بهترین سن برای عمل انحراف چشم

چشم ها یکی از مهم ترین اجزای صورت محسوب می شوند، این عضو مهم صورت می تواند گاهی دچار اختلالاتی مانند انحراف چشم، بیماری های چشمی و … شود. اغب والدین کودکان در زمان مراجعه به پزشک این سوال را می پرسند که علت اصلی بروز این مشکل چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص بهترین سن برای عمل انحراف چشم، درصد موفقیت عمل جراحی انحراف چشم، احتمال خطرات ای جراحی برای شما صحبت کنیم.

انحراف چشم چیست؟

توضیحات کامل در مورد استرابیسم را از زبان دکتر عرفانیان (چشم پزشک و جراح چشم در تهران) را خواهیم شنید.

مراحل رشد و تکامل چشم چیست؟

قبل از بررسی بیماری های مربوط به چشم بهتر است که ابتدا در رابطه با روند رشد و تکامل چشم آگاهی کامل داشته باشید. زمانی که نوزاد متولد می شود، در ابتدا دید کاملی از رنگ ها ندارد و حداکثر یک متر بیشتر بینایی دارد، به مرور زمان این روند بهبود پیدا می کند یعنی در یک سالگی دید در حد ۱/۱۰ و دید رنگ کامل می‌شود، اما در شش ماهگی شیرخوار توانایی تمرکز طولانی به اشیا یا افراد را پیدا می کند.

پس تکامل بینایی در ماه های اول تولد بسیار سریع است و باید یک تصویر واضح در شبکه یا همان پرده چشم تشکیل و به قشر بینایی مغز ارسال شود، این تصاویر باید بر شبکیه هر دو چشم تشکیل شود، تصاویر تشکیل شده بر شبکیه باید کاملا مشابه هم باشند تا زمانی که این دو تصاویر به مغز می رسند، مغز این دو تصویر را یکی کند، نتیجه این روند دید کامل چشم ها می باشد.
دید دو چشم نعمتی بزرگ است که هر گونه اختلال در روند بینایی افراد می تواند برای فرد بسیار ناخوشاید و ناراحت کننده باشد. بهتر است هر گونه اختلال چشمی در کودکان تا سن ۵ الی ۶ سالگی درمان شود و اگر تشخیص و درمان زودت باشد نتیجه بهتر و آسان تر و سریعتر خواهد بود.

پس می توان گفت، زمانی که چشم به طور طبیعی رشد و تکامل کامل پیدا می کند، دید طبیعی دو چشمی ایجاد می شود.
بیماری هایی همچون، انحراف چشم، افتادگی پلک، آب مروارید مادرزادی، عیوب انکساری بالا و… در هر کدام از چشمان سبب می شود تا تصویر کامل و واضح تشکیل داده نشود.

زمانی که تصویر واضح تشکیل نشود دو بینی ایجاد می شود یا بین وضوح تصاویر ارسالی به مغز تفاوت زیادی ایجاد می‌شود. معمولا مغز این تصویر ناواضح را حذف می کند و همین امر سبب می شود که فرد تنها از یک چشم برای دیدن استفاده کند، که این امر آغاز کننده مشکل تنبلی چشم است بطوری که قشر بینایی مربوط به پردازش بینایی چشم مشکل دار تکامل پیدا نمی کند. برای اصلاح تنبلی چشم تا ۶ الی۷ سالگی و با شانس کمتر تا ۹ سالگی فرصت هست.
تنبلی چشم (Ambyopia) سبب می شود که دید کامل چشم تنبل، دید دو چشمی و دید سه بعدی ایجاد نشود.

آیا ژنتیک نقشی در انحراف چشم دارد؟

دکتر عرفانیان، جراح چشم و بیماری های چشمی در خصوص این پرسش، توضیحات کامل را ارائه خواهند کرد.

رابطه انحراف و تنبلی چشم چیست؟

این یک رابطه دو طرفه است، به این معنی که در صورت بروز انحراف چشم، به طور طبیعی فرد از چشمی که دچار انحراف چشم است ناخود آگاه استفاده نمی کند که در نهایت تنبلی چشم نتیجه می شود. در ادامه صحبت های دکتر عرفانیان سلیم را در خصوص تنبلی چشم خواهیم شنید:

بهترین سن برای عمل جراحی انحراف چشم چه سنی است؟

انحراف چشم در هر سنی متفاوت است، تا سن قبل از دو سالگی بیشترین روند رشد و تکامل چشم طی می شود، رشد چشم نسبت به سایر اعضای بدن بسیار سریع طی می شود. در صورتی که تا قبل از سن۵ الی ۶سالگی هر گونه بیماری های مربوط به چشم از جمله انحراف چشم درمان نشود، سیر تکامل چشم طی نمی شود. اگر هر گونه انحراف و تنبلی چشم تا سن ۶سالگی برطرف شود، فرد می تواند در آینده دید دو چشمی و سه بعدی خوبی داشته باشد. در ابتدا از روش‌های غیر جراحی برای کنترل انحراف چشم (استرابیسم)استفاده می‌شود اگر این روش ها موثر نبودند از جراحی استفاده می شود.
خیلی از والدین در هنگام مراجعه به مطب دکتر رضا عرفانیان سلیم، برای درمان با استفاده از جراحی اظهار نگرانی می کنند که عمل جراحی نمی تواند روش درمانی خوبی برای کودکان باشد، لازم به ذکر است که باید هر گونه بیماری، تنبلی و یا انحراف چشم از همان سنین ابتدایی انجام شود تا چشم بتواند مسیر رشد و تکامل خود را طی کند .

درمان انحراف چشم

در مرحله اول برای درمان، متخصص و جراح چشم لازم است تا چشم را از نظر وجود عیوب انکساری چشم بررسی کند، چشم باید از نظر دور بینی، نزدیکی بینی ، آستیکمات و… بررسی شود، بعد از فراهم کردن بهترین دید با عینک لازم است تا وضعیت چشمان چند ماه بعد دو مرتبه بررسی شوند، در صورتی که تغییری در دید چشم ایجاد نشد، از روش بستن چشم سالم استفاده می شود این روند سبب می شود تا کودک برای دید از چشمی که دچار تنبلی شده است استفاده کند، بستن چشم یک نوع روش برای تقویت چشم ضعیف می باشد. در صورتی که استفاده از عینک در درمان انحراف چشم تاثیر نداشت، از جراحی استفاده می شود.

نکات مهم در مورد انحراف چشم و اقدامات قبل و بعد از جراحی

جراحی انحراف چشم به روش رزکشن

یکی از روش های درمان استرابیسم، جراحی با تکنیک رزکشن است که در فیلم زیر می توانید این تکنیک را به طور کامل مشاهده نمایید.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

5 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان