افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان

علت افتادگی پلک در کودکان چیست ؟ در حقیقت افتادگی پلک فوقانی با نام پتوز نیز شناخته شده است  . پتوز ممکن است در دو حالت  خفیف  و یا شدید باشد ، در صورتی  که پتوز شدید رخ دهد،  ممکن است حتی تمام مردمک چشم  را نیز بپوشاند .  اگر پتوز تمام  مردمک چشم را بپوشاند  می تواند سبب اختلال در دید  فرد شود .

 پتوز ممکن است :

 در  همان بدو  تولد دیده شود .

در سنین بالا اتفاق بی افتد .

 علل وراثتی   دلیل بر وجود آن  شناخته شود .

ممکن است حتی هر دو چشم را نیز درگیر  کند .

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان

پتوز در کودکان

در صورتی که پتوز  در  بدو تولد  دیده شود،  پتوز مادرزادی  به آن گفته می شود . اگر که کودک در همان  بدو  تولد  همراه با پتوز بود ، لازم است تا برای  جلوگیری از مشکلات جدی  بینایی هر چه سریعتر درمان انجام شود .

در کودکان عضله ای با نام  لواتور نام دارد که سبب بالا  نگه داشتن پلک فوقانی می شود ، در صورتی که به هر دلیل  این عضله  تکامل نیابد، پتوز رخ می دهد .

چنانچه  پتوز با  علل مادرزادی  رخ دهد ممکن است سبب  ایجاد اختلالات زیر شود :

بروز  اختلالات عصبی

 بروز بیماری های عضلانی

اختلال در حرکات چشم

بروز عیوب انکساری

وجود تومور های مربوط به چشم

گاهی برخی از والدین  کودک، این انتظار را دارند که پتوز  بعد از مدتی به مرور  زمان بهبود می یابد ، در صورتی که اینگونه نیست پتوز با علل مادرزادی   خود به خودی بهبود نمی یابد .

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم پتوز

 افتادگی پلک  یکی از شایع ترین  علائم در پتوز شناخته می شود .  کودکان با افتادگی پلک، اغلب برای دید بهتر، معمولا  ابرو های خود را به سمت بالا می برد  و یا گردن خود را به عقب  خم می کند .  این  حرکت  ها همگی نشان دهنده این است  که  کودک  نیاز دارد برای دید بهتر از هر دو چشم خود  استفاده کند .  این حرکات در صورت  تکرار،ممکن است  سبب بروز اختلالاتی در ناحیه سر و گردن  شود .

بروز اختلالات ناشی از  پتوز در کودکان

تبلی چشم از شایع ترین  اختلالات  ناشی از پتوز در کودکان است .  پتوز در  کودکان با دو علت می تواند  سبب  تبلی چشم شود :

  • در موارد شدید پتوز  سبب  انسداد مسیر بینایی شود .
  • ایجاد تاری دید و  آستیکماتیک ناشی از  پتوز

گاهی دیده شده است  که  کودک  مبتلا به انحراف چشم نیزمی باشد ، اما  افتادگی پلک در کودک  سبب  پنهان ماندنش شده است و  درمان را  سخت تر می کند .

درمان  پتوز  با علل مادرزادی

در بیشتر موارد ،  می توان  پتوز را  با کمک جراحی درمان کرد .  اما اگر  پتوز  سبب بروز  تبلی چشم در کودکان نیز شود، لازم است تا با  کمک عینک و یا قطره چشم  از تبلی چشم  جلوگیری کرد .

بهتر است  درمان  پتوز  با تشخیص متخصص چشم صورت گیرد . دکتر رضا عرفانیان سلیم انتخاب روش درمان را بر اساس معیار های زیر انجام می دهند :

  • سن کودک
  • بررسی وضعیت حرکات  چشم
  • شدت بروز پتوز
  • بررسی قدرت عضلات  بالا و پایین آورنده پلک
  • وجود پتوز در یک یا هر دو پلک

بیشتر متخصصین چشم براین عقیده هستند که در سال های اول زندگی در صورتی که پتوز  شدت  بالایی نداشته باشد ، نیاز به جراحی نمی باشد .  اما لازم است تا  درمان   کودک  از نظر  عیوب انکساری چشم و  سایر  موارد مورد بررسی قرار گیرد .

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

4 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان