراحی یک روزه است . مراقبت های پس از عمل عبارتند از : قطره های استروئیدی ، قطره های آنتی بیوتیک ، اجتناب از ورزش سنگین و ترومای چشمی .

عوارض جراحی آب مروارید

عوارضی ندارد ، به جز کاهش کیفیت زندگی به دلیل کاهش شدت بینایی.در مورد کاتاراکت وابسته به سن ، با درمان پیش آگهی خوب است . در صورت وجود بیماری های همراه ممکن است بعد از جراحی بینایی فرد به حد مطلوب نرسد .

بهترین زمان برای جراحی آب مروارید

در زمان های گذشته مردم بر این باور بودند ،زمانی که مروارید پر شود، بهترین زمان برای جراحی است. خوشبختانه امروز این مطلب صحت ندارد، دلایل زیادی هم وجود دارد که نقص این مطلب را ادا می کند . یکی از این دلایل، تکنیک و تکنولوژی های در زمان گذشته، مسلما قابل مقایسه با زمان حال نیست .
اشخاصی که سن بالایی دارند و یا شغل آن ها نیاز به دید خوب ندارد، می توانند این جراحی را مقداری به عقب موکول کنند، اما بهتر است در انتخاب زمان جراحی با پزشک خود مشورت کنید .

بعد از جراحی آب مروارید

بعد از عمل آب مروارید بیمار به سرعت می تواند کار های روز مره خود را شروع کند، اما برای انجام فعالیت های سنگین بهتر است تا چند هفته صبر کند .
بسیار مهم است که دارو های تجویز شده بعد از عمل طبق دستور مصرف شود و فراموش نکنید که معاینات دوره ای پس از عمل برای کنترل روند بهبودی چشم لازم است.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

چهار × یک =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان