اهمیت ویتامین آ برای سلامت چشم

یکی از مهم ترین عامل ها در سلامت بدن، تغذیه است. مصرف مواد مغذی نقش مهمی در سلامت اعضای بدن از جمله چشم ها دارد. شبکیه چشم انسان از سلول هایی تشکیل شده است که شکل مخروطی و استوانه ای دارند. سلول های شبکیه نور را به شکل یک واکنش عصبی دریافت و به مغز منتقل می کنند. برای انتقال این پیام عصبی، سلول های مخروطی، که برای دید در روز استفاده می شوند، و سلول های استوانه ای، که برای دید در شب مناسب هستند، به ویتامین آ نیاز دارند تا عملکرد مناسبی داشته باشند. به همین دلیل است که نقش ویتامین آ در سلامت چشم ها بسیار مهم است. در این مقاله سعی داریم به بررسی بیشتر اهمیت ویتامین آ در سلامت و عملکرد چشم ها بپردازیم.

 

ویتامین آ چه نقشی در عملکرد چشم ها دارد؟

به گفته دکتر عرفانیان ، جراح و متخصص چشم، برای درک تمام طیف نور وارد شده به چشم، لازم است که رنگدانه خاصی در سلول های شبکیه کار خود را به خوبی انجام دهد. در صورت کمبود ویتامین آ، این رنگدانه عملکرد خود را به خوبی انجام نداده است و درک بینایی به خصوص در مواقع کمبود نور(تاریکی) با اختلال مواجه می شود و در اکثر افراد شب کوری عارض می شود.

به غیر از شبکیه در قسمت های دیگر چشم هم ویتامین آ اهمیت زیادی دارد، از جمله قرنیه. اگر بدن با کمبود ویتامین آ مواجه باشد، قرنیه چشم با مشکل مواجه می شود و خشکی شدید چشم اتفاق می افتد.

کمبود ویتامین آ هنوز هم یکی از علل شایع نابینایی قابل پیشگیری به شمار می رود. این کمبود ویتامین در کشورهای توسعه نیافته هنوز هم بسیار شایع است. در مناطقی که سوءتغذیه در آن ها شایع است، کمبود ویتامین آ نه تنها موجب نابینایی در مادران باردار می شود بلکه حتی منجر به افزایش مرگ و میر مادران، تولد نوزادان نارس و حتی افزایش مرگ و میر نوزادان نیز می شود.

ویتامین A در سیستم ایمنی نیز نقش مهمی ایفا می کند و کمبود آن منجر به ضعف سیستم ایمنی و افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری هایی مانند مالاریا سرخک و اسهال می گردد.

 

ویتامین آ و نقش آن در سلامت چشم

ویتامین آ در چه مواد غذایی یافت می شود؟

خوشبختانه تمامی ویتامین ها به وفور در مواد غذایی مختلف یافت می شوند. ویتامین آ نیز در مواد غذایی مختلف وجود دارند و بهتر است که این ویتامین از طریق مواد غذایی به بدن وارد شود. مواد غذایی زیر سرشار از ویتامین A هستند:

  • گیاهان برگ دار
  • سبزیجاتی مانند هویج، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، فلفل دلمه ای قرمز، اسفناج، برگ چغندر، کاهو، گوجه فرنگی
  • تخم مرغ
  • میوه هایی مانند طالبی، انبه، گریپ فروت، هندوانه، زردآلو، نارنگی
  • غلات مانند لوبیا چشم بلبلی، نخود و …

ویتامین آ در غذاهای متنوعی به وفور یافت می‌شود و داشتن یک رژیم غذایی متعادل دلیلی برای کمبود ویتامین آ به جا نمی‌گذارد . ویتامین آ در تمام گیاهان برگ دار ، گیاهانی با رنگ نارنجی مانند هویج ، کدو حلوایی ، سیب زمینی شیرین و طالبی و همینطور در تخم مرغ به مقدار زیادی وجود دارد که مصرف  آنها  از کمبود این ویتامین جلوگیری می کند

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

نوزده + چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان