نحوه استفاده از لنز تماسی در دوران کرونا

نحوه استفاده از لنز تماسی در دوران کرونا

آیا استفاده از لنز های تماسی در دوران کرونا باعث ابتلا به این ویروس می شود ؟ در دوران کرونا چگونه از لنز های تماسی استفاده کنیم؟ چه افرادی باید از لنز های تمای استفاده کنند ؟در ادامه به بررسی نحوه استفاده از لنز تماسی در دوران کرونا می پردازیم، دکتر رضا عرفانیان سلیم متخصص و جراح چشم در تهران به این موضوع می پردازند، با ما همراه باشید .

نحوه استفاده از لنز تماسی در دوران کرونا

نحوه استفاده از لنز تماسی در دوران کرونا

لنز های تماسی به چه افرادی توصیه می شود؟

لنز تماسی برای افرادی که نیاز به اصلاح عیوب انکساری چشم خود دارند و مایل به استفاده از عینک نیستند یا به لحاظ شغلی نمی توانند از عینک استفاده کنند ،مفید است ضمن آنکه عده ای برای زیباتر شدن از آن استفاده می‌کنند . اما در حال حاضر که همه نگران ایمنی خود در برابر کروناویروس جدید هستند، به افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، اکیدا توصیه می شود برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس از عینک استفاده کنند.

آیا استفاده از لنز های تماسی احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد ؟

استفاده از لنزهای تماسی می تواند کاربران را در معرض خطر آلودگی با کروناویروس جدید قرار دهد. استفاده از لنزهای تماسی می تواند موجب خارش و سوزش چشم ها شود. احساس ناراحتی در چشم ها می تواند فرد را وادار به مالش چشم ها با دست خود کند. از آنجایی که پرهیز از لمس صورت، از جمله دهان، بینی و چشم ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ توصیه شده است، انجام این کار به واسطه استفاده از لنزهای تماسی می تواند به بروز مشکلی بزرگ منجر شود.
اگر دست های فردی که از لنزهای تماسی استفاده می کند به ویروس آلوده باشد، لمس و مالش چشم ها می تواند ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را به همراه داشته باشد. چشم ها به بینی متصل هستند، از این رو ویروس می تواند به راحتی به دستگاه تنفسی فرد نفوذ کند.

فواید استفاده از عینک در پیشگیری از کرونا

آکادمی چشم پزشکی آمریکا اخیرا طی یک بیانیه به افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند توصیه کرده است تا طی دوران همه‌گیری بیماری کرونا، از عینک استفاده کنند. استفاده از عینک نه تنها به افراد در پیشگیری از لمس صورت خود کمک می کند، بلکه یک لایه محافظ دیگر در برابر کروناویروس را در اختیار آنها قرار می دهد.
عینک ها می توانند منطقه بزرگی از صورت را محافظت کنند، زیرا می توانند همانند یک محافظ در برابر قطرات آلوده ای که در هوا پخش می شوند، عمل کنند. البته باید به این نکته اشاره داشت که میزان کارایی عینک های طبی برای محافظت در برابر ویروس به اندازه عینک های ایمنی نیست.
اگر همچنان قصد دارید طی دوران همه‌گیری بیماری کرونا از لنزهای تماسی استفاده کنید، کارشناسان شست‌وشوی منظم دست ها پیش از گذاشتن و برداشتن آنها را توصیه کرده اند. زمانی که با نیاز به مالش چشم ها مواجه هستید نیز استفاده از یک دستمال تمیز به جای دست ها توصیه شده است.

دکتر رضا عرفانیان سلیم فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی
تهران- خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، ابتدای بلوار اسفندیار، شماره96

جهت ارتباط با شماره های 02182400 تماس حاصل فرمائید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

نکاتی جهت نگهداری بهتر از شیشه عینک

1- هنگامی که از عینک استفاده نمی کنید آن را از طرف عدسی بر روی سطح قرار ندهید ، عدسی باید به سمت بالا باشد تا خط و خش بر روی آن ایجاد نشود.
2- با لباس یا حوله خشک و دستمال مرطوب شیشه عینک را تمیز نکنید، برای اینکار دستمال مخصوص وجود دارد که می توانید از عینک فروشی تهیه بفرمایید.
3- برای تمیز کردن شیشه عینک از آب سرد و یا محلول مخصوص شستشوی شیشه عینک استفاده کنید، هرگز در حالت خشک شیشه عینک را تمیز نکنید.
4- برای تمیز کردن لایه چربی روی شیشه عینک، مایع دستشویی انتخاب مناسب است و بهتر است از مایع ظرفشویی یا لباسشویی استفاده نشود.
5- -عینک را از مواد آرایشی مانند اسپری و عطر و … دور نگهدارید چراکه این مواد هم به شیشه و هم فریم صدمه میزنند.

کلام آخر

در آخر می توان گفت، استفاده از عینک در این دوران همه گیری ویروس کرونا می توان به عنوان یک محافظ عمل کند، افرادی که به دلایل مختلف از لنز های تماسی استفاده می کردند، خطر ابتلا به ویروس به دلیل تماس دست ها با چشم ها را افزایش می دهد ، اما در مقابل عینک همانند یک محاظت صورت عمل می کند و امکان تماس دست با چشم ها را از بین می برد . پس اگر شما هم مشکل در دید دارید بهترین انتخاب استفاده از عینک است .

دکتر رضا عرفانیان

متولد سال 1350 در مشهد، پس از اتمام تحصیلات دوره دبیرستان خود، در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد. وی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1375، موفق شد تا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در رشته تخصصی چشم پزشکی پذیرفته شود و در سال 1382 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. در همین سال، وی با عنوان چشم پزشک دوران طرح خدمت پزشکی خود را در استان سیستان و بلوچستان گذراند و به این ترتیب فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. دکتر عرفانیان (چشم پزشک) با ادامه تحصیلات خود توانست تا در سال 1389 موفق به کسب مدرک فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. دکتر رضا عرفانیان سلیم در سال 1390 به کادر پزشکی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست و فعالیت خود را در زمینه حرفه ای ادامه داد. اکنون دکتر عرفانیان خدمات خود را در زمینه جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی آب مروارید (کاتاراکت) به بیماران ارائه می دهد.

پاسخ

12 + 17 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر عرفانیان