همه چیز درباره تنبلی چشم

بهترین راه درمان تنبلی چشم چیست؟ علائم تنبلی چشم کدامند؟ آیا شما هم دچار تنبلی چشم شده اید و به دنبال روش درمان آن هستید؟ در ادامه به بررسی علائم تبلی چشم و بهترین روش درمان با آن ها می پردازیم با ما همراه باشید .

تنبلی یا همان آمبلیوپی چشم در 3 درصد افراد دیده می شود. این اختلال بیشتر در افرادی ایجاد می شود که چشمان آن ها در دوران کودکی بخصوص قبل از ۶سالگی از یکی از چشم ها تصویر بینایی واضحی به قشر بینایی مغز ارسال نشود، در نتیجه توانایی پردازش بینایی در مغز مربوط به آن چشم تکامل کافی پیدا نمی کند. اگر این قابلیت تا حداکثر ۹ سالگی به حد نرمال نرسد، تا آخر عمر این نقیصه بینایی باقی خواهد ماند و قابل درمان نخواهد بود.
تنبلی چشم ها معمولا تنها در یک چشم دیده می شود. مهم‌ترین علل ایجاد تنبلی چشم وجود عیب انکساری زیاد و غیر قرینه( در یک چشم بیشتر از طرف دیگر باشد) و وجود انحراف چشم و گاهی اوقات کدر بودن مسیر دید یک چشم مانند آب مروارید مادرزادی هستند.
همین عوامل سبب می شود که مغز برای دید بهتر، چشم سالم را انتخاب کند.

 همه چیز درباره تنبلی چشم

علائم تنبلی چشم چیست؟

بیشتر تنبلی چشم در کودکان زیر 6 سال دیده می شود، اگر کودک توانایی بیان مشکلات خود را داشته باشد معمولا از کاهش بینایی شکایت می کند.
متاسفانه گاهی هم دیده می شود که کودک شکایتی از بینایی خود ندارد در نتیجه بیماری پیشرفت می کند و سبب ایجاد انحراف چشم و… می گردد در نتیجه درمان به مراتب مشکل تر می شود .
همچنین در صورتی که تنبلی چشم به دلیل عیوب انکساری چشم رخ دهد، تشخیص آن به مراتب مشکل تر و توصیه می شود والدین توجه کافی به دید کودک خود داشته باشند تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنند.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی مب باشد.
آدرس: تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

بهترین روش درمان تنبلی چشم

اگر که تنبلی چشم را در همان مراحل ابتدایی خود تشخیص دهیم کار آسان تر است و درمان سریع تر انجام می شود . یکی از روش های درمان اینگونه است که متخصص چشم، چشمی که سالم است را با کمک درپوش های مخصوص می بندد، تا مغز را وادار به دیدن با چشم تنبل کند، درمان با این روش ممکن است چند ماه تا چند سال زمان ببرد.
یکی دیگر از روش درمان هم اینگونه است که بعد از تشخیص علل تنبلی چشم، در صورتی که این تنبلی ناشی از عیوب انکساری چشم باشد می توان با کمک عینک یا لنز درمان را انجام داد.
اما اگر تنبلی چشم تنها به دلیل ایجاد انحراف چشم رخ دهد ، تنها روش درمان جراحی است .

آیا راهی برای جلوگیری از تنبلی چشم وجود دارد ؟

بهترین راه برای جلوگیری از بروز تنبلی چشم در کودکان این است که کودک بعد از تولد بین ۶ تا۱۲ ماهگی و سپس بین ۳ تا ۴ سالگی ، توسط متخصص چشم معاینه شود .خوشبختانه امروزه طرحی برای جلوگیری از بروز تنبلی چشم کودکان در مهد کودک ها اجرا شده است که چشمان کودک به صورت رایگان تحت معاینه قرار می گیرد. در نتیجه توصیه می شود که اگر وضعیت سلامت چشمان کودک خود را بررسی نکرده اید حتما در این طرح شرکت کنید تا از سلامت چشمان کودک خود مطمئن شوید.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

16 + 17 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان