بهترین روش جراحی آب مروارید چشم

بهترین روش جراحی آب مروارید چشم

عمل آب مروارید چگونه است ؟دوران نقاهت بعد از عمل آب مروارید چشم چقدر است؟آیا عمل آب مروارید خطرناک است ؟جراحی آب مروارید بیشتر در سنین میانسالی و پیری رخ می دهد اگر شما هم نیاز به جراحی آب مروارید دارید و اطلاعات درستی در این رابطه ندارید، ادامه مطلب را مطالعه کنید .

آب مروارید کاتاراکت(Cataract) چیست؟

به کدورت عدسی چشم آب مروارید یا کاتاراکت می گویند، در یک چشم سالم، عدسی که کاملا شفاف است و نور وارد شده به چشم را بطور کامل از خود عبور می‌دهد، می تواند با تغییر انحنا و شکل خود، تصویر را بر روی شبکیه چشم متمرکز کند.
در پدیده پیرچشمی، که پس از سن ۴۰ سالگی بروز می کند، انعطاف پذیری عدسی کم شده و قادر به تنظیم تصاویر دیده شده در فواصل نزدیک، بر روی شبکیه نمی باشد و دید نزدیک تار می شود و فرد برای دید نزدیک مانند مطالعه، به عینک مطالعه نیاز خواهد داشت.
اما با افزایش بیشتر سن و ورود به دوره کهولت سن، عدسی شفافیت خود را از دست می دهد و نمی تواند همه نور وارد شده به چشم را از خود عبور دهد.به این پدیده آب مروارید می گویند.
در صورت پیشرفت کامل کدورت در حد آخر خود، عدسی به رنگ سفید مرواریدی در می آید که علت نام گذاری آب مروارید از آن گرفته شده است.
شایع ترین نوع آب مروارید ، همان کاتاراکت پیریsenile cataract است که شرح آن گفته شد. پیشرفت آن آهسته است و در ابتدا دید دور و یا نزدیک کم می شود، شماره عینک هر چند ماه یکبار تغییر می کند و پس از مدتی باقی جنبه های دید مختل شده و کار و زندگی فرد به زحمت می افتد.

بهترین روش جراحی آب مروارید چشم

بهترین روش جراحی آب مروارید چشم

انواع کاتاراکت

کاتاراکت مادرزادی

گاهی در همان بدو تولد، آب مروارید یک یا دو چشم وجود دارد (مادرزادی )که اگر شدید باشد لازم است در همان ماه های اولیه شیرخوارگی جراحی انجام شود . گاهی شدت کاتاراکت مادرزادی خفیف است اما به تدریج پیشرفت می‌کند و جراحی در سال‌های کودکی یا حتی جوانی انجام می شود.

کاتاراکت ضربه ای

هنگام ضربه به چشم، یکی از عوارض احتمالی ایجاد آب مروارید است.
بدنبال بعضی جراحی های داخل چشمی دیگر مانند جراحی آب سیاه یا شبکیه،امکان ایجاد کاتاراکت وجود دارد.
در افراد مبتلا به دیابت بروز آب مروارید زودتر و پیشرفت آن سریعتر می باشد
مصرف طولانی مدت بعضی دارو ها و در راس آنها داروهای کورتیکواستروئیدی موجب کاتاراکت خواهند شد.
آب مروارید ناشی از افزایش سنsenile cataract در همه افراد انسان بروز خواهد کرد در بعضی افراد زودتر و با پیشرفت سریعتر و شدیدتر و در بعضی دیگر دیرتر، خفیف تر و با سیر کند تر ولی به هر حال در همه افراد ایجاد خواهد شد
عواملی هستند که موجب بروز زود تر و شدید تر کاتاراکت می‌شوند مانند:
دیابت، سیگار، سابقه پرتودرمانی ناحیه سر و گردن و یا سابقه در معرض نور خورشید بودن برای سال‌های طولانی.
محافظت از نور خورشید، زندگی سالم و رژیم غذایی حاوی ویتامین ها به حد کافی بروز کاتاراکت را به تاخیر می اندازد.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان قطعی آب مروارید

درمان قطعی آب مروارید، جراحی است و سایر مطالبی که شنیده یا خوانده می‌شود که ممکن است با سایر روش های غیر جراحی مانند مصرف قطره، پماد و… آب مروارید برطرف می گردد ،در حد حرف بوده و هرگز ثبت علمی ندارند.
زمان جراحی کاتاراکت هنگامی است که شدت کاهش دید ناشی از آب مروارید به حدی باشد که کار و زندگی فرد را مختل کند.
البته افراد مختلف بسته به سبک زندگی و یا نوع فعالیت شغلی ، نیاز بینایی متفاوتی دارند که در تصمیم گیری برای زمان جراحی کاتاراکت موثر است.
امروزه با بکارگیری تکنیک های نوین و امکانات تکنولوژیک مدرن. جراحی کاتاراکت نه تنها برای بیماران راحت تر که نتیجه جراحی هم بسیار مطلوب است. در اکثر افراد جراحی کاتاراکت بدون بیهوشی انجام می شود و معمولا از هیچ بخیه ای استفاده نمی شود و فرد جراحی شده پس از مدت کوتاهی از جراحی به منزل خود مراجعت می کند.

کلام آخر

در اخر می توان گفت ، آب مروارید انواع مختلفی دارد، ممکن است آب مروارید به صورت مادرزادی از همان زمان تولد وجود داشته باشد یا در دوره کهنسالی و پیری دیده شود، بسته به انواع مختلف آب مروارید، از تکنیک های جراحی استفاده می شود. به هر حال بهترین روش درمان آب مروارید جراحی است، استفاده قطره های چشمی و مواردی از این قبیل نمی تواند تاثیری در درمان داشته باشد . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر رضا عرفانیان سلیم متخصص چشم در تهران تماس بگیرید .

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

دو × چهار =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان