جراحی آب مروارید چه زمانی مناسب است؟

کم بینایی بعلت آب مروارید یکی از مهم‌ترین و شایعترین علل ناتوانی در دوران کهولت می باشد و جراحی آن یکی از شایعترین عمل های جراحی می باشد. بسیاری از افراد زمانی که پدر یا مادرشان با این عاضه روبرو می شوند سریعا نگران شده و سوالاتی را در زمینه این بیماری با چشم پزشکان در این مورد مطرح می سازند. یکی از این سوالات، بهترین زمان انجام عمل آب مروارید است. پیش از بررسی این موضوع، صحبت های دکتر رضا عرفانیان، جراح و فوق تخصص بیماری‌های چشم، را در مورد کاتاراکت (آب مروارید) می شنویم.

دکتر عرفانیان، جراح و فوق تخصص بیماری‌های چشم در تهران

مهم ترین پرسش هایی که در حوزه آب مروارید چشم مطرح می شود را گرداوری کرده ایم و در ادامه نوشتار در قالب بخش های مختلفی بدان ها پاسخ خواهیم گفت.

  •  آب مروارید چیست؟
  •  چه زمانی مناسب ترین زمان برای جراحی آب مروارید می باشد؟

آب مروارید چیست؟

آب مروارید عارضه ای است که در طی آن عدسی شفاف چشم با افزایش سن دچار کدورت می‌شود و افرادمبتلا با مشکلاتی همچون تاری دید و یا عدم وضوع در هنگام بینایی دقیق روبرو خواهند بود.
آب مروارید ها انواع مختلفی که دارد که در افراد مختلف روی می دهد.
مهم ترین روش درمان آب مروارید جراحی چشم ها است که تا حد زیادی در بهبودی وضعیت بینایی افراد اثر گذار است. از این رو افرادی که آب مروارید می گیرند برای روند درمان اقدام می کنند.
اما مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است که جراحی در اولین مراحل آب مروارید انجام نمی شود بلکه باید در مناسب ترین زمان جراحی انجام شود.
بسیاری از افراد در این زمینه نگران و دغدغه مند هستند و می پرسند که بهترین زمان جراحی آب مروارید چه زمانی است؟.

تفاوت چشم نرمال و کاتاراکت

تفاوت چشم نرمال (تصویر سمت چپ) و چشم دارای آب مروارید (تصویر سمت راست)

بهترین زمان انجام عمل آب مروارید چه زمانی است؟

بر طبق اظهارات دکتر رضا عرفانیان سلیم، متخصص چشم و جراح چشم در تهران، افرادی که برای درمان آب مروارید به ایشان مراجعه می کنند از رایج ترین سوالاتی که از وی پرسیده می شود این است که زمان جراحی آب مروارید من چه زمانی است؟ آیا زمان عمل آب مروارید من رسیده است یا خیر؟.
واقعیت این است که بسیاری از افرادی که تحت معاینات پزشکی قرار می گیرند میزان شدت بیماری آب مروارید تعیین می شود. بر طی پیشرفتی که بیماری داشته است و نیز بر طبق اینکه فرد تا چه اندازه به بینایی نیاز دارد صلایحت یا عدم صلاحیت افراد برای جراحی تعیین می شود.
در واقع افراد مختلف نیازهای بینایی متفاوتی دارند از این رو زمانی که برای جراحی چشم و آب مروارید نزد پزشکان مراجعه می کنند پزشکان تمامی شرایط ان ها را مورد بررسی قرار می دهند تا تصمیمی درست در زمینه جراحی اتخاذ کنند.
مثالی که در زمینه تفاوت نیاز به بینایی در افراد متفاوت وجود دارد می توان به فردی اشاره کرد که راننده تاکسی است و فردی که در منزل است و به اقدامات ساده روزمره مشغول است. قطعا مورد اول برای جراحی بینایی در اولویت قرار دارد.
در گذشته اعتقاد در زمینه زمان مناسب برای جراحی آب مروارید متفاوت بود و گفته می شد که آب مروارید باید پیشرفت زیادی داشته باشد یا به اصطلاح آب مروارید رسیده شود. اما این روزها با رشد و گسترشی که در دانش پزشکی رخ داده است این اعتقاد کنار گذاشته شده و معیار پزشکان برای تعیین زمان جراحی این است که این بیماری تا چه میزان اختلال بینایی و تاری دید ایجاد کرده است.

نتیجه گیری

در پایان مهم ترین نکته ای که باید یادآور شویم این است که جراحی آب مروارید حتما باید به دست پزشکانی انجام شود که در این زمینه تجربه و مهارت های تشخیصی و عملی قابل توجهی دارند. از این رو حتما باید در هنگام گزینش چشم پزشک نهایت دقت و وسواس را داشته باشید تا نتیجه جراحی با بالاترین موفقیت انجام شود. خوش بختانه در سطح کشور شاهد فعالیت های گسترده از سوی پزشکان موفقی هستیم که می توانند بخش عمده ای از نگرانی های ما را برطرف کنند و بهترین برنامه درمانی را برای آب مروارید چشم ها داشته باشند. در صورتی که متوجه شدید که تاری دید دارید و این تاری در کارهای روزمره یتان اختلال ایجاد کرده، بدانید که بهترین زمان برای انجام عمل آب مروارید فرا رسیده است.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

17 + 15 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان