اشک ریزش در کودکان

یکی از شایعترین دلایل مراجعه والدین به چشم پزشک وجود اشک ریزش زیاد و تجمع ترشحات ( گاهی بصورت چرک) در چشم شیرخوارشان می باشد که البته نگرانی بجایی است ، صرف نظر از موارد نادر دیگر ، شایعترین علت اشکریزش شیرخواران انسداد مجرای اشکی نوزادی می باشد.

 

 

مجرای اشک کودکان تقریبا قبل از تولد یا یک الی دو روز بعد از تولد باز می شود . اما در سه تا چهار درصد موارد این اتفاق نمی افتد، از آنجایی که تولیداشک از اواخر ماه اول تا دوم زندگی شروع می شود معمولا اشک ریزش و تجمع ترشحات در چشم در ماه دوم بعد تولد توجه والدین را به خود جلب می کند . در یک چهارم تا یک سوم موارد انسداد مادرزادی مجرای اشکی دوطرفه است.

 

اشک ریزش در کودکان

اشک ریزش در کودکان

 

بهتر است تا قبل از سن یک سالگی، با آموزش صحیح ماساژ گوشه چشم بر روی کیسه اشک به مادر و استفاده از دارو های آنتی بیوتیک موضعی( بیشتر قطره و گاهی اوقات پماد )نسبت به برطرف شدن این امر اقدام شود . در این صورت ۷۰ تا ۸۰ درصد شانس خوب شدن شیرخوار وجود دارد و نیازی به بیهوشی و میل زدن( پروبینگ) مجرای اشکی نیست.
در صورتی که روش ماساژ و قطره های آنتی بیوتیکی تا سن یک سالگی بهبودی ایجاد نکنند، باید بعد از سن یک سالگی نسبت به باز کردن مجرای اشکی به روش میل زدن اقدام شود . این کار با بیهوشی بسیار سبک در اتاق عمل انجام می شود و اقدامی بدون درد است. بهتر است جهت موفقیت بیشتر این اقدام توسط جراح با تجربه تر اکولوپلاستیک انجام بشود که همزمان با آندوسکوپ بینی از صحیح بودن محل خروج پروب ( میل مجرای اشکی) در بینی اطمینان حاصل شود.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

بهترین زمان میل زدن مجرای اشکی کودکان ۱۲ تا۱۳ ماهگی است (بیش از ۹۰درصد موفقیت) با به تاخیر انداختن این اقدام در ماههای بعد شانس موفقیت کمتر می‌شود و نیاز به میل زدن مجدد و لوله گذاری داخل مجرا بیشتر خواهد شد
البته در موارد دوطرفه انسداد احتمال عدم موفقیت در یکی از طرف ها بیشتر می شود
پس به والدین محترم توصیه می شود که در صورت پراشکی دائمی یک یا دوچشم و افزایش ترشحات ، جهت دریافت آموزش و توصیه ها زودتر به چشم پزشک اکولوپلاستی مراجعه بفرمایند.

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

19 − 19 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان